| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de o fata din clasa a VI-a. Eu sunt cu un an mai mare ca ea. Cum o pot impresiona? Specific ca sunt mai timid, sensibil, iar ea este la fel.

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Cum cucereşti o fată
Pornim de la premisa ca cei doi au trecut de varsta adolescentei, sunt maturi si se pot gandi chiar la casatorie, reamintind ca am spus "cum cuceresti" nu "cum seduci " o fata, ceea ce ar implica:

o perioada de timp necunoscuta (uneori ani)

un sfarsit necunoscut

uneori stres, cheltuiala

si mai adaugati voi care mai aveti experienta

Nu pornesc cu gandul ca vom descoperi toate adevarurile, spun adevaruri pentru ca lucrurile difera de la persoana la persoana, dar as vrea sa vedem cel putin in mare : ce vor fetele, cam ce cred ele despre baietii astia, cum se curteaza si alte cateva lucruri pe care le veti vedea pe parcus.
Asa cum spuneam mai sus, nu vom intelege fetele, daca spui ca inţelegi fetele ti se va râde in faţă. Ele intre ele, se pare, nu se prea inteleg, dar ce sa mai inteleg eu o fata, daca sunt baiat
Nu vreau sa spun ca fetele ar fi cumva "defecte", nici pe departe, acesta e modul lor de a fi si a gandi, mai nestructurat, fara "sertarase" ca baietii. (daca aveti alte pareri discutam cu placere).

Bon... eram la ideea de a cuceri, sau de ce nu, a curta. Cele doua au dupa mine acelasi inteles. Ca si cum ai cuceri o cetate, o inconjori si folosesti tot felul de siretlicuri si arme(la asta revenim), tot asa inconjuri o casa cu o curte. foarte simplu. Adica te "invarti", "dai tarcoale", uneori ca o curca plouata, poate poate cedeaza "mandra".(ehe, cred ca trebuie sa ne ocupam si de asta cu "mandra").

Vorbeam de o perioada necunocuta de timp. In general, dupa parearea mea, baiatul care incearca sa cucereasca o fata trebuie sa fie pregatit pentru. multe din partea fetei respingeri, dispret, inselari, amanari, in general evenimente care se desfasoara intr-o perioada mai lunga de timp.
Acum! baiatul poate teoretic sa spuna oricand gata si sa plece, dar fata îi e poate foarte draga si nu vrea sa renunte. Cam cand credeti ca el trebuie sa renunte, daca fata il tot respinge? Ca pana la urma suntem oameni, nu trebuie sa fim nici prea nesimtiti si nici prosti sa continuam cand fata e clar impotriva.
Problema e daca renunti prea repede, iti pare rau, poate fata era in dubiu si putea sa "cedeze" nu stii niciodata Unii s-au tinut de capul fetei 5 ani, altii poate mai mult. Este din cate cred o perioada cam lunga ce simt oare bietii baieti in anii astia?

Sa vedem si ce "arme" se folosec in aceasta cucerire. Nu vreau sa vorbim, asa cum am mai zis, de seductie. Baiatul ar trebui sa fie el insusi? sa se comporte normal si sa astepte ca fata sa il placa? sau ar fi bine sa mai "indulceasca" putin felul sau de a fi? drept sa spun nu stiu ce baiat ar arata exact asa cum e, cand face curte unei fete... nu ca ar fi rau si deodata e cel mai curat si bun baiat, ci in acele momente fara sa ai de ales devii alt om... deci cu siretlicurile, cam care sunt acelea si cat ar trebui sa foloseasca baietii? raspundeti voi aici

Si daca baiatul tot incearca si este respins, apoi indirect chemat din nou "sa atace" si iar fara rezultat nu e mandrie din partea fetei? Ii place unei fete sa fie curtate?(aici sa raspunda fetele) ok! "mandra" e poate prea mandra pentru. un baiat, cum stie baiatul ca fata doar se joaca?

Nu vreau sa fie prea lung articolul. Spre final as vrea sa intreb fetele cam ce asteapta sa vada la baiat cand acesta le curteaza, daca e ceva ce le-ar deranja, cam in cat timp pot lua o decizie

am auzit de multe cupluri in care fata aproape ca dispretuia baiatul, apoi parca ceva se intampla si urma casatorie... exista deci speranta, doar ca nu te poti casatori cu ea

Eu cred ca o comunicare buna ar face acest timp de curtare mult mai eficient si lipsit de complicatii. Nu poate insa baiatul sa ceara fetei sa vorbeasca daca ea nu vrea, astfel nici nu stii ce simte sau ce vrea daca nu iti spune, de fapt daca ar fi fetele sincere s-ar mai vedea "lumina", dar cand ele nu stiu ce vor sigur, degeaba ar incerca sa fie sincere

Sa fiti iubiti!

3 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

O poti impresiona, asteptand-o pana ajunge la o varsta mai mare, dupa acea i poti spune ca toti in acesti ani, ti-a placut de ea, dar nu ai stiut cum sa-i zici. Cerei prietenia, facandui ceva sensibil si romantic.

| Payuli a răspuns:

Ii faci o felicitare cu mana ta. Daca ii place du-o intr-un loc singuri si daca tace sarut-o

| Madalinna_2225 a răspuns:

Ce dragutt