| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum s-o iau cu aceasta intrebare. Parintii mei se cearta mereu, din multe motive, tata a inceput sa vina in fiecare seara acasa beat si sa injure rau. Nu stiu cat vom mai rezista ca familie... Ma simt foarte prost si ma simt si vinovata pentru ce se intampla. Acum 2 luni am fost si in depresie, ma taiam, am vrut sa ma sinucid... De ziua ei mama a inceput sa vorbeasca despre divort si sunt foarte speriata, desi de cativa ani sunt constienta ca s-ar putea ajunge aici. Nu am curaj sa vorbesc cu ei dar e ceva ce as putea face? Nu vreau sa se desparta pentru ca ii iubesc pe ambii la fel de mult, desi tata se comprta asa simt ca ma iubeste si chiar nu stiu de unde sa o iau. Nici nu am cu cine sa vorbesc despre asta.

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Nu stiu daca tu vei avea putera sa le rezolvi problemele doar ei sunt in masura sa o faca. Totusi gandeste-te ca nu vor putea convietui asa in ritmul asta pentru ca veti suferi toti. Nu iti place sa-i vezi suferind si nu vrei sa suferi nici tu. Chiar daca se va intampla ca parintii tai sa divorteze, gandeste-te un pic si la ei, ca sunt mai linistiti, gandeste-te la mama ta ca nu mai trebuie sa traiasca in stres. Indiferent ce va fi, ei iti vor fi alaturi oricum. Nu trebuie sa te simti vinovata de nimic, fii tu un pic mai puternica asa si sustine-i pe amandoi moral asa cum poti tu. Incearca sa-i intelegi! Stiu ca e greu dar fa-o!

9 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Şi eu trec printr-o situaţie destul de asemănătoare. Şi crede-mă, eşti copil, nu prea ai ce face. E normal să îţi iubeşti părinţii dar dacă ei nu se înţeleg nu are rost să mai stea împreună, să se suporte reciproc... adică să îşi facă rău doar de dragul tău.

Şi chiar dacă divorţează, asta nu înseamnă că tatăl tău nu te va iubi în continuare. Puteţi să vă mai vedeţi, să vorbiţi la telefon, etc.

| Tania a răspuns:

Nu stiu exact ce sa zic, dar consider ca mai bine un divort si toata lumea este linistita

| doc69 a răspuns:

Nimeni nu traieste in locul nimanui.si fiecare reactioneaza diferit cand sufera.e mai bine sa se desparta decat sa ai mediul asa.toti avem dreptul la fericire cand adultii sunt raniti din pacate de multe ori uita de cei de langa ei. poti sa vorbesti la protectia copilului la specialisti dar clar cand doi oameni nu se mai simt bine e bine sa se desparta si sa isi refaca viata important este sa ai o relatie buna cu fiecare in parte dupa cum simti.si nu te simti tu vinovata de asta e iubirea lor nu are legatura cu iubirea pentru tine

| Laviy a răspuns:

Sincer, problemele lor pot doar ei sa le rezolve. Dar nu crezi ca e mai bine sa fie despartiti daca se cearta, tatal tau se poarta urat? Poate comportamentul tatalui tau a determinat-o pe mama ta sa isi schimbe sentimentele fata de el. Nici o persoana nu are dreptul sa jigneasca alta persoana, mai ales daca este sotia sau copilul tau. Crede-ma ca tu nu ai nici o vina. Gandeste-te ca daca o data cand tatal tau se cearta cu mama ta ii da o palma. De aceea e mai bine sa isi rezolve ei problemele. Mama ta are dreptul la fericire, liniste. Eu zic sa vorbesc cu amandoi, sa le spui ca ii iubesti foarte mult pe ambii, sa ii spui tatalui tau ca ai vrea sa nu mai bea. Ma rog, sa iti asculte si tie punctu de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru Laviy):

In mama nu s.a intamplat sa dea dar in ultimul timp a inceput sa dea in mine si sa sparga farfurii... nu stiu unde se va ajunge dar totusi il iubesc

| Artemis94 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cel de care esti mai apropiata prima data. si pe urma cu ambi. inteleg ca e greu (desi nu te pot intelege pe deplin pentru ca tata nu face scadandal cand e beat) dar trebuie neaparat sa le spui ce simti. si chiar daca se ajunge la divort sunt sigura ca vor incerca sa iti ofere conditiile necesare si toata dragostea din lume happy

| torsi a răspuns:

Cosmy_torsan ca sa mai vorbim... pentru ca aici isi baga nasul si alte persoane care fac misto. nu stiu ce sa zic... cunosc si eu o persoana la fel si am vorbit si cu el. este foarte greu sa treci prin asta.

| torsi a răspuns (pentru torsi):

Cu c mic *

| grigoreroxana97 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa discuti cu ei :X. adica nu ai ce altceva sa faci... ei te iubesc si vor asculta ce ai de zis