| darielle a întrebat:

Il plac, dar el o place pe o colega din clasa care ii se pare ca este mai cool decat mine.
Ce sa fac ca sa ma placa pe mine? Si sa fiu mai cool decat acea fata?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexis_9030 a răspuns:

Ei bine ddary si eu prin aceeasi situatie am incercat sa fiu mai kool decat colega mea si o jigneam si o porecleam doar ca sa fac sa par mai buna decat ea.nu a mers baiatul a crezut ca e neajutorata si pe mine ma credea un monstru dar mia tresarit o idee.fii atenta ce ai de facut:nu fii mai cool ca ea las-o sa faca cea ce vrea tu doar ai grija stai in preajma baiatului si pari suparat nu stiu pentru o nota pentru orice altceva si vei vedea ca el iti ca acorda interes si asa se va atasa mult mai mult de tine incearca daca ti-a fost de foolos chiar ma bucur la mine a mersbig grin

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Barbarism= cuvânt importat fără rost din altă limbă.

În lingvistică, barbarismul (numit și xenism, mai rar străinism) este un cuvînt introdus dintr-o limbă străină, care adesea nu răspunde unei necesități reale a vocabularului și care nu este asimilat. Definiția se extinde uneori pentru a cuprinde nu doar cuvinte individuale, ci și alte elemente de limbă — expresii, forme ale cuvintelor, pronunții etc. — împrumutate inutil din alte limbi, de exemplu deformarea unui cuvînt deja existent sub influența unui cuvînt străin.

Uneori distincția dintre barbarism și neologism este neclară. În general neologismele încep prin a fi barbarisme și trec printr-o fază de adaptare înainte de a fi pe deplin acceptate. O parte din barbarisme apar mai întîi în jargonul unor domenii de specialitate, din nevoia de a denumi noțiuni noi, pentru care limba încă nu are termeni dedicați.

În funcție de limba de origine barbarismele pot fi denumite cu termeni preciși: franțuzism, anglicism, rusism, germanism, hispanism, maghiarism, grecism, turcism, slavism etc. Totuși, aceiași termeni sînt folosiți uneori și pentru a denumi cuvinte care între timp au fost adaptate și fac parte integrantă din lexic, deci nu mai pot fi considerate barbarisme.

Noțiunea barbarismului este specifică mai degrabă gramaticii normative, care judecă fenomenul împrumuturilor de limbă din perspectiva unei coruperi a limbii și astfel apreciază că utilizarea de barbarisme este o greșeală de exprimare.

Când nu ai să mai fii așa cool și nu vei amesteca limbile, și vei utiliza fie româna, fie engleza în totalitate, poate te va băga și pe tine careva în seamă.
Acum, pentru moment, slabe speranțe, că oamenii te cred una care nu știe sau nu este capabilă, să vorbească corect în nici o limbă...

Răspuns utilizator avertizat
| cryssa a răspuns:

Simplu, sa nu mai vizionezi nini. straight face

| DeepLooking a răspuns:

Cel mai bine e sa fii tu insati.Stai prin preajma lui,mai ia-ti o prietena si intra in vorba cu el.Fa glume,intreaba-l cate ceva despre el, despre scoala sau ce iti vine in minte. Daca tot pe colega ta o va placea, mai bine da-te la o parte si incearca sa ii vezi si pe ceilalti baieti si sa acorzi altcuiva o sansa. Succes! :*

| Alessyaaa a răspuns:

Nu trebuie sa fii mai cool decat acea fata ca sa te placa.Din cate stiu, baietilor le plac fetele cu simtul umorului.Intra in vorba cu el, fa-l sa rada, arata-i ca si tu ai ceva special.Asta se intampla de multe ori,nu esti singura care a trecut prin asta. Daca el tot nu te va placea, sa nu suferi, ca nu merita.Fii asa cum esti in continuare, si nu incerca sa te schimbi pentru cineva.Ai rabdare, baiatul potrivit va veni atunci cand va fi momentul.happypup:*

| Addiction a răspuns:

Nu mereu trebuie sa fii cool pentru a cuceri un baiat. Cel mai bine e sa uiti de el pentru moment, o sa mai fie.winking

| darielle explică:

Cryssa,vizionam nini dar acum nu mai ma uit

| darielle explică:

Va multumesc fetelor, dar nu pot sa ma despart de acest baiat, nu stiu simt ca el e alesul si il cunosc de 4 ani.