| wolder a întrebat:

In urma unui test papanicolau am fost diagnosticata cu cervicita si mi s-a dat tratament si mie, dar si pastenerului. Am citit aici:

http://www.contraboli.ro/cervicita-simptome-cauze-factor i-de-risc-complicatii-diagnostic-tratament/

si m-a uimit fraza aceasta :

Cervicita poate rezulta in urma contactarii unei boli cu transmitere sexuala, inclusiv gonoreea, chlamydia si herpesul genital dar si HPV.

Deci sa inteleg ca am ceva mai grav, insa doctorul nu mi-a spus nimic.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cervicita, in termeni nemedicali denumita si rana sau eroziune pe colul uterin, reprezintă o inflamaţie a colului uterin, de obicei cauzată de o infecţie.

Cervicita este cel mai frecvent cauzată de o infecţie. Aceiaşi microbi sau virusuri care sunt responsabili de apariţia vaginitei, pot conduce la aparitia unei rani pe colul uterin. Bolile cu transmitere sexuală (BTS) cum ar fi gonoreea, chlamydiaza, herpesul genital sau condilomatoza genitală pot infecta colul uterin. Majoritatea infecţiilor bacteriene sau virale care cauzează cervicita sunt transmise pe cale sexuală.

In rare cazuri, o rana pe col poate fi cauzată de

vaginoza bacteriană
agenţi chimici
un dispozitiv inserat în vagin (ex pesar vaginal, diafragma vaginala)
alergie la spermicidele contraceptive sau latex-ul din prezervative

Cervicita este o afecţiune foarte frecventă. Peste 50 % din femei dezvolta o rana pe col în decursul vieţii adulte.

Factorii de risc pentru cervicită sunt consideraţi a fi:

debutul precoce al vieţii sexuale
comportamentul sexual cu risc crescut (sex neprotejat, parteneri multipli)
partenerii sexuali multipli
antecedentele de boli cu transmitere sexuală (BTS) (ex gonoreea, chlamydiaza, trichomonaza, herpesul genital, condilomatoza genitală, vaginoza bacteriană)
contactul sexual cu un partener cu comportament sexual cu risc crescut sau care prezintă o boala cu transmitere sexuală (BTS)" - SURSA :
http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=19&tabid=143

"Cervicita reprezinta o inflamatie a cervixului (partea inferioara a uterului – colul uterin).
Cele mai multe cazuri de cervicita sunt asimptomatice si de mica importanta insa exista si cazuri in care cervicita apare ca urmare a contactarii unor boli cu transmitere sexuala" - SURSA = indicată de tine.

"Cervicita – termen care include toate inflamatiile colului uterin, reprezinta o patologie foarte frecventa in clinica. Deoarece, in majoritatea cazurilor afectarea inflamatorie a vaginului (vaginita) insoteste inflamatia colului uterin, multi medici prefera termenul de colpita – care desemneaza inflamatia cervico-vaginala.

Etiologia cervicitei este variabila, cel mai frecvent fiind determinata de:
- infectia cu Chlamydia trachomatis
- infectia cu Tricomonas vaginalis
- asocierea Tricomonas cu Candida
- Neisseria gonorrheae (gonococul)
- Herpex simplex
- virusul papilloma uman (HPV)
Alte cauze mai rare sunt: micozele, sifilisul, tuberculoza, mycoplasma." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......e-col_1092

În mod SIGUR s-a identificat un virus/bacterie/microb din categoria BTS : de aceea vi s-a prescris tratament la amândoi!

Faptul că medicul a "omis" să-ţi spună exact despre ce infecţie/virus e vorba, e "altă poveste"...

Oricum, poţi vedea despre ce infecţie/virus e vorba dacă te uiţi pe rezultatul testului PAP!

TREBUIE să urmaţi cu STRICTEŢE tratamentul, iar la terminarea acestuia să mergi IAR la control ( pentru a verifica dacă infecţia a fost eradicată )!

Preferabil să NU faceţi sex în timpul tratamentului!

OBSERV că v-a prescris Tinizol, iar ţie ÎNCĂ 2 tipuri de ovule ( NU ai precizat ce anume )...

Deci, cel mai probabil, s-a identificat o infecţie cu Tricomonas - vezi Prospectul Tinizol la linkul :
http://www.medipedia.ro/......1AB02.aspx

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ywar a răspuns:

Partenerul tau trebuie sa isi faca un test care se cheama in limbajul de specialitate sau din clinici:
- secretie uretrala cu depistare a ceea ce ne-ai enumerat adica chlamydia, gonoree neissiria etc. Costa pe undeva pe la 300 lei si pentru ceea ce se gaseste acolo se da antibiograma ca sa vada la ce reactioneaza
eu cred ca dansul a avut un streptococ B dar trebuie sa vezi cu exactitate. Multa sanatate! deci test de secretie uretrala pentru partenerul tau.

| Azµre a răspuns (pentru ywar):

Sau poate lui i-a dat un tratament pentru candidoză, e având și candidoză la testul de secreție împreună cu papanicolaul atunci i-a dat și lui... dacă era să fie cele enumerate mai sus, îl trimitea urgent la analize. Așa doctorul i-a dat tratamentul pentru altceva ce știa că are.

Cel mai bine să ne spună și nouă în ce constă tratamentul și aflăm despre ce e vorba.

| wolder explică (pentru Azµre):

Ne-a dat sa luam TINIZOL o cutie fiecaruia adica 4 pastile intr-o singura seara, doza unica! Iar mie mi-a mai dat 2 feluri de ovule fiecare a cate 10 zile.
https://www.google.ro/......ps?/search

A spun ca am cervicita, nu a zis nimic altceva, nu mi-a spus despre o alta analiza, doar SA VIN la control dupa terminarea tratamentului, insa mi-a GARANTAT c-o sa-mi treaca, dar eu sunt destul de ingrijorata...:(

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Stai liniștită cervicita se va trata mai ales dacă a fost depistată din timp.
Da e simplu. tratamentul este pentru a trata infecția cu tricomoniază care o poate avea ambii parteneri. De aici și faptul că v-a dat același trtament comun.
Tricomoniază sau cum o cunosc majoritate Trichomonas Vaginalis se depistează tot în cadrul analizelor papanicolau.

Deci poți sta liniștită dacă urmați tratamentul totul va fi bine. Doar să nu faceți sex în perioada tratamentului!

| wolder explică (pentru Azµre):

Asta scria si pe prospect, multumesc mult.
Insa dupa primele 10 ovule va urma o perioada de pauza pentru ca imi vine menstruatia si ma gandeam ca atunci e permis sexul pentru ca nu mai folosesc ovule, apoi dupa menstruatie incep si cu celelalte 10...
Deci?

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Până nu termini tratamentul complet nu faci sex, iar legat de menstruație tratamentul din câte știu majoritatea medicilor îl recomandă și pe ciclu, acum depinde ce ți-a zis medicul. Dar majoritatea spun să se continue și pe ciclu tratamentul.

| wolder explică (pentru Azµre):

Mi-a spus ca daca imi vine dupa cele 10 sau intre timp, continui cu restul dupa.winking