| Alinabumbonica a întrebat:

In dependenta de menstruatie stiu ca sunt anumite zile cind sexul nu este un pericol pentru a ramine insarcinata, dar nu le stiu. Spuneti va rog care sunt aceste zile?(inainte de menstruatie, dupa, sau cum acolo?!)

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Glamour, vroiam sa-i dau eu copy/paste. Sigur ca nu ma supar, nu era secret sau personal.

| glamour a răspuns:

Ca sa poti calcula perioada fertila trebuie sa indeplinesti cateva conditii: sa ai peste 17 ani, menstruatii de mai mult de 2 ani si sa-ti fi inceput viata sexuala de mai mult de 6 luni. Nu trebuie ca in ultimele 6 luni sa fi luat anticonceptionale, pilula de a doua zi sau sa fi facut vreun chiuretaj.
Apoi, trebuie sa te asiguri ca ai cicluri regulate. trebuie sa calculezi durata ultimelor 6 cicluri menstruale. Un ciclu menstrual dureaza din prima zi de sangerare a unei menstre pana in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Ca sa fie regulat, trebuie ca ultimele 6 cicluri sa aiba durata fixa, acceptandu-se maxim o zi abatere totala (de exemplu cicluri regulate: 28, 27, 28, 28, 28, 28 sau 29, 29, 29, 29, 30, 29 sau 27, 27, 27, 27, 27, 28). Daca nu respecti regulile de mai sus, nu poti folosi metoda calendarului. daca le indeplinesti, atunci risc minim prezinta zilele 1-5 si zilele 24-28 ale ciclului menstrual. Adica primele 5 zile din momentul inceperii sangerarii (indiferent cat dureaza aceasta) si ultimele 5 zile inaintea unei noi sangerari. Adica 10 zile pe luna, consecutive, centrate de prima zi de menstruatie. In aceasta perioada, riscul este minim (cam 5%), dar nu zero.
Mesaj privat de la Brigaela, i-am cerut sa-mi explice. ii multumesc mult de informatii si sper sa nu se supere ca am postat mesajul privat ca raspuns.

| Livi_9199 a răspuns:

Eu stiu ca inainte cu 5 zile de ati veni si 5 dupa.thinking