| SabinXTD a întrebat:

In erectie, inainte penisul meu era curbat usor spre in fata; toti prietenii mei il aveau curbat spre in spate, dar de cand am inceput sa ma masturbez, penisul meu acum e perfect drept dar e curbat usor spre stanga... de la ce este? Este din cauza masturbatului? si in legatura cu penisul curbat spre inainte, e ok? Mentionez ca am 13 ani... si da, stiu ca o sa apara comentarii de hate, dar masturbarea e ceva normal si uman

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca 8 daca nu chiar 9 penisuri din 10 sunt mai mult sau mai putin curbate ori incovoiate in toate directiile posibile, fara ca acest lucru sa afecteze viata sexuala a persoanei respective, bineinteles daca devierea nu este excesiva, extrema. In privinta masturbarii trebuie sa stii ca daca NU este practicata excesiv, atunci devine chiar folositoare organismului. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care atat baietii cat si fetele urmaresc de fapt sa-si elibereze organismul de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine placeri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, fiindca de fapt nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece practic in toate cazurile descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| ychigo a răspuns:

Asta e o problema la 13 ani...
Rezolvarea insa se numeste : Ai rabdare, pentru ca va fi ok.

| antiqque a răspuns:

E perfect normal. Cat timp nu e foarte curbat caz in care poate deveni inconfortabil in timpul penetrarii nu ai de ce sa iti faci griji.