| Ioana01019 a întrebat:

Infectiile vaginale pot aduce la intarzierea ciclului?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te consulte medicul ginecolog, aici pe TPU nu sunt medici.

| Violleta2022 a răspuns:

46 de intrebari despre acelasi lucru si desi ti-am explicat ca tie nu-ti intarzie ciclul, odata ce nu poate veni niciodata regulat, fiindca el este NEREGULAT, adica vine cand vrea el, odata la cateva saptamani sau la cateva luni.
Jucandu-te cu riscul asta, poti ramane gravida oricand, nu mai spun de bolile cu transmitere sexuale pe care el iei si iti afecteaza sanatatea.
De ce nu folosesti prezervativ la sex?

| dullcat a răspuns:

,,Cea mai frecventă explicație pentru întârzierea ciclului menstrual este apariția unei sarcini, dar nu este singura cauză a modificării menstruațiilor.

Cauzele care pot produce dereglări ale ciclului menstrual:

-schimbarea anticoncepționalelor;
-stresul;
-dezechilibre hormonale;
-infecții;
-sindromul ovarelor polichistice;
-variațiile mari de greutate;
-obezitatea;
-exercițiile fizice intense.'' - https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

| KKK111 a răspuns:

Nu, poti face infectii linistita ca nu are treaba una cu alta