| Marius22222222222 a întrebat:

Incep sa cred ca in ziua de azi sufletul nu mai conteaza efectiv. Ori esti plin de bani, ori trebuie sa ai vreo 10 ani de sala. Sa ma obisnuiesc cu ideea? Vreau pareri

40 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Incearca sa nu mai crezi, caci cu cat iti bagi in cap, vei ramane singur cuc pe viata. Ai interactionat cu persoanele gresite din viata ta, desi din asta trebuie sa iti intareasca psihicul si sa te ridici de la fiecare lovitura sentimentala. Oricine imi spunea "Candva va iesi si soarele pe strada ta" deja faceam alergie, nu credeam ca acel candva va veni, nu a fost sa fie cand am vrut eu, ci cand viata mi-a aranjat ca sa devin un intreg. Este greu, desi asta nu inseamna ca toata lumea sunt pe interes sau sa arati ca o pitipoanca sa ai succes, gresita mentalitate! Este bine sa comunici cu diverse persoane, sa iti faci un cerc mai mare de prieteni, "iepurica" va iesi din tufisuri candva si iti va insenina viata si sufletul. Gandeste pozitiv, nu negativ!

| Marius22222222222 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc frumos pentru incurajare

| danbnz a răspuns:

Parerea mea e ca parerea ta e gresita!

| Marius22222222222 explică (pentru danbnz):

De ce?

| danbnz a răspuns (pentru Marius22222222222):

De ce?
In primul rand sunt mult mai in varsta fata de tine, am trait si vazut destule...
In al doilea rand pe ce se bazeaza afirmatia ta?
E pe undeva vreo statistica, vreun studiu social in sensul asta? Ti-am raspuns scurt pentru ca nu am chef sa scriu romane aici despre relatiile interumane. Daca vrei un eseu despre asa ceva poti sa cauti pe google ca nu doare.

| Marius22222222222 explică (pentru danbnz):

Imi stii varsta de zici ca esti mai mare?

| danbnz a răspuns (pentru Marius22222222222):

La ce intrebari ai pus pe TPU mai mult de 19 ani nu-ti dau.
Eu am 55!

| RAY a răspuns:

Sufletul nu exista ca entitate este ceva sf,cat despre carcater, el conteaza, dar depinde de fiecare cat pret pun pe el, prima impresie o face aspectul fizic, personalitatea, statul social, socializarea

| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza, ca nu toti sunt bogati sau arata ca fat frumosm si totusi, miliarde de oameni simpli, saraci si mai putin frumosi, ajung sa-si gaseasca o partnera in viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ori renunți la păsărele și pitici și cauți în continuare o fată.

| alina2k18 a răspuns:

Ati innebunit cu sufletul laughing
Ce reprezinta mai exact?
laughing
Pentru mine si pentru f multe femei conteaza caracterul
si inteligenta... NU sufletul laughing
Evident ca daca eu sunt prezentabila doresc un barbat asemenea si daca ies la un restaurant nu vreau sa ii platesc eu fripturawinking

| ancaval a răspuns (pentru alina2k18):

Dar de ce să ieși la un restaurant? Și de ce să nu îi faci tu acasă friptură? Se rup unghiile? Doar întreb, că nu știu...

| Marius22222222222 explică (pentru ancaval):

Incepe sa imi placa cum gandesti

| Delocimportant a răspuns (pentru Marius22222222222):

Baga-te pe ea, Totti, rupe-i fashul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Ce diloaica ești.
Păi de ce să nu accepte dacă e invitata la un restaurant și îi se oferă mâncare pe gratis laughing
Fiecare gătește și plătește pentru bărbatul dorit, fii sigura. Prostul o scoate la întâlnire și îi cumpără de mâncare la pachet, iar ea o duce la unu care îl consideră vrednic dar care îi oferă doar p. Cam așa e realitatea.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă gătește fiecare muiere. Și dacă gătește, ce anume? Ouă fierte, cartofi pai și supă la plic? Poți trăii cu așa ceva? Doamne ferește! E un fel de greva foamei, mai specială! Gen: îți dau un ou, o guriță și Doamne ajută! Hai, vorbim mâine!
La un bărbat îi trebuie mâncare hoginită, nu pufuleți!

| alina2k18 a răspuns (pentru ancaval):

Adica ma cunosc cu unu azi, maine ma invita la restaurant sau la film/teatru/concert si cum facem? Ii zic ca nu, ca ii fac eu friptura acasa deja laughing de la prima intalnire si eventual ascultam tot acasa muzica laughing ma si mut la el instant, nu?
PS: am unghii marimea 5winking lucrez doar cu manusiwinking la treburi casnice/bucatarie.
PS1: nu toti barbatii cauta menajere/bucatarese, altii doresc sa le rasfete nu numai sa stea in bucatarie, mai ales la inceputul relatiei.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fericire pentru mine imi permit o masa in oras si pana acum nu mi-a platit nimeniwinking
Daca nu am bani de restaurante refuz invitatia.

| ancaval a răspuns (pentru alina2k18):

1. Nu am cerut detalii.

2. O femeie care "ține" casa, NU înseamnă că e menajeră, bucătăreasă sau slugă.

3. Orice femeie normală la creier, își dorește propria casă, soț, copii. Și, prin gătit, își arată dragostea față de ei. Sau cine să gătească? Pruncii? Soțul, rupt de oboseală? Și tu, ce faci? Te epilezi? Te epilezi după ce ai pus casa la punct. Că și prostul aduce banii. Barem atâta fă și tu.

Și partea aia cu "prima întâlnire", doar NU te întâlnești cu străinii? Cauți un băiat pe care îl știi sau aveți prieteni comuni. Și la prima întâlnire nici NU e cazul de papa, sătui fiind, vă fură somnul sau îl auzi că-ți râgâie când te țucă. Scopul întâlnirii e să vă cunoașteți mai bine!

| alina2k18 a răspuns (pentru ancaval):

Nu iti arati ma dragostea prin faptul ca faci menaj si mancare laughing un barbat complex si inteligent care are tot ce isi doreste nu o sa aprecieze doar asta laughing dimpotriva il lasi fresh cum ca tu vai tii cu casa laughing mai bine aduci niste bani in casa daca te tine, lol
Auzi la ea, sotul rupt de oboseala laughing deci daca femeia vine de la job mai ales daca are un job cu responsabilitate ca de ex e medic chirurg sau asistenta dupa o tura de 12 ore nu are voie sa fie obosita, nu?

| ancaval a răspuns (pentru alina2k18):

Lasă tu comparațile astea, că muți lucrează, nu ai fi singura. Bunica și mama ta, au lucrat, au ținut casa, au crescut copii. Și poate le-a fost mai greu decât nouă. Așa că...

Orice femeie, care se respectă, e as în bucătărie. Și gătitul NU e o rușine, alții fac bani din asta. Ce faci cu una care nu știe să țină lingura în mână? De comentarii e bună. Hai, lasă!

Una e să-l trimiți la frigider și alta e să-i pui tu mâncarea pe masă. E diferență! Despre ce vorbim? Sau te-o luat de muiere, ca să ce? Să-l ți sub papuc? Așa e la modă!

| Emma30555 a răspuns (pentru ancaval):

Nu te supara dar asta e o gândire misogina. Eu de exemplu câștig mai bine decât prietenul meu, îmi permit sa mănânc în oraș iar el nu are pretenții de slugarit ba chiar are doua mâini, doua picioare și poate sa și gătească și singur mai ales ca de la 19 ani sta singur de cand e la facultate și a trebuit sa se descurce singur, sa și calce singur sa mănânce ca doar nu putea sa facă naveta locuind în alt oraș. Lumea s-a schimbat demult, o relație moderna se construiește altfel, cuplurile fac împreună treburile caznice, se respecta unul pe celalalt. Cei mai bun bucătari sunt bărbați deci... Și încă ceva, toate cuplurile și familiile educate pe care le cunosc împart treburile caznice, muncesc ambii, sunt oameni care au ambiții mai mari decât a fi as în bucătărie, prefera sa fiu as la birou, la munca pe care o fac. Ca fapt divers dacă muncești și câștigi bani poți plăti pe cineva sa ți facă curățenie sau poți face împreună cu partenerul, pentru curățenie și gătit nu ți trebuie facultate, oricine poate sa facă asta...

| ancaval a răspuns (pentru Emma30555):

O relație modernă se vede cât ține! Vai și amar. Ai impresia că mâncarea din oraș e mai sănătoasă decât cea pe care o faci tu, acasă?
Și de ce să plătești pe cineva să îți facă curățenie? Asta nu înțeleg. Că voi sunteți moderni? Acum sunteți moderni, vorbim peste 30 de ani, dacă o să avem ocazia.
Ăștia tineri cred că, cum trăiesc amu, așa o fi și la 60 de ani. Oare? Oare?
Ai zis că lumea s-a schimbat de mult? Nu știu dacă e schimbare. E altceva, mai grav.
1. Faptul că ne mâncăm între noi. E bine?
2. Mulți parteneri. E bine?
3. Mulți bolnavi. E bine?
...și lista poate continua!
Ți se pare ție că totul e roz? Am evoluat? No, se vede cum stă treaba cu modernizarea asta. Odată cu ea, s-a stricat și omul. Șanse de recuperare? ZERO!

| Marius22222222222 explică (pentru ancaval):

Voi sunteti jale.mergeti la acces direct?

| ancaval a răspuns (pentru Marius22222222222):

De ce suntem jale? Ce ți se pare așa dezastru? Eu mi-am făcut cont aici să răspund la întrebări și să discut și cu alții. Nu-i normal asta într-un mediu virtual?
Dacă tu crezi că NU mai poți cu tot felul, de ce nu ștergi contul? Sau nu mai pune întrebări. Ai variante.
Nu am să mai răspund la nici o întrebare de-a ta. Crede-mă! N-ai să fii deranjat!

| Marius22222222222 explică (pentru ancaval):

De la o intrebare faceti telenovele si va certati

| Emma30555 a răspuns (pentru ancaval):

Nu stiu cum e mai bine dar oamenii nu pot fii toti la fel. Poate nici inainte nu erau la fel dar in ziua de azi fiecare gandeste mai liber si adopta un stil de viata care crede el ca il avantajeaza

| Emma30555 a răspuns:

Eu personal cunosc băieți care au prietene și nu merg nici la sala nici bani nu prea au. Deci cum iți explici?

| Marius22222222222 explică (pentru Emma30555):

Pai chiar nu stiu. Putem vb in privat?

| Nemessys a răspuns:

Cat timp o sa traiesti cu mentalitatea asta, nu o sa-ti mearga deloc bine.
Daca ai fi fata ai fi gandit in felul urmator : Sufletul nu mai conteaza, ori esti rupta dintr-o revista de fotomodele cu tate si cur, ori esti singura.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu te intreb pe tine Marius22222222222: Intr-o tara de c+urve si de prosti mai exista oare viitor?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fiecare isi vede de propriul interes decat sa traiesti in minciuna si sa te ia din interes pentru nu stiu ce mai bine singur, si gandeste-te ca ori cum o dai femeia tot nu e multumita. De ce? pentru ca sunt niste c+urve. (exceptie mamica desigur)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea in care traim noi nu merge intr-o directie buna de loc si eu am observat asta, ca mai mult in ziua de azi se pune accent pe ambalaj decat pe sufletul omului.
"Sa ma obisnuiesc cu ideea?" nu trupul e doar un vas care tine sufletul omului pe pamant, daca oamenii din jurul tau sunt prosti si vad numai intr-o singura directie atunci inseamna un singur lucru ca AICI nu mai e de trait.
Banii nu aduc fericirea iar sala mai mult iti deformeaza trupul ajungi sa fi ca un balon umflat cu pompa iar in momentul in care ai obosit si te-ai saturat de sala muschii se dezumfla si revi la normal si iti atarna carnea pe maini si picioare. Tu daca vrei sa te schimbi o faci pentru tine pentru ca asa simti tu ca trebuie sa faci asta dar iti spun eu nu merita sa te schimbi pentru nimeni lumea e o c+urva.

Cine te va place cu adevarat te va accepta asa cum esti tu pentru ceea ce esti nu pentru alte rahaturi. In Biblie erau niste profetii care spuneau ca in momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii.

| ancaval a răspuns:

Asta cu sala nu prea contează, mai mult contează banii, din păcate.
Femeia NU se mai uită la fizic, creier, vrea banul. Înțelegi? Dar ea ce oferă în schimb? Șantaj: nu faci cum zic eu? te las și le zic la copii ce tată rău au.
Bărbatul NU prea mai are ce să comenteze, în ziua de azi. Ori ascultă de muiere, ori rămâne singur.

E GRAV, tot ce se întâmplă! Adică mie nu-mi place deloc. Rolurile s-au inversat.
Femeia de azi, NU mai are grijă de casă, nu gătește, nu spală, e obraznică, amenință cu plecatul la mama, e plină de răutate, de răzbunare. De ce? Din prostie! Și una de Doamne ajută, păi e una la 5 județe și nici la aia nu-i merge bine. Păi cu cine să construiască o familie?

Eu mă bucur că m-am născut într-o generație care a prins vremuri bune, ce fain era atunci, măcar am amintiri și poze alb-negru laughing

| Marius22222222222 explică (pentru ancaval):

Asa e?

| ancaval a răspuns (pentru Marius22222222222):

Eu am zis doar părerea mea, evident, așa mi se pare mie. Și oicum, oricine are dreptul la o părere despre orice. Poate unii NU sunt de acord cu ce am zis eu. E alegerea lor și trebuie respectată.

| Marius22222222222 explică (pentru ancaval):

Ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal poți să atragi și fără daca te duce capu. Dar e mult mai ușor dacă ai bani și mergi la sala.
Nu "ori", trebuie sa le ai pe toate, bani nu în sens că trebuie să porți Gucci ci să te poți întreține șingur, nici o fata normala nu o sa te vrea daca ai peste 25 de ani și stai pe banii părinților. Daca vrei o fata pe măsură așteptărilor tale, ci nu una sub nivelul tau. Pentru respectul de sine în primul rând și faptul că ai mai mare incredere în tine.

| Mogiojojo a răspuns:

Nu te obisnui cu ideea in *** dar inconjoara-te de intelectuali, daca gasesti asa ceva.

| Xanor a răspuns:

Da