| DariusKX a întrebat:

Salut TPU!
Sper să citiți tot va rog.
Nu mă mai pot ascunde vreau sa va spun tot ce pățesc și eu chiar plâng în timp ce scriu pe tastatură.
Am și eu o problema și nu știu cum sa scap de ea,de ceva timp mi-au apărut în minte gânduri foarte urate și nu știu cum să scap de ele,haideți să vă dau ex de un gând foarte urat:
Mă gândesc la moarte și la tot felul de gânduri de genul,mă gândesc că Dumnezeu mă urăște, eu nu am nimic cu el Doamne ferește,
TOATE ACESTE GANDURI IMI APAR DOAR CÂND SUNT SINGUR IN CAMERA!
Când sunt la joaca cu prietenii pe afară toate aceste gânduri dispar,chiar nu știu ce să fac.
Și va rog puteți să îmi spuneți dacă treaba asta se poate rezolva și fără psiholog,pentru că nu vreau sa râdă nimeni de mine, dar daca nu se poate rezolva, o sa merg la psiholog pentru că ceara vreau sa scap de aceste gânduri care mă fac să plâng.
Va rog sa nu râdeți că sunt un nebun, pentru că gândurile astea nu le aveam înainte.
Eu chiar plâng foarte tare, spuneti-mi ce pot sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la psiholog sau psihiatru sau ambele.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la biserica si discuta cu un preot, are acelasi efect ca si discutatul cu un psiholog, dar nu vei platii nimic si nu va stii nimeni ce discuti tu in privat cu preotul.

| Ilincoana a răspuns:

Iti promit ca nu va rade nimeni de tine. Ce ai tu poti gasi pe internet ca termenii de,, intrusive thoughts,, - ganduri intrus si cel mai probabil ai anxietate. Este normal sa ai, este normal sa te intrebi de ce, stai linistit. Gandurile sunt trecatoare, vin si pleaca. Nu le da puterea sa te controleze, sunt doar cuvinte fara insemnatate. Nu le da insemnatate. Pentru a vorbi sincer cu cineva despre asta si sa te ia in serios, sugerez psihologul totusi. Parintii nu au tact bun, mai ales daca esti in adolescenta si pun pe orice experienta proasta a copilului eticheta de,, e doar o faza adolescentina,,. Daca stii ca ai o problema, fii mai dragut cu tine insuti. Am patit in adolescenta si am scapat foarte greu de gandurile astea pentru ca negam ca am aceasta problema. Trece, iti promit.