Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Imi place de un coleg, as fi putut baga mana-n foc ca si lui de mine pana cand i-am spus ce simt si m-a refuzat. Eu sunt genul de fata inabordabila, n-am avut nici o relatie pana acum pentru ca pur si simplu n-am simtit nevoia, desi stiu ca doar in clasa sunt 4 sau 5 baieti carora le place de mine, unii mi-au spus-o, altii ...am auzit-o de la alti colegi.

Intrebarea mea ar fi...ar trebui sa ies cu unul din cei care ma place doar pentru a-l face gelos pe cel la care tin? Adica asta l-ar putea determina sa fie gelos si sa-mi spuna ce simte?

Dupa ce i-am zis ca tin la el, ma asteptam sa faca galagie ca mie imi place de el si toate cele...in schimb el s-a comportat de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Un pic mai retinut dar cam la fel( adica tot cu tachinaturi, priviri de alea, etc)
Prietenii lui, pe care mi i-a prezentat in urma cu ceva timp, imi zambesc mereu si sunt foarte de treaba.
Eu nu mai inteleg... poate am gresit persoana de care m-am indragostit, ca puteam alege una care sa ma placa si ea...dar sentimentele nu prea poti sa ti le controlezi iar acum sunt confuza.
Cine sa-i mai inteleaga si pe baietii astia. Daca fetele reprezinta o enigma, baietii cum or mai fi?!?

12 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Daca el nu te place, iti zic eu ca nu o sa fie in niciun caz gelos ca esti cu altu. Mare scarba. O sa i se rupa. Nu te place si gata. Cauta-ti altu big grin Eu is disponibil sa stii smug

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Mie mi se pare o tampenie chestia asta cu "il fac gelos".

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu, nu incerca sa te cobori la astfel de joculete pervesrse si penibile gen "fa-l gelos/asa cu altu/a".
Ai spus ca nu ai mai fost intr-o relatie pana acum asa ca incearca sa nu o incepi cu stangul ca nu da bine in "fisierul tau de fata serioasa si inabordabila" asta, desigur, daca iti pasa cum esti privita mai apoi.
+nu incerca niciodata sa stai cu cineva pentru care nu simti nimic caci de obicei, atunci cand nu simti nimic pentru persoana respective, te plictisesti repede de el/ea intelegi?
Dupa cu despartirea e destul de complicat daca lui/ei ii placea foarte mult de tine stii?

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Pentru mine cand cineva spune cuvantul"baieti" e ca si cum as avea ca tema la matematica sa demonstrez ca un triunghi este echilateral fara sa aiba 2 laturi sau unghiuri congruente sau vreo masura si sa mi se dea doar o perpendiculara.Habar n-am daca ce am zis e corect.Ce-ti pot spune mai pe scurt e ca pe baietii ii poti citi ca pe o carte deschisa, desi am spus mai sus ca sunt complet ciudati si asta din cauza faptului ca noua ni se par asa.Noi fetele stim cum vrem de fapt sa se poarte un baiat cu noi dar nu avem tupeul sa le-o spunem in fata.Si de aia e sentimentul asta reciproc de ciudatenie.In cazul tau pretendentul se rezuma la un simplu flirt nimic mai mult. Ii place sa se joace de-a soarecele si pisica, nu e pentru o relatie stabila. Sfatul meu: lasa science-fictionul asta ce seama cu fizica cuantica si treci la unul in limba romana.winking

| Rebecca009 a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Ce explicatie academica i-ai dat! laughing Unde ai terminat facultatea? La Sexford?

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns (pentru Rebecca009):

Recunosc ca nu am dat un raspuns uluitor ci mai degraba incurcat, dar nu cred ca asta iti permite sa ma iei peste picior atata timp cat eu nu am facut asta cu tine.

| Chio9 a răspuns:

Din ceea ce ai spus tu, consider ca acel baiat te place.

In aceeasi faza am fost si eu candva, credeam ca o fosta colega ma place, priviri zambete etc si evident si mie imi placea de ea.
Si cand mi-am luat inima in dinti sa-i zic, ea mi-a spus ca m-am inselat si nu ma place.

Dar privirile au continuat...

De asemenea eu consider ca nu m-am inselat, si pentru simplul fapt ca-mi place de ea, o sa mai incerc sa-i spun asta inca o data.

Doar ca peste ceva timp.
1-2 ani.

Daca e sa fi cu cineva atunci o sa fi.

Bafta in dragoste!

Nu te cupla cu un magar ca sa faci gelos un bou!

Asteptarea nu omoara pe nimeni.

Asteapta pana consideri ca ai intalnit persoana potrivita.

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Sunt perfect de acord cu Jυsтℓσяγ. Baietii le plac multe fete, fiecare are admiratori, nu intra in joculete absurde si fara nici un sens, aminteste-ti ca fiecare este persoana este umana, este om, nu reprezinta o jucarie doar pentru a face gelos pe cineva.Deci daca tie iti place de un baiat si el nu te place nu e un capat de lume. Dupa gandirea ta nu cred ca esti asa inaintata, o sa ai timp sa iesi cu baietii, nu-ti fa grji, la care sentimentele sunt reciproce.
Fiecare persoana este unica in felul ei, fiecare este o enigma pentru celalalt de langa el pana o descoperi.Fiecare are mentalitatea, gandirea lui.La capitolul relatii persoanele difera, sunt foarte diverse, fiecare are sentimentele specifice.Dar fiecare este deosebit in felul lui si trebuie sa incercam sa intelegem pe fiecare!

Răspuns utilizator avertizat
| Swordsman a răspuns:

Daca il faci gelos il pierzi direct, asa ca nu te complica; continua sa te comporti ca si pana acum cu el, intreaba-l ce parere are despre voi doi impreuna si lasa timpul sa iti arate ce ai de facut in continuare.

| AlexXutzu07 a răspuns:

Buna, te numesc un 'ingeras', putine fete sunt ca si tine, el nu merita atentia ta si nici lacrimile tale, el nu stie ce vrea de la viata... Se joaca cu sentimentele dar pana la urma se va sfarsi si acest joc o sa-i para rau de alegerea pe care a facut-o. Daca tinea la tine si te iubea cu adevarat te cauta si iti spunea in fata ceea ce simte, dar uite ca nu a clipit din loc. Sunt unii baieti care nu simt cu adevarat dragostea, se joaca si nu e bine deloc... Imi pare rau ca treci prin asa ceva, cauta pe cineva care stie sa te aprecieze si sa se bucure alaturi de tine. Succes!

| ValentinaCristina a răspuns:

Si mie imi place de cineva si as vrea sa ii zic asta dar dupa ce am citit ce ai spus tu mi s a facut putin frica... mai bine iesi cu unul din acei baieti si fa sa auda si acel baiat de care iti place sa vezi cum reactioneaza daca nu atunci pur si simplu nu e atras de tine sau ceva de genul sau a avut probleme in trecut si nu mai vrea o relatie deocamdata