| Mihaela2022 a întrebat:

În urmă cu o lună m-am desparțit de prietenul meu, motiv pentru care nu mai vorbesc cu nimeni şi m-am izolat o perioadă de timp.
Mama vrea sa-mi facă programare la un psiholog, îmi zice că m-am retras prea mult şi i-am explicat că sunt bine.
Ce parere aveți trebuie sa consult un doctor psiholog?
Nu cred că mă va ajuta psihologul, însă mama insistă să merg

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

"Tot doi nadragi, tot doua picioare", e o replica dintr-un film romanesc de colectie...care inseamna ca sunt barbati pe toate drumurile. Nu merita sa suferi pentru cel de care te-ai despartit. Deschide-ti inima pentru altul si mergi mai departe.

| AnemonaP a răspuns:

Nu înțeleg de ce mulți oameni afirma cu atâta hotărârea,, nu mă ajută psihologul".
Ați fost la psiholog, să vedeți cum e?
Dacă nu ați avut o conexiune cu psihologul, ați încercat și altul?
Să încep psihoterapia, a fost cea mai bună alegere din viața mea. Normal, din moment ce te-ai izolat, ceea ce nu este normal pentru tine și pentru viața ta socială, ai nevoie de îndrumarea cuiva. Ai nevoie să ieși din bula ta și să privești viața cu alți ochi. Fiecare dintre noi avem nevoie de momente în care să fim singuri, însă, soluția nu este să ne izolăm de toți și de toate.
Felicitările mele pentru mama ta că s-a gândit la tine și a ales această variantă, când pe alți părinți i-ar fi durut fix undeva de copilul lor, dacă trecea prin stările de genul.
Cea mai bună soluție este să discuți cu psihoterapeutul, vei vedea îmbunătățirile. In casa, inchisa in camera ta, mai rău te afunzi in dramă și singurătate. Bafta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te va ajuta cu nimic psihologul bani aruncati degeaba pe sedință, nimeni in afara de Dumnezeu nu ne poate ajuta, numai el, iar el o face gratuit, singura conditie este sa te rogi lui, tu ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e cazul să consulți un psiholog. Dar dacă mama insistă, poți merge.

| mihai69 a răspuns:

Rău sigur nu-ți face; cine știe? poate chiar te ajută.
Ce te costă să încerci?

| Sofer a răspuns:

Poți consulta un psiholog sau pur și simplu sa discuți cu cineva despre aceste probleme.

| Goete a răspuns:

Spune-i mamei tale xa ai aprecia mai mult atentoe din partea ei decat sa te trimita la pisălog - dar din alt punct de cedere, si pisalogii astia trebuie sa traiasca din ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Psihologul nu e doctor. Nici medic.
2. Da. Consider că e recomandat să discuți cu un psiholog dacă îți permiți unul.

| User222456 a răspuns:

Nu cred ca e nevoie sa te consumi atât pentru cineva, oricât de special ti a fost. De ce v ati despărțit?