| chibi...maya a întrebat:

Imi dati va rog o definitie a prieteniei sau a vietii? dar sa nu fie cea din dictionarhee hee. ca o definitie compusa de voihappy. apropo. dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| lostcontrol12 a răspuns:

Viata este o piesa ieftina de teatru iar noi niste marionete in mainile destinului.numai ca noi avem suflet, avem sentimente si tot ce se intampla in jurul nostru ne afecteaza intr-un fel sau altul, radem, plangem, zambim, ne intristam. Ce frumoasa ar fi viata fara dezamagiri si fara deziluzii. fara suferinta. Dar daca ar fi asa, nu s-ar mai numi ‘’VIATA’’. s-ar numi ‘’VIS’’.

Prietenia este un cuvant simplu si totusi este foarte greu de explicat ce inseamna. Fiecare are o definitie proprie a prieteniei. Pentru mine prietenia inseamna TOTUL : fericire, tristete, lacrimi, zambete, imbratisari, sentimente, ganduri, iubire. Prietenii sunt oamenii in care pot avea incredere si pentru ei as trece si prin foc daca ar fi nevoie. Nu pot sa spun ca am multi prieteni, dar sunt putini cei pe care chiar isi merita titlul de "prieten adevarat".
Te pup:X

10 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Viata este o sansa de a vedea lumina, de a ne vedea si a ne descoperi unii pe altii. Ea este prin esenta sustinuta de iubire, ca si o coloana vertrebrala. Cand aceasta se sfarste, viata isi face loc catre o alta lume. Viata este o sansa de nepretuit. Nu toate sufletele au parte de ea. Viata este motivul pentru care si ingerii ne invidiaza. Nu au avut sansa de a trece prin ea.
Prietenia este cea mai sfanta relatie. Ea este sustinatorul vietii de fapt. Fara prietenie si fara prieteni, ne stingem precum o lumanare. Prietenia este stabilitatea sufletului, este sursa bunastarii, a sanatatii, a iubirii. Prietenia este cel mai rar sentiment intalnit, dar precum sunt prietenii intr-o viata, asa sunt insirate perlele intr-un colier. Viata are nevoie de prieteni. Altfel, niciuna dintre aceste doua definitii nu ar mai fi valabile.

| albastrel a răspuns:

Prietenie - respect intre doua sau mai multe persoane
viata - lupta de zi cu zi

| Tessy a răspuns:

Prietenia este viata.

| gabriela_3062 a răspuns:

Viata este cel mai lung lucru pe care Dumnezeu la dat! Si trebuie pretuit ca atare si sa traim fiecare clipa ca si cum ar fi ultima.Viata nu are repeat! Cat despre prietenie este o relatie de care nu multi oameni au parte.Prietenia iti ofera sentimentul de incurajare ca atunci cand nu mai poti stii ca cineva te va incuraja mereu si iti va fi aproape mereu ca vei avea pe cineva care sa te sfatuiasca! Prietenia si Iubirea sunt cele mai de pret, dar pacat ca unii omanei isi bat joc...

| ☺Clau☻ a răspuns:

Prietenia este un lucru de nepretuit.Stim cu totii ca in momentele grele avem nevoie de unu umar pe care sa plangem, de o mana de ajutor si daca nu un prieten adevarat te intelege cel mai bine atunci nu stiu cine.De multe ori nu ne dam seama care dintre cei din jurul nostru ne sunt amici adevarati.Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.Multi pretind ca ne sunt prieteni, insa ei nu cunosc ce presupune o prietenie(respect reciproc, intelegere, sinceritate).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este legatura a doua prsoane care se inteleg foarte bine si petrec timpul impreuna si la bine si la greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chibi as vrea sa te intreb daca sti care sunt criteriile prieteniei adevarate?

| Butterfly9 a răspuns:

Prietenia e un ocean pe care multi vor sa-l treaca, dar pana la malul celalalt majoritatea se-neaca

| Tweetysh a răspuns:

Pai stii viata e ceva este ca... o padure niste copaci mai uscati uni mai verzi ...Sii daca ar fi toti verzi ar fi o padure perfecta, dar nimic nu e perfect. Iar prietenia este o comoara este ceva de nepretuit si nu toti oamenii care iti spun buna iti sunt prieteni.