| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de prietena mea cea mai buna, o cunosc de foarte mult timp, iesim impreuna in oras, la concerte, dar doar ca prieteni, prin clasa a 8a (acum suntem a 11a) ea mi-a spus ca ii place de mine dar eu nu am facut nimic, acum nu stiu cum sa fac sa fim impreuna, e ceva foarte normal ca eu s-o conduc acasa sau sa dansam impreuna si nu imi vine sa o sarut pur si simplu pentru ca probabil as speria-o, din moment ce ei i-a placut de mine la un momentdat, trebuie sa fi facut ceva bine, acum nu stiu daca dupa 3 ani a trecut peste mine, ea nu a avut intre timp prea multi prieteni dar nici nu e genul care sa umble cu multi baieti, am incercat eu sa ma apropii de ea cand o conduceam acasa dar reactiona ciudat, imi zicea ca de aici poate sa mearga singura si din astea.

Deci, cum sa fac sa fiu impreuna cu ea? avand in vedere tot ce am scris eu pana acum si ca sa va fac munca mai interesanta eu mai sunt si timid cand vine vorba de chestii din astea.

1 răspuns:
| Parintele a răspuns:

Daca esti timid n-ai nici o sansa. Ar trebui sa-ti dai seama daca vrea mai mult din comportamentul ei. Fetele au si ele indrazneala lor. Insa posibil ca "relatia" sa se fi racit de mult si sa fi ajuns la stadiul de amicitie. Vezi, posibil nu trebuia sa ratezi atunci cand ti-a declarat ca-i placi; poate e timpul sa faci acelasi lucru, sa renunti la timiditate si sa-i faci o declaratie daca nu, sigur va veni altul si-ti va lua locul.