| MagdaIrimie124 a întrebat:

Bună. Dacă sunt aproape de perioada fertilă și am contact sexual cu prezervativ exista vreun risc de sarcina? Si care sunt cele mai sigure prezervative de la Durex?
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sexul facut cu prezeravtiv este foarte sigur si nu este risc de sarcina. Cele mai sigure prezervative sunt cele care stau strans pe penisul barbatului si nu se rup, indiferent ca sunt durex, sau alte marci.
Marca de fapt nu are importanta, fiindca prezrevativul se poate rupe numai dintr-o singura cauza: fiind mare/larg pentru penisul baiatului. Atunci cand este mai mare, este larg, si se rasuceste in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste ( se rupe).
Asadar, masura corecta a prezrevativului este cea mai importanta in alegerea lui!
Prezervativul trebuie sa intre greu pe penisul erect si sa stea perfect intins, fara cute si pliuri, ca o a doua piele pe penis (asemanator salamului de sibiu cu pielita lui).

| celmaiveselciumpalac6996 a răspuns (pentru Violleta2022):

Orice prezervativ folosit CORECT are eficacitate 99% asa ca nu putem sa afirmam cu nu exista risc de sarcina. Eficacitate 100% are doar abstinenta daca e sa o luam asa happy

| Goete a răspuns:

Cele mai sigure prezervative sunt cele care sunt goale in interior.
In momentul in care au un penis in ele, si la modul cum le stiu pune unii, se pot rupe si nu mai sunt sigure.

| raMLesS a răspuns:

Cica cu coronau asta, spermatozoidul e imunizat si trece si prin prezervativ, AI MARE GRIJA.

| VoidEternal a răspuns (pentru raMLesS):

CE?! laughing Tu chiar vorbesti serios? Poti crede asa ceva?
Imunizat la ce? La materie? Trece fizic prin medii solide? Se teleporteaza sau cum face? Lasa fata insarcinata spiritual? +))

Magda, Durex are o gama care se numeste "extrasafe". Prezervativele astea au si o cantitate de spermicid. Aia ar fi varianta cea mai sigura, desi folosit corect, orice prezervativ ar trebui sa fie safe.

| raMLesS a răspuns (pentru VoidEternal):

E intarit practic si se strecoara prin porii prezervativului, se înghesuie si trece crede-ma.

| Crackman a răspuns:

Dupa norocul fiecaruia la prezervative.
Am avut love si nu am intampinat probleme
La durex s-a rupt odata

| celmaiveselciumpalac6996 a răspuns:

Buna! Cele extrasafe sunt cel mai groase sa zic asa, adica au sanse cam mici sa se rupa. Nu uita, prezervativul are eficienta maxima daca e folosit corect, sa fie pe masura partenerului, sa nu alunece, sa nu fie prea stramt. De asemenea, poate fi verificat dupa actul sexual pentru vreo eventuala ruptura daca il umpli cu apa sau cu aer. Succes!