| anonim_4396 a întrebat:

In caz de pot ramin insarcinata si nu am 18, cum scap de copil, va rog frumos ajutati-ma, eu mai bine ma omor decit sa-mi dau de rusine familia. sad

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi trebuia să te gindesti la asta inainte de a face sex, nu după desteapto.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Savanto

| wolder a răspuns:

Il avortezi, asa scapi de el.
sinciderea nu e o solutie
toate trec

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti minoră NU ţi se face nici un fel de avort FĂRĂ acordul scris/semnătura părintelui sau tutorelui legal.

TREBUIE ca unul dintre părinţi să te însoţească ( trebuie să aveţi şi actele de identitate ) şi să SEMNEZE acordul privind procedura de avort.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Din PĂCATE, un avort la prima sarcină ( şi la vârste sub 20 de anişori ) poate genera infertilitate ( precum şi alte complicaţii )! :(

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fa-ti test de sarcina ca sa vezi daca esti sau nu insarcina.
Daca ai avut contact sexual neprotejat, ai toate sansele.
TREBUIE sa vorbesti cu parintii tai sa-ti asumi consecintele faptelor tale
Nu esti tu singura minora care ramane insarcinata.
Anunta-l si pe,, june'' pentru ca nu normal sa, tragi''' singura!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Pff sa fim seriosi, chiar crezi ca sta pispalacul ala langa? de obicei deastia sunt scursuri umane, nu ai mari pretentii de la ei.

| aXy99 a răspuns:

De unde stii ca esti? Ia pastila de a 2-a zi sau de a 5-a... daca e prea tarziu vorbeste cu parintii tai, du-te la un doctor ginecolog si poate se rezolva cumva... exista si avort medicamentos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Mussette a răspuns:

Te duci la un cabinet particular.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu ar trebui sa te mai gandesti la statutul familiei, ar trebui sa te gandesti la tine si la sanatatea ta. Poti lua pilula de a doua zi, sau medicamente, cel mai ideal ar fi sa vorbesti cu un ginecolog sau sa intrebi la farmacie, fara nicio jena. Iar in caz de avort, trebuie sa ai incredere in parintii tai pentru ca ei iti vor binele. Logic ca te vor certa si iti vor bate capul, asta normal. Dar macar stii ca sunt alaturi acolo. Sa nu dea ala cu coarne sa faci avort acasa si de una singura ca este foarte riscant. straight face Sper sa nu fie nimic. O zi buna, si sa ai grija. happy

| j1NNNx a răspuns:

Se vede ca inca nu gandesti matur, la gandirea ta eu ma jucam cu masinutele. Deci cum sa gandesti in halul asta? " eu mai bine ma omor decat sa-mi dau de rusine familia "
Vad ca ai zis IN CAZ deci inca nu esti. Poti face PROTEJAT (cu prezervativ) si nu sunt riscuri.

| 1DeadMemories a răspuns:

Nu-i mai simplu sa nu ramai insarcinata? Sunt multe metode de contraceptie, dar e bine sa consulti medicul inainte de a lua ceva pilule. Daca ai ramas insarcinata anunta unul din parinti, nu-i o situatie placuta, dar nici una de final.Din greseli inveti. Data viitoare o sa fi mai precauta.
Bafta!

| Lavii007 a răspuns:

Eu zic ca nu are rost sa te criticam, ca iti zicem ca de ce ti-a trebuit sex si alte cele pentru ca fapta e facuta. Daca ai ramas insarcinata si chiar nu vrei si nu poti sa pastrezi copilul, singura solutie e avortul. Se poate rezolva la medic fara sa afle prea multa lume. Insa gandeste-te bine la asta, daca poti cere sfatul parintilor.

| ElenaRomann a răspuns:

Uciderea nu este o solutie. Un ucigas nu are decat doua solutii: fie sa-si indraceasca de tot sufletul pentru a uita de constiinta ce-l acuza, sau, sa se simta dator de a regreta cu constiinta incarcata toata viata (aceasta face parte din pretul iertarii). Sangele varsat nu se usuca niciodata. sad sad

| Annyya a răspuns:

Nu inteleg graba de a face sex inainte de 18 ani. Crezi ca te simti mai bine? O sa ai timp de asta cand o sa mai cresti, acum bucura-te ca esti inca un copil. Crezi ca un avort se face asa usor, cu inima impacata? E un pacat pana la urma... E viata unui copil in joc, asa ca nu te juca cu asta.
Daca e prea tarziu, cel mai indicat e sa vorbesti cu mama ta. Poate o sa fie dezamagita sau suparata, dar e tot mama ta, nu? Duceti-va la un ginecolog si vedeti ce puteti face.
Nu uita: exista prezervative, exista si pastila de a doua zi.

| Waffen18 a răspuns:

Daca iei pilula la timpul potrivit te scapa daca nu exista avort ( dar te expui multor riscuri, cum ar fi sa nu mai ai copii, si mai ales iei viata unui prunc )... daca n-ai stiut sa te protejezi, suporti consencintele

| Zuzabaaa a răspuns:

Ia pastila de a 2a zi si pe prospect scrie ca daca esti gravida iti va curge sange cu cheaguri, o prietena de a mea a luat si i-a curs sange cu cheaguri

| rrrrea a răspuns:

Naspa sa te gandesti la avort, e 400 de lei avortul, dar vezi sa nu treci de 2 luni, ca dupa e operatia complicata