| Maria1955Alina a întrebat:

happy imi intarzie menstruatia de 17 zile. Ultimul contact sexual neprotejat a fost la inceputul lui septembrie.
Am avut o perioada diferita, in sensul ca am inceput facultatea, am schimbat mediul, am schimbat orele de somn, dintr-o data am inceput sa ma trezesc foarte dimineata si adorm mult mai devreme, am fost si stresata. Am luat si in greutate, de cateva zile sunt racita.
Insa nu-mi explic de ce imi intarzie asa mult? am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti permite o intarziere atat de mare fara sa consulti un medic ginecolog. Regula spune asa: daca esti activa sexual, in a opta sau a noua zi de intarziere faci un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi iti faci imediat programare la ginecolog, asa incat in maxim a 12-a zi de intarziere sa ajungi la medic. In dimineata consultatiei iti mai faci un test de sarcina. Tu ai pierdut inca 5 zile inutil, ceea ce este destul de mult.
Explicatii pot fi multe: o sarcina care nu pozitiveaza testul (2% din sarcini sunt in aceasta situatie); o sarcina extrauterina (caz in care testul se pozitiveaza mai tarziu asu niciodata si cele 5 zile pierdute pot insemna diferenta dintre operatie sau tratament medicamentos); o dereglare hormonala serioasa (o dereglare hormonala minora, care poate fi trecuta cu vederea va da o intarziere de 3-4, amxim 5-6 zile, niciodata peste 7 zile); sindrom de ovare polichistice (caz in care trebuie sa mai faci niste investigatii care vor intarzia inca si mai mult tratamentul).
Stresul pe care il invoci poate determin, intr-adevar intarzieri, dar nici o intarziere mai mare de 5 zile nu poate fi pusa pe seama stresului.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Foarte trist sa aud din gura unei studente ca si-a facut test de sarcina desi ea nu facuse sex...

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ultimul contact sexual a existat o menstruatie cam pe la mijlocul lunii septembrie? Ce inseamna de fapt "la inceputul lui septembrie" deoarece o asemenea pozitionare in timp poate insemna atat primele zile din luna cat si putin mai tarziu adica cam prin data de 10-12 septembrie.Un calcul simplu ne arata ca in cazul unei intarzieri de 17 zile menstruatia ar fi trebuit sa inceapa prin data de 9 octombrie, si in baza acestei date prezumtive rezulta ca prin data de 11-12 septembrie trebuia sa se fi produs ultima menstruatie de-a ta. Daca aceasta menstruatie s-a produs atunci (si a fost similara/comparabila cu cele de dinainte ca si consistenta, cantitate, flux zilnic, etc.) si sexul de care pomenesti a avut loc/s-a consumat inainte de menstruatie, atunci nu se mai poate pune problema existentei unei sarcini. Un semn de intrebare privind o ipotetica sarcina poate apare doar daca in luna septembrie nu a avut loc o menstruatie sau altfel spus de la data sexului au trecut mai mult de 45-50 de zile iar de la ultima menstruati si mai mult timp. Daca doresti un raspuns mai elaborat si catusi de cat verosimil/corect, ar fi indicat sa precizezi data inceperii ultimei menstruatii precum si data precisa a ultimului contact sexual, deoarece deocamdata se pot face doar presupuneri/speculatii pe baza datelor prezentate si destul de incerte. Multa sanatate.

| Maria1955Alina explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 5 septembrie a fost ultimul contact neprotejat.
iar pe 10 am avut menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria1955Alina):

Prin rationament logic aproape ca am nimerit la fix data de 10 septembrie ( eu am estimat ca fiind 11-12 septembrie) data inceperii ultimei menstruatii. Deci daca ultimul sex intretinut de tine a avut loc/s-a consumat inainte de menstruatie, daca acea ultima menstruatie a fost similara/comparabila cu cele de dinainte, ca si numar de zile, consistenta, cantitate, flux zilnic de menstra, etc. atunci ultima menstruatie reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea deci nu s-a produs aparitia unei sarcini, ceea ce ne confirma ca nu se mai poate pune problema existentei unei sarcini chiar si ipotetice. Singurul mod de a-ti risipi definitiv si in totalitate temerile tale privind o sarcina, le rezolva un simplu test de sarcina facut printr-o analiza de sange intr-un laborator de analize medicale.Rezultatul unui astfel de test este intotdeauna sigur corect/valid in proportie de peste 98% si este neinterpretabila. O astfel de analiza costa in jur de 40-45 de lei si rezultatul il primesti in 24 de ore. In acest caz se poate trage concluzia ca intarzierea se datoreaza unei dereglari endocrin-hormonale mai grave/serioase, ceea ce presupune obligativitatea efectuarii unui control ginecologic cat mai urgent cu putinta. Te sfatuiesc sa faci analiza de sange pentru verificarea prezentei sau nu a hormonului de sarcina hCG deoarece vei avea nevoie de asa ceva si la vizita medicala.Iti urez multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Zici ca esti studenta? Este timpul sa ajungi la medic.

| Maria1955Alina explică (pentru neutrino):

Asta este toata parerea?

| neutrino a răspuns (pentru Maria1955Alina):

Tu fiind studenta ( la stat, sau la particular?), cred ca ai inteles tot ceea ce trebuia inteles!

| Maria1955Alina explică (pentru neutrino):

Are relevanta?
sunt studenta la stat, buget.
nu sunt la medicina, probabil mi-ar fi fost mult mai usor in momentul de fata happy

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa fii gravida.

| Kriss96 a răspuns:

Se intampla. Poti sa te dereglezi si cu contact sexual si fara, si protejat si neprotejat. In general nu tine foarte mult de chestia asta. Eu m-am dereglat de imi venea din 2 in 2 luni. Si s-a reglat iar dupa aproape 1 an. Dar a fost un an stresant pentru mine si plin de ghinion.
Mai poate sa fie si de la medicamente. Mie abia imi vine o zi, doua cand sunt racita si iau multe medicamente. Depinde daca si cat iei. Eu nu iau in general medicamente. Daca sunt racita si iau 3 pastile pe zi mi se pare exagerat. Si corpul meu vad ca zice la fel laughing)) Eu zic sa nu te stresezi mai tare ca nu ai cum sa fi ramas. E normal sa mai ai dereglari si o sa treaca pana la urma.