| viorelaaa a întrebat:

Am luat pana acum o tableta de anticonceptionale dianne 35, nu am avut reactii adeverse, nimic.totul a decurs normal.Acum fac pauza de 7 zile. Sa continui tot pe dianne sau sa merg la medic sa-mi recomande ceva mai puternic? Ca am inteles ca dianne 35 sunt mai pentru orice femeie si nu sunt asa puternice. Eu chiar n-as vrea o sarcina. Astept sfaturile voastre. Multumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diane 35 sunt, la ora actuala, cred cele mai puterinice contraceptive de pe piata, cu dozele cele mai mari de hormoni. Ele chiar nu sunt pentru orice femeie, de altfel nici nu se prea recomanda doar ac metoda contraceptiva, ci si ca tratament pentru diferite afectiuni, fiindca au multe reactii adverse. Trebuie dupa prima luna sa te duci la ginecolog, nu ca sa-ti dea altele, ci pentru consultul necesar. In plus, fa-ti analize de ficat. Toata durata tratamentului cu Diane va trebui sa mergi la ginecolog la 3-4 luni si sa-ti faci analize pentru ficat la aceleasi intervale. Nu stiu de unde ai auzit tu ca nu ar fi puternice, dar e gresit. Mergi mai degraba sa primesti unele cu mai putine efecte adverse, fiindca protectia este aproape la fel de buna. Adica 99, 8 la suta pentru Diane (plus multe riscuri si reactii adverse, aparute dupa primele 6-8 luni de administrare) si 99, 6-99, 7% pentru anticonceptionale cu jumatate de doza de hormoni.

| luana1 a răspuns:

Este de preferat sa consulti un medic, deoarece nu orice anticonceptional se poate potrivi cu sistemul tau hormonal.Plus ca trebuie sa ai ficatul super sanatos.