| Alisucaa a întrebat:

Imi puteti recomanda va rog anticoncepționale bune, fara prescriptie medicala și fara sa afecteze fertilitatea? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu s-au inventat inca. Toate anticonceptionalele de pe piata sunt bune numai daca ti-au fost prescrise tie de medic, dupa ce te-a consultat pe tine personal. Anticonceptionalele sunt tratamente hormonale, dificil de ales, nu pot fi luata fara prescriptie medicala. Preparatul care este bun pentru mine, te poate omori pe tine. Ele nu pot fi luate nicicum, niciodata fara sa le prescrie emdicul si fara sa fii sub atenta supraveghere a medicului. Daca iti recomanda altcineva altfel, il poti da in judecata pentru tentativa de omor, are aceeasi gravitate ca si cum ti-ar baga un cutit in burta.

| peperonies a răspuns (pentru Brigaela):

Cum sa nu existe? se numesc prezervative.

| Brigaela a răspuns (pentru peperonies):

Prezervativele nu sunt anticonceptionale, ci un dispozitiv care are si rol anticonceptional.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Noi nu suntem medici.Te joci cu sanatatea ta daca ceri sfaturi unor necunoscuti in aceasta privinta.Ele se prescriu de catre medic in urma unei consultatii asupra ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun anticonceptional nu este bun fara prescriptie medicala

| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionale (AC-urile), pot fi administrate numai pe baza prescriptiei medicului ginecolog, dupa efectuarea de analize hormonale si de sange.Deoarece lipseste informatia necesara, multe femei isi cumpere pilulele direct din farmacie, fara reteta si/sau un consult ginecologic prealabil. Acest mod de a proceda este gresita, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau. Trebuie sa mergi la un medic ginecolog care sa-ti prescrie AC-ul adecvat/recomandat in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Medicul va fi cel care iti va da toate eplicatiile necesare privind modul de folosire a AC-ului recomandat. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu exista asa ceva, dar ma rog.

De reteta nu ai nevoie, se dau fara la farmacie, dar NU se iau anticonceptionalele fara un set de analize inainte. Risti sa iti dai peste cap tot organismul!