| Stranger79 a întrebat:

In urma cu 3 saptamani m-am despartit de prietena mea. Este plecata de 1 an in Italia si de aproximativ 3 luni s-a schimbat in comportament fata de mine. Am rugat-o plangand sa vina in tara sa stea si cu mine macar o saptamana la 3 luni dar mi-a spus ca nu poate din cauza serviciului (dar ea nu a lucrat tot timpul). Pe mine acolo nu m-a luat pentru ca a spus ca nu sunt locuri de munca pentru barbati. Mi-a spus ca o sa vina in luna August si o sa stea doua saptamani si ca daca nu ma multumesc cu cateva zile pe an cat o sa stea cu mine sa o las. Si ca sa o sperii asa am facut. I-am spus ca pun punct relatiei. Problema este ce a nu s-a impotrivit si nici nu mi-a mai dat nici un semn de viata de atunci. Oare m-a uitat dupa 7 ani de relatie? Are pe altcineva? Nu i-am gresit niciodata. Nu am lovit-o niciodata, i-am fost fidel si o iubesc enorm. De ce imi face asta? Este atat de usor sa renunte la mine chiar daca mi-a acceptat (in urma cu 6 ani) cererea in casatorie? Am locuitimpreuna 5 ani si consideram ca suntem o familie. Am observat ca nu mai poarta de cateva luni inelul de logodna ce i l-am dat. Ce suflet are? Singuratatea este tot ce mi-a lasat. Ce pot sa fac? Am pierdut-o? Ce rost mai are viata mea daca nu sunt cu ea?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, ce rost mai are viata ta daca nu esti cu ea? Hai ma...are rost si poate fara ea iti va fi mai bine ca asa nu vei mai suferi din cauza comportamentului ei, ceva s-a intamplat cu ea.Adica daca chiar te iubea asa mult reactiona cumva cand i-ai zis de despartire, insa ea, nici vorba.
Poate ca nu mai simte ce simtea, sau distanta care e intre voi, a facut-o mai rece, poate crede ca e mai bine asa.
E urat din partea ei oricum, dupa atata timp de relatie.
Dar oricat ai iubi-o, nu fi fraier! Nu o cauta, nu o suna, nu o stresa, daca chiar ii pasa si tine la tine, va face ea cumva sa te caute, sa va impacati, daca nu o face inseamna ca nu simte la fel ca tine, daca nu simte, atunci poate ar fi mai bine sa iti vezi de viata ta; viata merge inainte chiar si ea, decat sa fi dezamagit de purtarea ei.Mai sunt femei, chiar daca ti-e greu, cu timpul vei trece peste, pana la urma aceasta relatie e distanta si va vedeti foarte rar si ea nu se vede sa isi dea interesul sa va vedeti.
Daca e sa mai fiti impreuna, te va cauta ea, crede-ma!
Traieste-ti viata, nu suspina, nu astepta dupa ea, de unde sti tu ca ea iti e fidela? POate are pe altul si tu intre timp suferi dupa ea.
Sfatul meu...lasa tristetea, viata e scurta, trebuie traita din plin.

9 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ar trebui să te resemnezi pentru că dacă a renunţat aşa uşor la tine şi ea ţi-a sugerat să o laşi atunci nu prea ai ce face. Nu cred că te mai iubeşte sau pur şi simplu a intervenit altcineva şi ei îi e mai uşor să aibă pe cineva aproape.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta.Normal ca are pe cineva de s-a schimbat asa de mult. Daca ai iubi o persoana ai vrea ca in fiecare minut sa fi langa ea. E dureros insa trebuie sa mergi mai departe

| sasha a răspuns:

Ce suflet are? dar ce suflet ai avut tu sa o lasi departe de tine? greseala tie iti apartine, insa ea nu stiu ce sa spun doar ca asa sunt femeiele (nu toate, dar mai rar fete care sa nu renutze la o relatie frumoasa si de lunga durata pentru bani )
ce pot sa fac? : incearca sa mai vb cu ea ca sa vezi daca mai e vreo sansa de impacare desi e mult prea clar ca are pe altcineva, iar eu nu cred ca vrei sa fi folosit adica tu sa stai sa o astepti pe ea pentru 2 sap pe an si ea sa fie cu altul in restul anului.
am pierdut-o? da bine spus, slabe sanse de recuperare numai daca tu o poti accepta dupa cate ti-a facut, insa odata ce a putut face asta tu crezi ca se va potolii vreo data, asa e felul ei si nu o poti schimba, eu te sfatuiesc sa iti cauti pe altcineva, insa cu mai multa grija.
ce rost mai are viata mea daca nu sunt cu ea? stai putin ai 22 de ani esti tanar, viata nu se opreste la o femeie si mai ales la o femeie care nu te merita. fi barbat si treci peste desi e foarte greu, eu eram distrus pentru o relatie de 2 ani, iar la tine 7, o suferinta mai mare nu imi pot imagina, dar acum nu ai cum sa spui ca viata ta sa sfarsit pentru ca e plina lumea de femei, inteleg ca nu ai cum sa o inlocuiesti ca tu inca o iubesti, dar ea nu te merita, trebuie sa iti cauti ep cineva care te merita cu adevarat si nu e usor sa gasesti acea persoana.
era ceva clar ca nu are cum ca o relarie sa reziste la distanta, tu ai gresit foarte mult atunci cand ai acceptat sa plece, daca chiar poti trece peste greseala ei, vb cu ea si fa cumva sa se intoarca sau daca nu du-te tu la ea, chiar incearca sa afli de la ea daca are pe cineva, dar daca ea chiar isi doreste ca voi sa va despartit imi pare rau de tine dar, alta data sa fi mult mai atent iar dupa cum spun multi viata merge inainte. ai grija frate de tine si bafta.

| alina_iulia a răspuns:

Mai baiatule nu sa sfarsit lumea fara ea da poate are pe altcineva incarca sa o uiti refati viata iti va fi greu la inceput ceia ce ti-a facut ea este ceva oribil rana din sufletul tau este adanca dar cu timpul se va vindeca happy
ai incredere in tine ai incredere in tine ca poti continua poate pentru tine viata ta nu are rost dar pentru rude si prietenii tu esti foarte important
deschide ochii sunt o multime de fete care asteapta un baiat bun ca tine!
nu ai gresit cu nimic... din descrierea ta ea chiar are un suflet hain si nu mai poti face nimic
acum ea are viata ei e fericita probabil
tu ai viata ta intr-un cuvant fiecare cu vaita lui
hey dar fruntea sus si tu vei ajunge sa fi ericit ai incredere in tine doarhappy
SPER CA SFATUL MEU SA TE AJUTE
TE PWPlove struckhappywinking

| pacalici a răspuns:

Sincer e o panarama a dat de gustul banilor sau a nu-s eu ce si papa asa ca u nu ai so uiti asa repede ca am fost si eu an situatia ta

| luana1 a răspuns:

E dificil sa-ti spun ce ar trebui sa faci. Tu suferi ca un caine pentru ca, evident o iubesti. Dar... oamenii se pot schimba, trebuie sa intelegi asta.Nu-i poti cunoaste si nu poti avea incredere 100% in oameni.Nici pe noi insine nu ne cunoastem in totalitate. Oricine ar suferi in locul tau si n-ar intelege de ce.Banuiesc ca pentru ea s-au schimbat multe si nu a reusit sa treaca acest test al distantei. Poate ca si-a evaluat in felul acesta sentimentele pentru tine si a ajuns la concluzia ca nu esti totul pentru ea.Ca nu vrea sa mearga mai departe cu aceasta relatie. Poate e mai bine asa pentru tine si de aceea ar fi mai bine sa mergi mai departe chiar daca este dureros.Nu-ti pierde increderea pentru ca te vei autodistruge in acest fel.

| anamaria_6210 a răspuns:

Buna cum se zice ochii care nu se vad se uita? o sa treci peste asta, viata e scurta si tu trebuie sa mergi in nainte. Fete mai sunt, cu timpul o so uiti, va fi doar o amintire in viata ta.

| piovra a răspuns:

Nu dispera. O despartire dupa atata timp este foarte dureroasa si lasa urme adanci in suflet, dar nu este ultima fata din lume. Iesi cu prietenii, cauta alta fata si iesi cu ea, chiar daca iti mai aduce aminte de fosta, dar te va face sa treci mai usor peste. Ia-o de la capat spre un viitor mai bun, care langa o astfel de persoana nu cred ca se putea. Poate dupa ce o s-o dea in bara pe acolo o sa vrea sa se intoarca la tine, aducandu-si aminte cat de bun ai fost cu ea si cat de mult ai iubit-o si atunci plateste-i cu aceeasi moneda.
Din experienta iti spun sa o iei de la capat si totul va fi bine. Bafta!

| adriana_1123 a răspuns:

Imi pare rau ca spun asta, dar am ajuns la concluzia ca nici o fata nu merita sa suferi pentru ea.Nu merita sa te comporti regeste cu ea pentru ca nu va aprecia nici 1%. Eu incerc sa i fac toate poftele prietenei mele si nu am nici un gram de multumire.Prietena mea a mai avut o relatie de 4 ani cu un baiat mai mare cu 11 ani si se pare ca acesta se comporta groaznic cu ea, dar cu toate astea il iubeste si acum, simt asta.In urma cu un an ne am mutat impreuna sperand ca l va uita, i am facut toate poftele, tot ce si dorea(cosuri cu flori, flori lovrate la serviciu, cercei etc)dar cu nici un folos.Am ajuns sa cred ca nu merita si se pare ca aprecia doar partidele de amor pe care le avea cu acesta. Avand 11 ani diferenta se pare ca era diferit de ce i puteam oferii eu in pat. Drept urmare te sfatuiesc sa pui cat mai putin la inima si sa incerci sa ti gasesti fata care te merita, pana nu va fi rea tarziu.Nu lua raspunsul meu ca pe o descurajare, mergi mai departe cu incredere in tine.