| Arrrinaaaaaaa a întrebat:

De ce?
Am avut o relatie, de 2 ani si ceva, s-a terminat atunci cand el brusc intr-o seara mi-a spus ca nu mai sunt ceea ce vrea. L-am rugat, sa vedem ce pot sa schimb la mine, ca el sa ma iubeasca, am schimbat ceea ce lui nu-I placea, fizic, in comportament…a mai durat o luna de zile si de data asta a pus punct definitiv. In scurt dupa aceea am cunoscut un alt baiat care a sperat ca imi va arata, ce este aceea iubirea. Acest tip, dupa 3 saptamani de dulcegarii, mi-a dat prima palma ( asta dupa ce a avut grija sa ma jigneasca in ultimul hal ), m-a facut sa imi dau seama ca eu sunt de vina, ca eu am gresit si ca meritam acea palma, incerca sa ma impace cum ca el ma iubeste, ca eu am fost de vina. Dupa 3 luni de zile, am luat cea mai crunta bataie din viata mea, doar pentru ca, am mai lucrat 3 ore peste program. Am pus punct relatiei. Acum 6 luni, am cunoscut un alt barbat, care imi spusese ca el nu o sa ma jigneasca, raneasca… ca imi va ramane alaturi, ca nu imi va face rau si ca va pleca. Dupa fiecare disparitie, se intorcea si imi spunea ca ma iubeste, ca ma iubeste, dupa iar pleca si ne certam. In nici macar o relatie, nu am comunicat total, vesnic, nu aveau timp, am fost cum au vrut sa fiu, sex, mancare tot si nu inteleg de ce nu a mers. Ieri, am primit un mesaj de la tipul care ma butut cum ca el ma iubeste…
A plecat si el si eu am ramas plangand si imi este dor. De ce nu poti sa fi fericit? De ce am atat de mult ghinion? De cateva saptamani bune, plang si sufar …

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În încercarea de a nu-i pierde te-ai pierdut pe tine. Nu ești un obiect. Nu ești o bucată de plastilina pe care ei o modelează și îi schimbă forma după bunul pac.

Agresorii fizic sau verbal sunt foste victime ale trecutului ce n-au găsit puterea necesară, pentru a trece peste traumele pe care le-au trăit. Sunt blocați, emoțional, în trecut. Au complexe de inferioritate și singurul lor mod de a domina este să-și găsească victime slabe fizic și instabile emoțional pe care le supun la diferite tratamente. Victima este foarte ușor de manipulat, inducându-i ideea că este inferioară. Agresorul își face victima dependentă emoțional de el și îi creează iluzia că nu poate nimic fără el.

Este important ca tu să nu-ți atribui eticheta de victimă, pentru că, atunci te vei simți ca una. Chiar, dacă abuzurile sau terminat, dacă nu faci ceva pentru tine vei rămâne victimă la nivel psihic. Un psiholog te-ar ajuta mai mult.
Sfârșitul este un nou început.
Iubirea nu înseamnă ca partenerul tău să aibă un comportament corespunzător cerințelor și nevoilor tale, iar atunci când încetează să mai fie așa cum vrei, îl părăsești nemaiavând nevoie de serviciile acestuia/ aceatea pe post de partener/ă de viață.

Iubirea înseamnă emoție. Te îndrăgostești cu adevărat atunci, când ritmul bătăilor inimii tale accelerează, când ești atrasă fizic de partener, când între voi este acea chimie, acea scânteie, acele sentimente profunde și intense.
Nu te atașa emoțional, crezând că, iubirea se construiește treptat precum o casă. Iubirea este ca durerea, te lovești și simți durerea, aceasta nu vine 10 minute mai târziu după ce te lovești.

Încearcă să nu rămâi blocată, emoțional în trecut. Este alegerea ta ce faci după despărțire. Încearcă să nu dezvolți gânduri negative împotriva celor ce ți-ai făcut rău, fiind gândurile tale acestea se vor întoarce împotriva ta.

Nu-ți fie frică de a-ți asuma riscul de a fii fericită. Scenariul pe care l-ai trăit, se va repeta doar, dacă mai găsești foste victime sau te mai întâlnești cu foștii. Un om nu este un obiect în mai multe exemplare.

Încearcă să-ți petreci timpul într-un mod productiv și constructiv pentru tine. Încearcă să te înconjori de oameni cu caractere frumoase. Discută cu persoane ce te-ar putea ajuta pozitiv. Fă sport, citește cărți ce te-ar putea ajuta să te dezvolți emoțional. Este foarte important să te respecți și să ai încredere în tine. Nu te subestima. Nu-ți dezvolta complexe asupra caracterului și fizicului tău. Îți poți corecta ceea ce nu-ți place la tine, dar ceea ce ne face speciali sunt defectele. Ai demnitate și nu te mai înjosi. Bărbaților le plac femeile ce au o atitudine inabordabilă. Ei vor să cucerească și să lupte.

Singurele criterii pe care ar trebui să le îndeplinească partenerul sunt: respectul, să te înțeleagă și să aibă răbdare cu tine.
Trebuie doar să-ți creeze amintiri frumoase și emoții noi, frumoase.

Femeia nu trebuie să fie supusă bărbatului. Atâta timp cât suntem muritori nu suntem superiori, sunt oameni care se remarcă prin reușite sau nereușite.

Fericirea este în noi.

Baftă.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti prea moale si ii lasi sa faca ce vor cu tine, asa ca ei profita. Trebuie sa le arati ca ei sunt un bonus in viata ta, nu sursa fericirii tale. In niciun caz nu te schimbi pentru cineva (maxim daca ai niste defecte care oricum te deranjeaza si pe tine). CAnd ei vad ca esti dispusa sa faci orice sa-i tii langa tine, mai ales cand deja au inceput un oarecare stadiu de plictiseala fata de relatie, cu atat mai mult au impresia ca li se da totul pe tava si pleaca in cautarea unei aventuri, a ceva sa-i provoace. Nimanui nu-i place sa-i fie dat totul de-a gata, avem instinctul asta sa muncim pentru orice, constient sau nu.

| Freya1 a răspuns:

Te lasi manipulata si injosita de niste gunoaie.
Nu crezi ca ar trebui sa fi tu cu tine o perioada fara alte relatii si alti barbati? Sa iti pui ordine in ganduri si sa nu te mai faci presi in fata primului venit ai demnitate in tine ca esti om.Pana si animalele cand e prea mult isi iau lumea in cap si ranunta sa faca ce sunt pusi.
Nu mai cauta pe nimeni ca e clar ca nu ai stiut sa iti alegi persoanele potrivite.Capul sus si gandeste-te ca totul va fi bine,cautati linistea interioara iar atunci cand vei fi pe deplin pregatita vei gasi si marea ta iubire doar ca altadata fi mai precauta: asteapta sa cunosti omul,iesi la intalnire cu el, vorbiti, cunoastetiva, nu va mutati impreuna, nu te asterne la picioarele lui, nu depinde de el si cel mai important daca vezi ca nu te respecta, te loveste sau vrea in vreun fel sa te acuze ca nu esti buna pentru el pleaca si lasa-l ca nu e de tine.

| lpavel a răspuns:

Imi pare rau pentru ca n-ai avut parte de ceea ce meriti! sad Dar nu poti sta cu cineva cu care nu esti implinita, fericita in acea relatie! Mai bine singura si nimeni nu te necajeste sau mai grav te loveste!
Nu esti tu sclava niciunui dobitoc! Apreciaza-te si invata sa fii independenta! pari o femeie foarte cumsecade, pacat ca cele ca tine, ca nu esti singura... nu gasesc ceea ce merita sad Stiu ca singuratatea e grea daca nu esti obisnuita dar totul are un inceput. Asteapta pana vei gasi barbatul care stie sa te iubeasca si sa te aprecieze pentru ceea ce esti!
Sincer chiar imi pare rau pentru toate prin cate ai trecut sad Sa fi iubita!

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu te-a jingit, vorbea la modul general.

| PersonajFictiv a răspuns:

1.Invata din greselile din trecut, ca sa nu mai te lovesti de ele in viitor.
a) El a acceptat ca daca iti schimbi fizicul si un pic caracterul o sa mai stea cu tine.In primul rand, hai sa vedem de ce ai ajuns tu sa ii spui astea.I-ai spus astea pentru ca nu ai incredere in tine, te considerai mai prejos de el, a trebuit sa cersesti ceva.
Cand cuiva din relatie nu-i place ceva la celalalt se discuta despre acea chestie si se rezolva.
Ce trebuie sa faci tu?
-Sa intelegi ca ai o problema cu increderea si sa incerci sa o rezolvi.Esti egala intr-o relatie, nu esti mai prejos.Deci, fa tot posibilul sa te SIMTI egala, sa scapi de sentimentele de inferioritate. Cauta carti, articole, video-uri, ORICE SE POATE APLICA care sa te scape de complexul asta de inferioritate.
Poti sa incerci si la psiholog, daca poti.
b)Ai fost naiba, ai crezut in ei INAINTE sa iti demonstreze ei ca sunt demni de iubirea ta si de increderea ta. Data viitoare ASTEAPTA sa iti demonstreze ca ei chiar te iubesc PRIN FAPTE nu prin vorbe, ca vorbele sunt ieftine.Nu te doare nimic daca astepti, poti sa te bucuri de relatie in continuare, doar ca nu iti seta in capul tau ca " gata, ma iubeste, nu o sa ma lase, o sa fie ceva serios intre noi ".
c)Ocupat-te de tine mult mai mult.Incearca sa faci sport, sa citesti, sa meditezi, sa evoluezi, daca observi ca ai defecte, schimba-le, scapa de ele ( nu ma refer la fizic ).De exemplu daca ai o problema, nu vorbi toata ziua de acea problema, scrie pe o foaie problema si apoi incearca sa gasesti solutii la ea ( nu trebuie sa gasesti din prima, tine creierul ocupat cu gasirea acelei solutii si in timp o sa apara idei noi, solutii noi, nu te astepta ca sa rezolvi in 5 minute o problema dificiala si sa iti vina idei in 5 minute despre acea problema, fii rabdatoare, perseverenta ).
Incepe incet, nu cere prea mult de la tine din prima, incepe usor, in cantitati mici sa faci un lucru anume, nu iti cere prea mult din prima.
Cand se duce cineva la sala, intai incepe cu greutatile usoare, ca apoi in timp sa le poata ridica pe alea grele, asa sa faci si tu de acum.Incepe cu "greutatile " usoare. Fa cumva sa fii multumita de tine, conteaza extrem de mult.
(Gandeste-te la toate greselile din relatie si scapa de ele, cum am zis, poti cauta ajutor si in alta parte)

| Elena9328 a răspuns:

Fiindcă LE AI DAT TOT ce au vrut.
Știi ..mai există și NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Persoana care te iubeste, te accepta fix asa cum esti...Nu trebuie sa te schimbi sau sa te simti vinovata. Nu te lasa calcata in picioare, nu merita sa suferi din cauza unor persoane care nu te respecta. Gaseste ti activitati care sa iti incante sufletul, ai rabdare, nu te mai gandi la trecut....Persoana potrivita o sa vina la timpul potrivit, experientele pe care le ai avut ia le pe niste lectii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce am atat de mult ghinion?" Pentru ca nu esti in stare sa iti alegi un barbat cu cap langa tine. Alegi doar prapaditi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pari să ai o slabă stimă de sine dacă ai permis așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sa vedem ce pot sa schimb la mine, ca el sa ma iubeasca".La tine, partea care in mod cert trebuie schimbata e creierul.Dar nu se poatesad.
Nu e ghinion.E exact ce meriti.De fapt, e putin pe langa ce meriti.Chiar crezi ca ai sa ai parte de fericire daca te lasi calcata in picioare? Daca ma gandesc mai bine, probabil ca exact asta crezi.N-ar fi de mirare))Nimeni nu te va respecta daca tu nu te respecti pe tine. Tine minte asta.

| Raniaa a răspuns:

Ce crezi ca te aproprie mai tare? O partida de sex sau o discutie de la minte la minte si de la inima la inima?! Sa stii ca profunzimea vaginului nu este cine stie ce…in schimb, sufletul si mintea au adancimi ametitoare. De singuratate sa nu fugi, sa nu fugi, pentru ca, cu cat fugi mai tare, cu atat fugi in directia gresita, in bratele oamenilor nepotriviti. Te nasti singur, mori singur, ai grija cu cine iti petreci timpul, pentru ca el trece al extrem de repede.
De ce plangi?! De ce iti este dor?! De minciunile dulci, spuse intre doua palme, sau zile de tacere. Pentru ce?! Multumeste cerului ca ai scapat de asa specimene. Niciodata, niciodata sa nu cauti validarea cuiva.
Draga mea, sa nu te injosesti in fata nimanui. Sa nu permiti nimanui sa te joace in picioare si sa ii rogi sa te iubeasca.
Nu merita!

| Rux04 a răspuns:

Nu te-au iubit cu adevarat sad. Nu-ti pierde niciodată speranța! O să vină si persoana potrivită. happy

| Rux04 a răspuns:

Asa că nu ai de ce să plângi după idiotii ăia.

| venividivici2017 a răspuns:

Important este sa nu te arunci in bratele oricarei persoane care iti iese in cale,sa fii ferma de la inceput si sa iti inpui propriul punct de vedere,nu toti suntem la fel. Daca te place ok, daca nu altul.Dar, bineinteles, si mai important pentru ca o relatie sa functioneze fiecare trebuie sa fie intelegator cu altul, cu cat esti mai arogant cu celalalt, cu atat nu faci nimic."Nu cersi iubire nimanui " dar totusi nu te comporta ca cea mai nesimtita tarfa egoista de pe fata Pamantului!

| Yay000 a răspuns:

Problema este la tine. Fericirea si destinul sta in mainile tale.Fii mai selectiva cu barbatii din viata ta pentru ca uite ce se intampla cand te arunci cu capul inainte.Nu te grabeste nimeni sa fii cu cineva.Cunoaste-l mai intai, vezi ce ii poate capul si daca observi ca este ceea ce merita atunci pune mana pe el.