| ellavl a întrebat:

Buna
va rog sa ma ajutati...imi vine sa ma omor, sunt disperata...am ramas insarcinata si nu mi-am dat seama... da. mi-a venit ciclul luna de luna...am 4 luni si un pic. ce sanse mai am sa scap de sarcina? va rog sa ma ajutati...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu face asta, te vei pune in pericol, vei ucide copilul, vei incalca legea. Mai bine dai pruncul spre adoptie daca chiar nu-l vrei.

29 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Am vazut mai demult niste clipuri...pe youtube... ce m-au marcat.Nu le mai gasesc...cred ca au fost scoase
dar...ca sa iti faci o idee... uita`te la astea :
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=LVbkgO-GUhY&feature=related
te asigur ca nu mai vrei sa avortezi...nu? Ma dau lacrimile...numai cand ma gandesc la bebeii aia.Nu merita...crede`ma...nu merita

carla
| carla a răspuns:

Ella. in conditiile date, te sfatuiesc sa incerci sa fii calma si sa te gandesti ce trebuie sa faci. Sa te omori nu este o solutie. La 4 luni deja, nici un medic, cel putin legal, nu-ti va spune ca poti face avort. Te sfatuiesc sa pastrezi sarcina daca ai conditii si sa cresti copilul etc...etc. Partea proasta este ca nici unul dintre noi nu suntem in pielea ta, deci tu stii cel mai bine ce decizie vei lua. Oricum, te sfatuiesc sa mergi la un medic de urgentza si sa discuti problema cu el. Daca nu se rezolva nimic in sensul in care tu doresti.trebuie sa ai o discutie cu sotul, iubitul, parintii etc sa si sa luati o decizie. Nu este usor...imi inchipui...ai curaj...si tine minte ca fiecare din deciziile pe care le luam ne influenteaza viata.

| LuS[z] a răspuns:

Eu nu mai am ce sa zic... ti-au spus"cei de aici"TOT!
DOAR TU STII RASPUNSUL! si nu uita GANDESTE INTOTDEAUNA POZITIV!

| cribus a răspuns:

Buna ella... te inteleg am fost in situatia ta am facut si eu un avort la 4 luni si era sa mor apoi am regretat ca am facut-o. un copil e un lucru minunat, e singura fiinta care te iubeste neconditionat e langa tine si daca ti-e bine si daca ti-e rau.iti spun ceva din experienta mea mie in noiembrie mi-a murit sotul si daca nu as fii avut bebelul poate eram la nebuni sau langa sotul meu.

| cami_6226 a răspuns:

Daca mergi urgent la un ginecolog ai sanse, daca mai stai nu cred. du-te urgent si se rezolva, asta daca nu doresti un copil.eu una nu as face asa ceva, eu ma chinui de doi ani sa raman si nu reusesc

| mihalitza a răspuns:

Ai face cea mai mare greseala sa scapi de sarcina! Este o minune ca ai in burtica un omulet al tau si, oricit de mari ti se par acum "complicatiile", satisfactiile viitoare sunt incomparabil mai mari! Pastreaza sarcina si nu vei regreta!

| AlinaBulina a răspuns:

Buna, Ella. Intr-adevar, esti intr-o situatie dificila, dar nu trebuie sa te panichezi. In cazul in care chiar nu poti pastra copilul (nu ai cu ce sa-l cresti, esti prea tanara sau pur si simplu nu e un moment bun), il poti oricand da spre adoptie unui cuplu care nu poate avea copii. Va trebui sa suporti sarcina cateva luni, dar dupa aceea, esti libera, iar copilul tau va avea o viata buna. Si, daca totusi ai putea sa pastrezi tu copilul, stii cum se spune: cand nu ai copii, nu-ti poti imagina viata cu ei. Dupa ce ii ai, nu-ti mai poti imagina viata fara ei. happy Oricum, nu dispera, sunt situatii mult mai grave in viata. Multa bafta!

| AlinaBulina a răspuns:

Nu iti recomand sa incerci alte variante de a scapa de sarcina. E extrem de periculos, poti chiar sa-ti pierzi viata, sa nu mai poti avea copii niciodata sau sa ai probleme foarte mari pe viitor.

| miha2010 a răspuns:

Eu nu vreau sa te condamn sau sa iti zic fa asa ca e bine ca etc, etc este viata ta... dar la 4 luni si un pic se cheama crima.Sunt doctori care practica asta pe banii multi asa ca preagateste ti buzunarul si mai ales sufletul! In C-ta stiu ca sunt nu stiu in ce zona stai tu, dar mai gandeste te!

| alexutzza_3733 a răspuns:

La 4 luni nu mai poti face avort.este prea tarziu

| bombonikme a răspuns:

la 4 luni avortul iese din discutie..nu are nici un rost sa iti pui viata in pericol....calmeaza-te cel mai bine vb cu cel implicat ..mergi la medic ..nu stiu cati ani ai dar dupa ce ai scris in mesaj nu era ceva ce iti doreai in momentul asta...iti doresc numai bine si gandeste-te bine la ce vrei sa faci in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca mai poti scapa de sarcina...pentru ca deja sa dezvoltat destul de mult copilul... dar ai putea...sa faci ceva din greseala...sa faci ceva accident... dar e posibil sa iti risti viata ta in felul acesta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, un copil la 4 luni (de fapt de la 1zi) este viu si marishor. cum ai putea sa lezezi un copilas? stii ca la avort copilul practic este rupt in bucati si scos? il doare, chiar s-au facut cercetari si s-a constatat ca ei tipa, sint speriati, ii doare si in final mor in chinuri. sint fiinte vii neajutorate, care depind de mamica lor. ai putea face asta? te rog fii fericita ca ca ai un puiut care este trup din trupul tau, suflet din sufletul tau. iti doresc sanatate si te felicit ca vei fii mamica. conteaza mult si tatal, dar puiul vine oricum si este al tau, primeste-l in viata ta si te va face fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai face cea mai mare greseala sa scapi de sarcina! Este o minune ca ai in burtica un omulet al tau si, oricit de mari ti se par acum "complicatiile", satisfactiile viitoare sunt incomparabil mai mari! Pastreaza sarcina si nu vei regreta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marita-te cu mine! Geo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuie sa le spui parinitilor...si sa decideti ce o sa faceti... cel mai bine ar fi sa il pastrezi oricat de greu ti-ar fi...este copilul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vine sa te omori... offfff draga... da cand ai facut dragoste a fost bine nu de ce nu ai folosit prezervativ...nu fa avort ai sa regreti amarnik crede me...nu merita sa devenim criminale doar pentru ca suntem inconstiente...bafta sper sa faci alegerea buna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie ca tine si sunt disperata numai ca eu am doar o luna da nu am unde sa fac avort. imi vine sa ma arunc in fata unei masini. da tu cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie ca tine si sunt disperata numai ca eu am doar o luna da nu am unde sa fac avort. imi vine sa ma arunc in fata unei masini. da tu cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine ce faceti copilul trebuie sa traiasca cum poti sa faci asa ceva, gandeste-te daca mama ta te omora cu vrei sa faci si tu acestui copilu gandeste-te cum era sa faca si mama ta asa cum vrei sa faci si tu, copilu nu este vinovat cu nimic. nu face asta gandeste-te mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta
da copilu' la adoptie si gata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tre sa faci asta
da copilu' la adoptie si gata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tre sa faci asta
da copilu' la adoptie si gata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu in situatiata am aflat la 5 luni ca sunt gravida ...am fost disperata la inceput nu stiam ce sa fac eram singura si nu stiam la cine sa apelez pana la urma am nascut si totul este bine...chiar daca acum se pae ca nu ai nici o solutie pana la urma totul o sa fie bine trebuie sa ai macar un strop de speranta.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te omor ai toata viata inainte.cati ani ai eu am 12 ani si ma gandesc si eu sa ma omor dar nu stiu cum sa fac. poate ma ajuti tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omoaral dal draq toti ne ducem

| laura1991 a răspuns:

Mai am vazut clipurile demai jos
straight face
credeti-ma ca am inceput sa plang instantaneusad
nu e o solutie s afaci avort
gandeste-te mai bine
si la 4 luni nu cred ca se baga nimeni.
in primul rand pastreaza-ti calmul...
in al 2-lea rand... el trebuie sa fie langa tine sa te ajuta sa comunicati mai multin privinta asta
sad
nu prea sunt eu in masurasa dau sfaturi darla ce am vazut am ramas socata...
fi tare

| christina89 a răspuns:

Avortul are desigur multe alte aspecte. În primul rând incidente medicale, cum sunt perforările uterine, care de cele mai multe ori sunt urmate de hemoragii mari, în urma cărora trebuie extirpat uterul, dar şi alte incidente mai mici, dar nu fără urmări. În urma unui avort se pot produce şi alte efecte în afară de hemoragii, infecţii, şi mai ales, ce este mai grav: la tinere – avortul, mai ales primul avort, este mult mai grav. Avortul poate duce, în cele din urmă, la sterilitate.In cazul tau e deja prea tarziu sa mai poti face un avort. In primele trei luni acest copil este un om, acest copil este un suflet şi la 3 luni el este perfect format. Acest copil la 3 luni, chiar dacă s-a spus atâţia ani de zile că nu ştie încă ce se întâmplă, că nu simte, că nu vede, iată că în sfârşit medicina a dovedit că la 8 săptămâni acest copil deja simte, deja vede, aude, pipăie pereţii uterini. Acest copil nu vede color, vede lumini şi umbre. Acest copil recunoaşte la 10 săptămâni vocea mamei. Acest copil pipăie pereţii uterini şi aude, dar cel mai important lucru, acest copil simte durerea. Durerea există. El simte durerea, şi în momentul în care se produce avortul, simte. Nu fa greseala asta, pentru ca ti-ai pune si viata ta in pericol...

| alissa_8601 a răspuns:

Io zic...sa te nu faci un avorth acum k eh asa male...ast sa se nas si dk nu o sa il iub dal spre adoptie... dar nu il distruge...gandeshte'te k e fix doar alegerea tha... pup...:*:*:*:*:*