| anonim_4396 a întrebat:

Singur, fara servici, fara prieteni, fara familie, cu datorii. Cum pot sa scap de depresie?

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu esti singurul, multi se confrunta cu probleme de genu!
In opinia mea, dupa o anumita varsta trebuie sa vezi relitatea si sa nu te lasi doborat de greutati!
Cu locul de munca e mai greu, gasesti si iti fac cotract determinat pe 3 luni,dupa Dumnezeu cu mila.
Mai sunt si salarile de tot rasul...
Acum e si o perioda moarta,abia pe la jumatatea luni februarie o sa gasesti repede de munca, acum mai greu.
Incerca sa mai rezisti putin si sa nu cedezi psihic, toate astea vor trece intr-o zi, ai sa vezi!
Dupa ploie aparesoarele, dor ca uneori trebuie sa te lupti cu ploaia sa vezi curcubeul!

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
prin autosugestionare! totul e in mintea ta, si trebuie sa depasesti orice obstacol..nu esti singurul pe lumea asta care nu are familie/servici/datorii etc...crezi ca daca eu am familie, nu am datorii? dar daca esti sanatos, multumeste-te ca poti sa iti castigi existenta, incurajeaza-te si vei vedea ca ai sa reusesti, cauta de munca la fortele de munca, inscrie-te pe o lista, nu sta ca nu pica nimic de sus, e greu, e foarte greu si ca tine sunt multi care se confrunta cu astfel de situatii, stai departe de gandurile negre si multumeste-i bunului Dumnezeu ca esti bine sanatos.
O zi frumoasa sa aihappy

| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand relaxeaza-te si rezolva-ti probleme incet, asta pana nu te rezolva ele pe tine.
Daca ai pana in 18 ani, mai ai putina rabdare, o sa ai timp toata viata sa muncesti!
Daca ai peste 18 ani, cauta-ti un loc de munca si apoi iti rezolvi si restul problemelor!
Asta e viata, si cu suisuri si cu coborasuri, dar intr-o zi vor trece toate, sanatos sa fi.
Numai bine!

| ici3 a răspuns (pentru ROB3RT89):

In cazul in care toate acestea au aparut dupa 45?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru ici3):

Nu esti singurul, multi se confrunta cu probleme de genu!
In opinia mea, dupa o anumita varsta trebuie sa vezi relitatea si sa nu te lasi doborat de greutati!
Cu locul de munca e mai greu, gasesti si iti fac cotract determinat pe 3 luni,dupa Dumnezeu cu mila.
Mai sunt si salarile de tot rasul...
Acum e si o perioda moarta,abia pe la jumatatea luni februarie o sa gasesti repede de munca, acum mai greu.
Incerca sa mai rezisti putin si sa nu cedezi psihic, toate astea vor trece intr-o zi, ai sa vezi!
Dupa ploie aparesoarele, dor ca uneori trebuie sa te lupti cu ploaia sa vezi curcubeul!

| mona a răspuns:

Pentru inceput cauta-ti un servici si rand pe rand le rezolvi pe toate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un nou loc de munca te rezolva, castigi bani, platesti datoriile, cunosti oameni noi

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedeste-te, du-te si munceste pe cat de putin si achita-ti datoriile; cautati mai intai imparatia cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua.

| Generalul a răspuns:

Din pacate dumnezeu si rugaciunile nu sunt solutia pentru nici un fel de problema, doar ti le vor adanci si poate te vor mai si usca de putinii bani pe care ii mai ai. Cel mai important e serviciul, poti trimite cv-ul pe ejobs, bestjobs sau alte site-uri de profil, cat si la firmele care fac angajari in ziarele de anunturi locale. Nu te-as sfatui sa apelezi la fortele de munca, de multe ori acolo angajatorii posteaza doar pentru ca sunt obligati de lege, insa job-ul este oferit altcuiva, ori este cu mult sub pregatirea ta. Daca ai un serviciu, acolo iti poti face si prieteni, scapi incet-incet de datorii etc. Succes!

| ici3 a răspuns (pentru Generalul):

Am trimis la peste 50 de firme, am dat telefoane, initial era OK...pana la raspunsul cu privire la varsta! " ....peste 45, nu angajam!"

| ROB3RT89 a răspuns (pentru ici3):

Firmele de paza angajaza si persoane de peste 45 de ani,asta se vede la tot pasul, partea proasta e ca e slariu mic ca agent de paza.
Cum am spus si mai sus, din februarie o sa ai mai multe sanse, totul e sa nu renuti si sa cedezi psihic.
Sti cum e, niciodata nu sti de unde sare iepurele.

| ici3 a răspuns (pentru ROB3RT89):

De acord! am testat, dar si aici trebuie atestat, cursurile costa, nu mult 300-450 lei ), dar dureaza minim 2 saptamani ( 360 ore ), iar in prezent nu sunt active in Bucuresti

| ROB3RT89 a răspuns (pentru ici3):

Eu am fost la o firma de paza in 2008, era singurul job care imi oferea posibilitatea sa ma tin si de liceu, sa am si un loc de munca.Firma era din Bucuresti, dar avea obiective in Pitesti.Ei m-au rezolavt si cu atestatu, dar pentru mine e nesemnificativ.
Nu am stat mai mult de 6 luni la ei, in paza sunt cele mai mici salari...

| lavinutsa a răspuns:

Gaseste-ti cv de munca, apoi vei rezolva problema datoriilor, si a prietenilor ca ii vei intalni la locul de munca si familia vine si ea:*

| DeniisaDenii a răspuns:

Heii :* Nu cred ca este necesar sa intri intr-o depresie degeaba. Gandeste-te ca intr-o zi iti vei gasi pe cineva... acel moment va fi atunci cand te vai astepta cel mai putin.Problema serviciului se poate rezolva pentru ca exista multi patroni care isi cauta angajati, ori la diferite firme sau poti lucra chiar si in constructii, e ok. Iar prietenii tii poti face oricand, oriunde numai ca trebuie sa ii si pastrezi. Daca iti vei afce un prieten, iti poti considera familia ta, pentru ca atunci cand ai o persoana importanta langa tine care te incurajeaza, incepi sa crezi in propiile tale foarte. Succes!

| mariaana2007 a răspuns:

Rugandu te!