| Anonim951 a întrebat:

In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru categoria in care am postat. dar sunt disperat

Ma numesc Florin si am 15 ani. Mai am 2 frati si o sora : Tarciziu 12 ani, Rita 9 ani si Marius 6 ani.
Sunt disperat deoarece am foarte mari probleme cu tatal meu. Acum o saptamana a incetat sa mai lucreze si s-a pus pe baut si fumat mai tare caniciodata. Toata ziua il vad beat, se culca beat si se trezeste la fel. Dimineata cand se scoala primul lucru e sa i-a o sticla de bere. Apa nu a mai baut de vreo cativa ani...
Fumeaza 2 pachete de tigari pe zi si bea c-am 1 litru de tuica zilnic. + 2 litrii de bere.
Eu si mama mea ne-am saturat sa il vedem asa de cativa ani si ea s-a gandit de multe ori sa isi puna capat vietii. Nu stiu ce sa mai fac eu am incercat sa il amenint ca ma omor, ca fur ceva si fac puscarie etc. si nu il intereseaza sad. Chiar daca mama ar pune divort nu am avea unde pleca ea si noi 4 frati.

Sunt disperat nu stiu ce sa mai fac, parca singura solutie e sa ma sinucid. Astept pareri serioase si poate imi da o persoana experimentata o sansa de scapare in calvarul asta crying.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te sinucide, daca eram in Romania si te cunosteam bine te luam la mine acasa si stateam amandoi, tu invata si mai tarziu cand vei munci o sa pelci in chirie cu frati tai si maicata

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sinuciderea nu e NICIODATA o solutie! Tai-o de pe lista.

Inteleg prin ce treci si cea mai buna solutie ar fi ca mama ta sa-si gaseasca de lucru, iar tu, pe cat posibil, sa ai grija de fratii tai sa mearga la scoala si sa fie ingrijiti!

Spui ca nu aveti unde va muta; asta era, ce-i drept, o solutie buna, dar cum nu o puteti aplica, e bine sa incercati sa aveti o viata si in preajma tatalui, dar sa-l evitati pe cat posibil!

Toti 4 sunteti sprijinul mamei.Moartea ta ar fi un dezastru pentru familie, deci nu te mai gandi la prostii!
Gandeste-te ca mai ai 3 ani si vei fi major, te vei angaja, fratii vor creste si va veti putea ajuta mama mai mult.

Poate ai o ruda mai cu ''cap'' care ar putea sa vorbeasca cu tatal tau si sa-l aduca pe drumul bun; incearca si asta!

Multa bafta si sa fii sanatos!

| Libelle a răspuns:

Stiu cum e sa ai unul din parinti care bea(rau de tot)si altul care zice ca isi pune capat zilelor.
Asa e si tata.Bea si iarasi bea, pana i se face rau.Mama,ramane mereu cu toate datoriile pe care i le face el, cu toate problemele si am fost martora la cateva cedari nervoase de ale eiSi la mine de altfel, cand bea tata simt ca nu mai pot.Si intru in niste faze foarte grele, cand ma gandesc la toate prostiile.
Nu mai trebuie sa iti treaca tie prin cap ganduri de sinucidere si din-astea.Nu iti aduc bine.Si apuci sa zici de 2-3-4 ori si incepe sa te impinga diavolul sa o faci.Nici prin cap sa nu-ti mai treaca ganduri rele.Gandeste-te ca esti cel mai mare dintre fratii tai, mama ta o sa faca si ea o varsta, tatal tau o sa bea mereu, si ai de gand sa o lasi singura? Tu trebuie sa o ajuti, sa fii sprijinul ei, si cu bani, si cu tot. Tu sa fii tare, si sa-i dai si ei curaj``mama o sa fie bine!``Si calvarul asta are sa se termine, tu ai sa inveti, ai sa iti faci un liceu, poate so o facultate cum e indicat, sau ai sa muncesti si nu o sa mai trebuiasca sa participi la calvarul asta.Nu ai de unde sa stii tu ce se intampla in viitor.Stiu ca sunt momente cand crezi ca nu are rost, si ca daca el o sa tot bea are sa iti distrga viata, dar nu e asa.Ai toate sansele de a face cev in viata, de a invata si a ajunge mult mai sus decat tatal tau, si sa iti dai seama ca bautura e cel mai periculos viciu.Lupta in continuare, nu trebuie sa te dai batut.
Numai bine si tie.

| Cătălina a răspuns:

Se stie ca adesea adolescentii atunci cand trec printr-o situatia mai dificila, primul gand care le trece prin minte este cel de a se sinucide. IN NICIUN CAZ ASTA NU ESTE O SOULUTIE! Gandeste-te ca daca tu ai pati ceva mama ta va fi distrusa psihic, si nu va mai avea pe cap doar problema cu tata, ci si cu tine. In acest fel faci mai mult rau familiei decat ti-ai putea imagina tu vreodata.

Nu trebuie sa iti ameninti tatal in niciun fel, pentru ca el daca nu e capabil sa si dea seama ca va face rau involuntar prin atitudinea si gesturile sale, e lesne de inteles ca nici nu-i va pasa daca tu incerci "sa-l ataci" in vreun fel.

Se vede si ca ai nevoie de un ajutor specializat in problemele tale si ca ai nevoie de cineva care sa te asculte. In acest caz, prietenii si iesirile nu sunt cea mai buna cale de a iesi din impas, sunt sigura ca nu mai ai chef sa iesi cu ei sau sa faci alte activitati care sa te distraga macar putin. Nu iti pot recomanda decat ajutorul unui specialist, cum ar fi de exemplu psihologul scolii unde inveti. Mergi la dumnealui/ei, sedintele sunt gratuite. II explici fara niciun pic de jena problema ta, iar psihologul te va asculta si te va ajuta.

Acasa, cand ajungi incearca sa nu-l mai bagi in seama pe tata atat de mult pe cat si-ar dori el, incearca sa petreci mai mult timp cu fratii tai si cu mama.

Iti doresc mult succes.
Numai bine!

| JustMe a răspuns:

SINUCIDEREA NU E NICIODATA O SOLUTIE! sa nu uiti asta.
Chiar daca totul pare fara speranta, lucrurile se vor rezolva la un moment dat, iar daca te sinucizi nu vei face altceva doar rau oamenilor pe care ii iubesti. Daca tu te'ai sinucide, posibil ca mama ta sa isi piarda firea si sa o faca si ea, si ar ramane 3 copii sa fie crescuti de un tata alcoolic. Asta vrei?
Mama ta ar trebui sa divorteze, nu va puteti muta temporar undeva? La o bunica, o matusa...Si chiar daca nu puteti, mama ta isi poate lua o slujba, vindeti casa pe care o aveti si impartiti banii cu tatal vostru, si puteti sta in chirie. Oricum e mai bine decat cu un tata ca al tau.
Alta varianta e sa il duceti la dezalcoolizare, dar avand in vedere ca nici macar nu vrea sa se lase nu prea aveti nicio sansa.
Bafta oricum!

| kidboo a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine johny_bravo58 aici ai id'ul meu... sper ca te pot ajuta eu macar cu un sfat

| oAnna a răspuns:

Florin asta este o experienta din care tu inveti sa nu fii niciodata precum tatal tau si de acum se pare ca tu iti iei rolul de protector al familiei ce ti a mai ramas : mama si fratiorii. acum tu ai 15 ani mai ai de suportat acest calvar 3 ani dupa care tu esti independent si iti vei lua o slujba si vei avea grija de fratiorii tai impreuna cu mama ta iar tu daca inveti bine la scoala si o sa urmezi o facultate chiar daca iti va fi cam greu cu chiria deoarece nu ai o sursa stabila de venit... dar in nici intr un caz sinuciderea nu e o solutie, cedezi prea usor situatiei... O SA vezi ca totul o sa fie bine o sa ai o sotie si niste copii frumosi si o casa mare si o sa iti amintesti acest moment ca o experienta din viata ta happy te pup

| alexutza697595 a răspuns:

Sa nu iti iei viata! Vorbesc serios! Ai 15 ani si trebuie sa gandesti limpede, dar cazurile disperate cer masuri disperate. Cum a spus si "Just me " incearca sa luati legatura cu alte rude sa plecati un timp in care poate tatal tau se va schimba, iar daca sti ca nu va fi asa. Ramaneti pana gaseste mama ta o slujba. Of, dar mai sunteti si cu scoala. Ei bine... poate aveti vecini de treaba, nu stiu. Chiar imi pare rau, foarte rau ca inca mia exista cazuri asa de triste. Urasc faptul ca exista si oameni care au o familie atat de frumoasa si nu stiu sa o pretuiasca. Apropo, mi-a venit o idee. Daca nu il puteti convinge sa se duca la dezalcolizare, suna si tu la Numarul copilului 0 800 11116 ( acesta e pentru moldova si nu stiu de unde esti ) uite-l pe 116 111. Nu stiu taxa, dar cred ca te vor ajuta. Iti zic sa incerci ca nu ai ce pierde. Oricum, nu mai incerca sa vorbesti cu tatal tau dupa ce nu te-a bagat in seama cand i-ai zis ca vei fura si vei face inchisoare, incearca altfel. Poate reusesti in asa fel incat sa vina cei de la dezalcolizare dupa el, asta dupa ce vb la telefon si le zici de ce ai nevoie. Eu nu ma prea descurc in viata, sunt de aceeasi varsta, ca tine si n-am avut ocazia. Sper totusi ca ti-am fost de folos.Iti urez numai bine tie si familiei tale. Imi pare foarte rau. Sper ca am putut sa te ajut. Mai tine-ma la curent te rog.

| alexutza697595 a răspuns:

De ce nu vrei sa incerci? Poate in destinul tau se afla si o speranta.

| Anonim951 explică:

Bunicii mei sunt aman2 foarte bolnavi si maicamea are grija de ei... AU VORBIT FOARTE MULTE PERSOANE CU TATA SI DEGEABA! el fiind mereu beat nici nu ne baga in seama. Precizez ca stau la tara si fac naveta la oras. Avem 56 de milioane datorie. foarte greu acum sa traiesti cu 7 milioane pe luna + alocatii cand el da mai toti banii pe bautura si tigari

| Anonim951 explică:

Asta este... cred ca voi ramane in chinul asta toata viata, asta e destinul meu.

| Cristinutza_9819 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.imi pare rau pentru tine, dar sa stii ca sinuciderea nu e o varianta de a scapa de probleme... daca u te sinucizi fratiorii si mama ta ce fac? incearca sa gasesti o solutie, pa si ai grija de tine