| wolder a întrebat:

In urma unui test papanicolau am fost diagnosticata cu cervicita si mi s-a dat tratament si mie, dar si pastenerului. Am citit aici:
http://www.contraboli.ro/......tratament/

si m-a uimit fraza aceasta :
Cervicita poate rezulta in urma contactarii unei boli cu transmitere sexuala, inclusiv gonoreea, chlamydia si herpesul genital dar si HPV.

Deci sa inteleg ca am ceva mai grav, insa doctorul nu mi-a spus nimic. Daca ati avut sau va pricepeti astept sa-mi impartasiti parerile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil a identificat drept cauza a cervcitei tale o infectie cu Clamydia, Trichomonas sau cu Neisseria; poti vedea rezultatul daca te uiti pe rezultatele analizelor; orice infectie cu transmitere sexuala presupune tratarea ambilor parteneri sexuali. http://www.i-medic.ro/......re-sexuala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cervicita reprezinta o inflamatie a cervixului (partea inferioara a uterului – colul uterin).
Cele mai multe cazuri de cervicita sunt asimptomatice si de mica importanta insa exista si cazuri in care cervicita apare ca urmare a contactarii unor boli cu transmitere sexuala" - SURSA = indicată de tine.

"Cervicita – termen care include toate inflamatiile colului uterin, reprezinta o patologie foarte frecventa in clinica. Deoarece, in majoritatea cazurilor afectarea inflamatorie a vaginului (vaginita) insoteste inflamatia colului uterin, multi medici prefera termenul de colpita – care desemneaza inflamatia cervico-vaginala.

Etiologia cervicitei este variabila, cel mai frecvent fiind determinata de:
- infectia cu Chlamydia trachomatis
- infectia cu Tricomonas vaginalis
- asocierea Tricomonas cu Candida
- Neisseria gonorrheae (gonococul)
- Herpex simplex
- virusul papilloma uman (HPV)
Alte cauze mai rare sunt: micozele, sifilisul, tuberculoza, mycoplasma." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......e-col_1092

În mod SIGUR s-a identificat un virus/bacterie/microb din categoria BTS : de aceea vi s-a prescris tratament la amândoi!

Faptul că medicul a "omis" să-ţi spună exact despre ce infecţie/virus e vorba, e "altă poveste"...

Oricum, poţi vedea despre ce infecţie/virus e vorba dacă te uiţi pe rezultatul testului PAP!

TREBUIE să urmaţi cu STRICTEŢE tratamentul, iar la terminarea acestuia să mergi IAR la control ( pentru a verifica dacă infecţia a fost eradicată )!

Preferabil să NU faceţi sex în timpul tratamentului!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mihaela1964 a răspuns:

Daca era cazul medicul iti spunea daca cervicita ai facut-o ca urmare a unei BTS, cred ca n-a fost cazul.O sa te simti bine daca urmezi tratamentul, vei vedea, cere strictete, atat.

| wolder explică (pentru Mihaela1964):

A spus doar sa tin tratamentul si gata, ma fac bine, deci sa inteleg ca asta e tot. Dar de la ce altceva s-a facut? ca doctora nu mi-a spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Tu ia tratamentul pana la capat, daca apar alte manifestari, adreseaza-te medicului.
Te pup!

| Hαppiηеss a răspuns:

Cervicita sau rana pe col in termeni populari este o afectiune cu care se confrunta foarte multe femei, netrata la timp sau deloc poate favoriza aparitia cancerului de col uterin. Cauzele aparitiei pot fi: o infectie netratata la timp sau alergie cauzata de spermicidele contraceptive sau latex. Daca aveai ceva grav era de datoria doctorului sa-ti spuna, oricum la urmatorul consult cere mai multe informatii si urmeaza tratamentul cu strictete nu e ceva ce poate fi trecut cu vederea. Sanatate, te pup!

| wolder explică (pentru Hαppiηеss):

Mi s-a spus sa fiu atenta cu tratamentul si sa ma ocup de el ca va fi bine. Multumesc, te pup si eu.