| angelinthedark a întrebat:

Imi puteti spune va rog daca exista vreun anticonceptional care poate fi luat de toata lumea, fara sa consult un medic, adica care sa se potriveasca la toate femeile? Sau care este cel mai bun si cel mai indicat asa de obicei? As vrea sa iau dar fara sa merg la medic ca am motivele mele pentru care nu merg, insa vr sa stiu care sunt cele mai bune si care sa abie efect bun si fara reactii adeverse, mai ales sa nu ingrase ca si-asa sunt cam grasa, care mi le indicati?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Incearca Yasmin.Prietena mea foloseste de 3 ani si nu are probleme cu ingrasatul sau altceva. Dar sa stii ca depinde si de organismul fiecaruia.Atentie mare.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai prezervativul. Nu exista anticonceptionale orale care sa poata fi luata fara indicata ginecologului si fara supraveghere constanta. Ca te-ai ingrasa e minor, dar poti sa te alegi cu cancer de endometru sau ovar, cu infertilitate definitiva, cu hirsutism (par pe fata si pe piept), dezechilibre hormonale severe (posibil chiar mortale).
Nu fi absurda sa te sinucizi cu contraceptive. Si mai ales, nu uita ca la maxim 3 saptamani de la inceperea vietii sexuale sa ajungi la ginecolog neaparat.

| catthshshshs a răspuns:

Contraceptivele inseamna sinucidere! Nu opta pentru asa ceva.Prezervativul este mult mai bun si protejeaza si de boli si de sarcina.

soothe
| soothe a răspuns:

Prezervativul si abstinenta.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Cel mai bine este, daca nu vrei sa mergi la medic, sa folositi prezervativul. Dupa cate stiu eu, e f periculos sa iei anticonceptionale dupa capul tau, fara sa consulti un medic, nu e bine pentru sanatatea ta si in plus nu cred ca vrei vreo boala sau vreun copil.

| madagascar a răspuns:

Nu exista pentru ca fiecare om e unic si diferit, dar poti alege prezervativul sau abstinenta, pentru astea n-ai nevoie nici de doctor si nici nu au efecte adverse

| matchpoint a răspuns:

Nu este indicat sa luam medicamente, oricare ar fi ele, fara indicatia medicului. In unele situatii ele fac mai mult rau decat bine. pa

| covexrobu a răspuns:

Pai prezervativul este un anticonceptional destul de bun si nu trebuie sa mergi la medic. Probabil nu vrei sa mergi pentru ca ai 15-16 ani si nu vrei sa afle parintii.

| roberta_7421 a răspuns:

Buna! parerea mea e ca fara a te consulta un medic nu poti lua anticonceptionale, doar pentru ca zice cineva ca sunt bune sau altceva de genul asta.eu cu tot cu control, a trebuit sa schimb vreo 3-4 feluri pana am ajuns la cel bun.organismul si metabolismul difera de la o persoana la alta si ce ii este bun unei persoane tie iti poate face rau.bafta