| claudia_9354 a întrebat:

In momentul in care mi se intaresc sanii inseamna ca sunt insarcinata?
La 15 ani si 3 luni as putea sa fac avort?
Si as putea sa fac fara ca parintii mei sa afle?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ah, ce bătaie meriţi!?!
La vârsta de 15 ani deja ai viaţă sexuală!? Oare nu mai era timp pentru asta sau nu mai aveai alte preocupări: şcoală, lectură, tabere, practicarea unui sport, reţe de prăjituri (culinare), etc?
Tensiunea în sâni apare în momentul când ieşi din ovulaţie (sindrom premenstrual) şi poate dura de la o zi până la 14 zile.
Înainte să faci avort, nu ai auzit de metode contraceptive? Partenerul ce face, se simte bine că de restul te ocupi tu (avort!?)?
Este o problemă de cuplu, mergi cu el la medicul ginecolog, trebuie să plătească pentru experienţa "nu prea roză" pentru tine.
Nu părinţii te-au povăţuit să faci aşa!
Un test de sarcină şi citeşti rezultatul. Este unul din semnele unei sarcini, dar până la proba contrarie.
Învăţaţi să vă protejaţi: prezervativul, are eficacitate de 99%, ocupă locul 1 ca metodă contraceptivă: antisarcină şi antiboli!
www.seximus.ro, este cel mai bun pentru studiu în doi (tu şi el).
Simţul răspunderii vă lipseşte la amândoi.
Pa, pa.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarirea sanilor poate fi un semn de sarcina, dar nu e obligatoriu. Poate fi o alta problema.
La 15 ani si 3 luni ai sa gasesti putini medici care sa vrea sa-ti faca avort. Oricum va trebui sa te duci la medic cu un parinte si probabil sa stai internata o vreme. Nimeni nu va vrea sa faca o interventie atat de periculoasa unei minore fara acordul scris al parintilor. La varsta ta, un avort aduce cu el riscuri foarte mari. Poti sa ramai sterila, sa iti pierzi uterul sau chiar sa mori.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sanii se mai intaresc si inainte de ciclu! Poti, dar e un risc Enorm! Poate ai totusi noroc, si nu ai ramas! Preferabil sa faci analize, si daca esti sanatoasa, si medicii isi dau avizul, sa duci sarcina la bun sfarsit! In acest caz, sa te hranesti foarte bine si rational, ca sa faci un bebe frumos si sanatos! Daca, dupa nastere, tot nu ai sa-l vrei, ai sa poti face fericit un cuplu care nu poate avea, si tu sa-ti continui viata si scoala! Dar vreau sa te intreb, TOTUSI, DECE ai facut sex FARA prezervativ?! Te-a santajat ca altfel te paraseste?! - sau ce?! Te intreb, pentru ca raspunsul tau sa poata folosi si altor tinere! Nu ai auzit/citit despre Petting?! Te poti simti superfain si fara sa-ti risti viata si sanatatea reproductiva!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ti-a dat deja raspunsul care ti l-as fi dat eu b3auty.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Sanii ti se intaresc si inainte sa iti vina menstruatia. eu cred ca ar trebui sa iti faci un test de sarcina.
si oricum la 15 ani nu poti face avort fara acordul parintilor...

| Parintele a răspuns:

Daca te gandesti la asa ceva e grav.sa inteleg ca ti-o tragi de la 12 ani si tu? esti dusa cu capu? ce-i in capul tau? asteapta si vezi daca iti vine menstruatia. daca intarzie mai mult de o saptamana. fa un test de sarcina. daca esti gravida e clar ca esti proasta. iar ala cu care o faci e un nenorocit iresponsabil.

| cioko19 a răspuns:

Cand ti se intaresc sanii nu inseamna neaparat ca esti insarcinata, ci poate esti inainte de ciclu.
La 15 ani sa faci avort? Daca mamica si taticul sunt de acord, desigur. Cum sa te gandesti la avort? Nu te gandesti la sufletelul acela care nu are nici o vina? Doar prostia unor...copii?!? Ca altfel nu pot sa va zic.
Nu prea ai cum sa faci ca parintii tai sa nu afle.
Baftahappy

| yuli10 a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu sa nu fii insarcinata si baga-ti mintile in cap si foloseste un prezervativ daca nu te poti abtine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu vei putea sa facu avort fara ca parintii sa nu afle. Dar draga mea asa de mica te ai incept viata sexuala? nu mai aveai rabdare?/ Ce credeai ca este... nu trebuia sa te preocupe scoala?/? ma uimesti dar poate vrei un copil si nu stiai cum sa ti ocupi timpul...

| Notme a răspuns:

- "In momentu in care mi se intaresc sani inseamna ca sunt insarcinata?" Nu neaparat, mie mi se intaresc inainte sa imi vina ciclu`.
-"la 15 ani si 3 luni as putea sa fac avort?" Da poti, dar organismul o sa aiba de suferit la fel cum o sa ai si tu ca persoana.
- "si as putea sa fac fara ca parinti mei sa afle?" Nu, nu poti fiindca esti minora.
Sper sa nu fii insarcinata pentru ca ti-ar marca toata viata! Pt siguranta ta cumpara un test de sarcina(poti sa il cumperi singura de la farmacie) si cand ai de gand sa mai intretii relatii sexuala foloseste prezervativul, previi sarcinile si bolile. Multa sanatate si noroc.

| alexuzha a răspuns:

La 15 ani? credeai ca sa termima lumeau si mureau virgina? doamne fetele in ziua de azi fata mea roaga-te sa nu gravida ...si orkum avort fara ca parinti tai sa nu stie e cam greu...

| zuzumic a răspuns:

Avort la varsta asta ai voie sa faci doar cu acordul scris al parintilor tai ...pana cand implinesti 18 ani. si nu ar fi indicat de loc sa faci la varsta asta un avort poate avea urmari urate pe viitor cand iti vei dorii un copil... sanii se intaresc s datorita excitatiei... poti sa iti faci griji doar daca tia intarziat menstruatia mai mult de 7 zile ...mergi la farmacie si cumpara-ti un test de sarcina ca sa fi linistita

Răspuns utilizator avertizat
| juno a răspuns:

Daca stii ca ai facut ceva si nu v-ati protejat te poti gandi la sarcina, si ai putea sa-ti faci si un test de sarcina, bine...asta daca ti-a intarziat ciclul si ai anumite simptome... dar daca nu, daca ti se intaresc sanii nu inseamna neaparat ca esti insarcinata, se poate intampla sa ti se intareasca sanii inainte de menstruatie. Poti face avort la varsta asta, dar din cate stiu eu doar insotita de un parinte, avand in vedere faptul ca esti minorawinking.

| tremuriciiuliana a răspuns:

Ce prostie sani se intaresc si in naint sa-ti vina menstruatia fara parinti tai la varsta astu nu poti face avort

| adelutzza a răspuns:

Nu ai voie sa faci avort fara semnatura parintilor, in primul rand u esti minora.pana la 18 ani nu poti face lucrul asta fara stirea parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da te inteleg am 16 ani si sunt inarcinata nu stiu cat am dar am greturilaughing love struck rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 15 ani si 3 luni...pe 16 noiembrie 2009 am facut dragoste pentru prima data.si am facut-o fara prezervativ... e posibil sa fi ramas insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci claudia ai fost sau nu insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e chiar asa mai bine pastreaza copilu... adica tu o sa platesti mai tarziu si in + pe barbati ii doaren cur [ scuzati expresia ] lasa ca dupa ce ma distrez se ocupa proasta aia de totuwinking nu ma intereseaza pe mine acum fara suparare eu le-as pedepsi cu inchisoare pe cele care fac asa ceva [ avort raised eyebrows ] prezervative din astea nu ati auzit de ele? [1, 8 lei (1) ] chiar nu cred ca era nevoie sa iti incepi viata sexuala de la varsta asta de la 18 la 40 de ani o sa te saturi poate de asa cevawinking chiar nu cred ca trebuie sa faci asa ceva. oricum mult noroc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai claudia nu stiu ce a fost in capul tau sa faci asta la 15 ani da in fine, sanii se intaresc inainte sa iti vine ciclul din cate stiu eu. Dar bine bine, mie mi s-au intarit dp ce mi-a trecut ciclul la cateva zile, sa mentionez ca am facut'o imediat dp ce mi-a trecut si a doua zi si de atunci nu am mai facut si azi sa facut o saptamana deci la mine de ce sau intarit sanii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai sa poti, pentru ca normal nici un medic nu iti face intrerupere de sarcina fara acordul uuia dintre parinti.

| diabolika a răspuns:

Cum a fost?laughing

| marya_7126 a răspuns:

Mie una sanii mi se intaresc in momentul cand trebuie sa imi vina.
Auzi papusa? tu gandesti? la 15 ani sa faci primul avort? pai daca tu de acum ai inceput cu avortu-uri nu'i bine deloc. Daca tu de la 15 ani faci avort e clar.Nu'i bine sa faci avort de la 15 de ani deoarece in primul rand ti se deregleaza organismul etc.

| nycol a răspuns:

Sanii ti se pot intarii si pentru ca trebuie sa iti vina ciclul. ia mai bine un test de sarcina. da ai putea face avort dar la un cabinet particular chiar daca e mai scump fara k parintii tai sa stie. dar sa fie cu tine cineva matur sau oricum sa fie major.