| Chupaa a întrebat:

Cine imi spune si mie o definitie a prieteniei?; x; x(da`nu de pe net)

Răspuns Câştigător
| MoreFun a răspuns:

Nu are o definitie anume. Depinde ce simti tu. O prietena adevarata este mereu langa tine cand ai nevoie, te apara cand ai nevoie, te asculta cand ai o problema pe suflet, si nu iti zice secretele pe la spate. E o persoana care chiar te iubeste, care crede in tine indiferent de situatie, nu te lasa balta la prima problema care se iveste. Ea stie cand ai o problema, incearca sa te inveseleasca, stie ce-ti place si ce nu, ei ii poti zice totul. E o persoana fara de care viata nu ar mai fii la fel si de care chiar ti-ar fi dor. Deci prieteniile difera. Unele sunt f bune, altele nu chiar asa. Unele persoane se mai cearta dar se impaca, altele nu se cearta aproape nicioadata. Dar totusi...ai grija ce fel de prieteni iti alegi. Unii o sa te injunghie pe la spate...

1 răspuns:
| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

PRIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune. [Pr.: pri-e-. – Var.: (reg.) prietiníe s. f.] – Prieten + suf. -ie.
Din DEX