| Harlow a întrebat:

Heiii TPU, stiti cumva cum se manifesta infectiile vaginale care se vindeca prin contact sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Infectiile de natura sexuala adica BTS-urile se TRANSMIT, deci nu se VINDECA prin contacte sexuale. De obicei majoritatea infectiilor sexuale se manifesta prin cresterea cantitatii de secretii vaginale cu aspect laptos, gri-galbui-verzui cu miros neplacut destulde puternic si urat, intepator, greu si insotite uneori de iritare, umflare si inrosire a zonei intime, insa intotdeauna cu mancarimi ale zonei genitale, sau senzatia de arsura/usturime in momentrul urinarii si chiar si durere in timpul intretinerii contactului sexuale. In momentul in care se modifica vizibil secretia vaginala este cazul sa fii consultata de un medic de familie sau ginecolog. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CdeMetal a răspuns:

De când au apărut bolile care se vindecă prin contact sexual?

| Harlow explică (pentru CdeMetal):

Pai am ramas si eu putin poker face cand am auzit, nu mi-a spus mie personal fata respectiva, eram printre persoanele care se aflau pe langa ea si persoana cu care vorbea si am auzit intamplator ca avea o boala/scurgere nu stiu ce si i-a spus medicul ginecolog ca trebuie sa intretina un act sexual si mi-a ramas o dilema..asa...si voiam sa intreb si eu lumea, poate i s-a mai intamplat cuiva, nu stiu, sper ca ma intelegi big grin

| Brigaela a răspuns (pentru Harlow):

A inteles gresit sau a facut o gluma, incercand sa pacaleasca pe cineva.

| Harlow explică (pentru Brigaela):

Nu,era o discutie destul de serioasa,vorbea unui profesor, acum nu va ganditi ca e ceva intre ea si profesorul respectiv, dezvoltau subiectul asta pe o anumita tema scolara si nu mi-a parut a fi vreo gluma sau ceva, in fine, posibil sa nu fi inteles eu 100% bine despre ce e vorba

| Brigaela a răspuns (pentru Harlow):

Sau ea sa nu fi inteles de la medic ce i-a spus. Mi s-a intamplat sa recomand pacientelor sa nu aiba nici un contact sxeual pana la sfarsitul tratamentului si ele sa inteleaga pe dos, fiindca asa au vrut sa inteleaga

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Se transmit prin contact... Nu se vindecă