| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp imi vin tot mai des ganduri de sincidere...gen.ma gandesc la metode mai putin dureroase sau chiar ce as putea scrie in biletelul de adio...ma ingrozesc si pe mine gandurile astea. ce as putea sa fac sa scap de depresie si de gandurile astea? mentionez ca nu am prieteni si sunt singur acasa(ai mei nu sunt in tara)si in afara de servici cand ajung acasa imi vin ganduri de genul.scuze d categorie

Răspuns Câştigător
| ioana_8925 a răspuns:

in primul rand trebuie sa rezolvi problema care te face sa gandesti asa ceva! gaseste-ti prieteni cunostinte, amici cu care sa mai faci una alta o iubita incearca sa gasesti sa te inteleaga si sa te iubeasca! lasa gandurile astea deoparte si gandest-te ca Dumnezeu nu o sa iti dea mai mult decat poti duce si o sa realizezi ca viata este frumoasa si cu bune si cu rele! Cum ar fi viata daca am fii toti bogati, fara griji, fara probleme si totul sa ne iasa perfect? pentru ce mai luptam? pentru ce mai mergem la servici? uneori e mult mai frumos cand optii ceva prin forte proprii decat sa ai totul pe tava! asa si tu, lupta pentru viata ta si pentru viitorul tau, o sa fie totul bine! nu uita roata se intoarce nu este patrata! daca exista momente de tristete si suparare in viata noastra nu trebuie sa ne dam batuti, trebuie sa incercam sa mergem mai departe pentru ca probleme o sa fie mereu, trebuie doar sa stim cum sa le abordam! ce varsta ai? daca nu te superi!

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Puțini oameni știu ce obligații au. I-am scris ceva, unei fete cu numele de utilizator,, GirlNextDoor,,,, citește ce i-am scris astăzi individei respective. Succes! Nu doar la citit, că să citești este chiar foarte simplu. Succes la treaba cu cărămizile!

| ynna93 a răspuns:

Pai gandeste`te la un psiholog.el e singuru` care te poate ajuta intr`adevar...si nu`ti fie rusine ca n`ai de ce.succes.

| Pastiluţă a răspuns:

Exact!
Un psiholog. happy

| VadTot a răspuns:

Acum sincer sa fiu cred ca nu gasesti pe cineva aici care sa ti de a un raspuns foarte concret si sa te si multumeasca in primul rind ca trebuie sa eviti cit de mult poti Singuratatea cel mai urit lucru in viata unui om este singuratatea ...Singuratatea ucide incet s au nu Dar sigur Este cel mai urit lucru cu care se poate confrunta omul.In Singuratate omului nu i vin in minte altceva decit ganduri negre si extrem de negative.Singuratatea este ca o boala Extrem de Cronica si fara vreun...of ca mi scapa acum sa zicem fara nici un leac Cred ca singuratatea o alegem noi pur si simplu nu ne alege ea pe noi.Acum scuza ma ca ti spun dar Vreau sa ti spun ceva si iti Garantez suta la suta ca daca Dai Deoparte ""Singuratatea"" Iti vei schimba radical viata Singuratatea este ca acei nori Extrem de negri care acopera tot soarele Asa este si cu tine acum in singuratate aproape ca nu ti mai d ai seama cit de frumoasa este viata dincolo de unele probleme care in viata trebuie mai degraba acceptate decit sa te impiedici de ele Viata nu i deloc usoara pentru nimeni! Acum Ce sa facem hai sa punem capat si sa spunem Finish pentru ce? doar pentru niste chesti care trebuiesc depasite si ignorate.Viata nu se rezuma doar la anumite lucruri In viata totul este complex Azi nu seama ca ieri si ziua de maine nu va mai fi ca azi.Asa ca Fruntea sus Bucurate de frumusetea vietii simple de lucrurile simple Gandeste te ca altcineva cu siguraanta se poate afla intr o situatie mult mai grava decit tine poate fi intr un pat de spital s au cine mai stie unde Asa ca bucurate de fiecare rasarit de soare si fiecare strop de ploaie ce zici poti?
Si inca ceva Fugi de Singuratate cit poti de mult si alung o din viata ta cit mai departe...Iti doresc sa ai o viata frumoasa si Bucurate de fiecare zi ca si cum ar fi ultima.Asa cum nu ne putem alege ziua in care ne am nascut nici sa ne o punem capat nu ar trebui sa o facem.~~~

| JohnnyBi a răspuns:

Nu apela la un gest atat de las. aia ar fi metoda usoara de a scapa. tu ai primit o viata, o singura sansa de a face ce vrei, o sansa de a-ti face viitorul. nu da cu sutul singurei sanse pe care o primesti. cand te duci acasa dupa serviciu nu mai sta in casa. du-te, mananca, fa ce mai ai de facut si iesi. prietenii se fac, se intretin, o sa te ajute. daca te inchizi in tine si te gandesti ca nu ai nicio iesire, subconstientul tau o sa urmeze o parere a constientului gresita. lumea e mare, daca te comporti frumos cu ea, ea o sa te accepte ca un membru. escalada pe scara sociala o faci tu. iesi intr-un club unde se asculta muzica pe care tu o preferi, baga-te in seama cu lumea, mai un "salut, ce faci" si din vorba in vorba iti faci cunostinte, cunostintele devin amici, amicii prieteni, si o sa redescoperi o lume pe care ai pierdut-o intr-o depresie

| Awesom a răspuns:

Du-te la psihiatru sa-ti dea carnet rosu.

| Abramburika a răspuns:

Ba frate ce va apuca pe toti? Cel putin la mine in oras in ultimele 2 saptamani s-au omorat 2 si una era pe cale dar au vazut-o, toti s-au aruncat cu ghiozdanu cu pietre in jiu.Ba frate ai toata viata inainte, ce rezolvi daca te omori? Du-te plimba-te distreaza-te! Daca nu macar la psihiatru ca pe psiholog il depaseste ce spui u. daca nu vrei nici asta baftawinking

| quest_6999 a răspuns:

Nu recurge la un astfel de gest,De ce sa te sinucizi?! Nu te gandesti la persoanele care tin la tine si ti-au dat viata?(Parintii ),chiar vrei sa ii faci sa sufere? sad Prietenii?! Dar la munca nu ai colegi,cerele numarul de telefon,iesiti la o bere distrati-va etc,Viata e frumoasa nu ai de ce sa mori, daca nu poti trece asa, du-te la un pshiolog

| noname4me a răspuns:

Salut... stiu ca sunt multe greutati in viata asta. dar nu ceda omule. Dumnezeu e acolo sus si o sa te ajute cand nu te asteptiwinking nu o face

| fyfy3 a răspuns:

Mai intai du-te la un psiholog.incerca sa iti faci prieteni sa vorbesti sa te bagi in discutii.nu fi timid.incepe sa citesti o carte aventuroasa.du-te si plimbate in parc.du-te si te relaxeaza la padure.incerca sa colaborezi cu colegii de servici. sper ca te-am ajutat

| yasser25 a răspuns:

Hai sa vb putin, add: ag1804_diicot@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problemele noastre persista pentru ca nu le-am inteles niciodata.Nu ca n-am fi putut intelege ci ca n-am vrut.A gusta placerea singuratatii nu poate multa lume dar a intelege ca este in natura noastra sa fim singuri poate si mai putina lume sa inteleaga.Ne-am legat viata de cei din jur aiurea."Noi"ca oameni trebuie sa fim liberi de orice complex pentru a imbratisa existenta in toata splendoarea ei.

| clody83 a răspuns:

Mergi la un psiholog si lasa tampeniile. Ai vazut prea multe stiri la Tv despre asta. Nu este o solutie! Viata merita traita.fa-ti prieteni, iesi la o terasa, in parc... joaca-te. fa orice altceva... Nu esti un numeni, esti cineva! Sper sa iti revii cat mai repede! Un amic tocmai a facut asta.si crede-ma a provocat multa durere celor din jur. Te rog mult sa iti faci viata mai frumoasa si sa cauti motive de fericire si bucurie. te rog mult! happy

| unu88 a răspuns:

Ai innebunit? distreaza-te,fa'ti cunostinte,club...una alta,cat ai timp,organizeaza un pary acasa, invita lume, fa'ti o combinatzie cu o fata draguta si ai sa uiti de toate ganduriile necurate happy... daca nu alta solutie. PSHIOLOG! Bafta!

| msblove a răspuns:

Stii... daca mori, mori! nu mai e cale de intoarcere, si in locu' tau m-as gandi cat de frumos e sa traiesti, cu bune si cu rele. (: