| anonimous2001 a întrebat:

In a câta zi are loc ovulatia la un ciclu de 30-31 de zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclului menstrual care este de tipul REGULAT si are MEREU lungimea de 30-31 de zile, OVARUL reuseste sa creasca, dezvolte si sa maturizeze OVULUL in cea de a 17-a sau a 18-a zi a ciclului menstrual.
Este stabilit stiintific si medical ca procesul fiziologic prin care este eliberat ovulul din ovar, adica are loc OVULATIA se produce INTOTDEAUNA indiferent care este lungimea ciclului menstrual ca numara de zile cu FIX/EXACT 14 zile inainte de ultima zi a ciclului respectiv. In concluzie daca ciclul are 30 de zile ovulatia se produce in a 17-a zi, iar daca ciclul are 31 de zile, in acel caz ovulul este eliberat din foliculul ovarian in trompa uterina in cea de a 18-a zi a ciclului mumarat fata de prima zi de incepere a ultimei sangerari menstruale. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Justme79 a răspuns:

Buna numeri cele 10 zile din prima zi când ți-a venit menstruația imediat după terminarea menstruației incepe ovulația acum depinde și de organismul fiecăreia happy!

| anonimous2001 explică (pentru Justme79):

Esti sigura ca pentru un ciclu de 30-31 asa se calculează ovulatia? Din cate stiu eu pentru unul de 28 de zile, ovulatia are loc la 14 zile distanta de începerea următoarei menstruatii

| Justme79 a răspuns (pentru anonimous2001):

Depinde de organismul fiecăreia cum am zis, eu așa calculez de fiecare data, nu știu să îți spun mai mult că nu sunt medic ginecolog happy ți am zis așa în mare cum procedez eu poate in cazul tau e diferit exact cum se mai poate întâmpla în anumite cazuri când ești însărcinată dar totuși continuă în a avea ciclu menstrual și afli abia când ai deja poate 3 luni tongue!