| anonim_4396 a întrebat:

Inrebarea mea e daca merita sa lupti pentru un baiat exact impotriva unei din cele mai bune prietene? Nu vreua sa fac asta dar il plac si sunt dispusa sa o fac dar am facut o astfel de greseala mai de mult si nu a iesit bine. Mi-am dat seama ca prietenele mele sunt cu mult mai importante. Dar cred ca insa acel baiat ma place.

22 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sti, sincer un baiat mai gasesti destul de usor, dar o prietena adevarata mai rar, zic eu...nu cred ca ar fi indicat sa faci asta, daca acel baiat va fi liber, sau nu va avea nikio legatura cu prietena ta, atunci nu ai decat sa lupti pentru a-l cuceri, dar daca nu se poate, atunci nu fa greseala asta.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu se merita sa strici o prietenie pentru un baiatwinking
poate mai incolo o sa te certi cu el si iti vei da seama ca ai gresit cand ti-ai tradat prietena pentru el...straight face

| liz23 a răspuns:

Fi sincera cu tine si cei din jurul tau, nu face lucrurile pe ascuns ca atunci cu siguranta nu iese bineVezi ce simte prietena ta in privinta lui.eu in cazul tau nu ma bag peste prieteni, poate ti se pare absurd dar intr-o viata prietenii ii numeri pe degete...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inainte de a face acest pas puneti intrebarea ce ai face tu daca situatia ar fi invers? Ti-ar conveni? Stii proverbul : " ce tie nu -ti place altuia nu-i face"...Iti propun sa te mai gandesti inainte de a face acest pas.

auran
| auran a răspuns:

"Dragostea este o iarbă sălbatică şi nu o plantă cultivată" ( Ippolito Nievo) - sunteti niste copii, peste cateva luni sau ani iti va placea un alt baiat si atunci merita sa risti sa-ti pierzi prietena... Legat de prietenie, imi place tare mult acest citat "prietenia este cu siguranţă cel mai bun balsam pentru durerile provocate de decepţiile din dragoste" (Jane Austen)

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Vai am zis'o de o gramada de ori pe site'ul asta rolling eyes...nu cred ca ai o varsta destul de inaintata(banuiesc ca ai 14 ani ) deci iti dai seama ca nu o sa te casatoresti cu tipu ala si nu o sa fie ca in povestile cu Fat-Frumos...fix tu ai zis... una dintre cele mai bune prietene...pai cum sa'i faci asa ceva unei prietene?raised eyebrows Din cate am inteles nici prietena ta nu e impreuna cu el dar il place si ea...pai cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea si daca spune ca nu se supara atunci e alta poveste... da daca ar deranja'o sa va vada impreuna atunci mai bine renuntati amandoua la el...doamne uita'te in jur ca mai sunt si alti baieti straight face

| yuli10 a răspuns:

Mai sunt si alti baieti pe lume. de obicei o astfel de situatie nu se termina prea frumos. daca o sa fugi dupa prietenul prietenei tale, ia-ti adio de la ea!
dar din cate inteleg, ei au o relatie? sau pur si simplu si ea il vrea? daca nici ea nu e prietena lui ai putea sa ii spui prietenei tale ca si tie iti place de el si sa asteptati sa aleaga el pe cine vrea.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Sunt sigura ca trebuie sa ma cunosc cu el si sa vad ce fel de om este.Trebuie insa sa-mi demonstrez singura si mie adevarul despre acel baiat.Profesoara mea de romana care e si a lui, a aflat ceva si s-a prins zicand ca nu merita o prietena. Ce pot sa fac? ajutati-ma!

mira
| mira a răspuns:

Nu-ti recomand o asemenea tradare.Asteapta ca baiatul sa devina liber si atunci il poti convinge sa fie cu tine.

| Instinkt a răspuns:

Oricand merita sa lupti pentru dragoste dar prietenia unui om este uneori peste daca tu crezi ca fata este cea mai buna prietena nu merita dar daca este una care tie doar o cunostiina mai mult lupta pentru dragoste

| MM a răspuns:

Lupta. Mai bine risti decat sa te intrebi pe urma: 'Ce-ar fi fost daca...'

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Pay cu el o sa te certi... o sa va despartyty...
si dupa ramay si fara el si fara eastraight face
si nu`y spune pr ta cea may buna
pentru ca daca era asa nu puteai spune asa ceva
daca bayatul ala e mai important decat o pryetena. fa ce crezy...
winking
oryqm pentru mine prietenele sunt de neinlocuyt...winking

| Gabry a răspuns:

Punete in locul acelei fete! Te-ar durea enorm sa vezi ca cea mai buna prietena a ta ar fi ales un baiat in locul tau!
Daca spui ca ai mai facut asta si a fost o greseala, mi s-ar parea logic sa nu vrei sa o repeti! Dar daca insa chiar vrei sa alegi baiatul, mai intai fi absolut sigura ca te iubeste!

Noroc, sa faci alegerea corectawinking

| scufitzaneagra a răspuns:

Lupta? daca iti era una din cele mai bune prietene nici nu te gandeai...sau cel putin eu intodeauna am privit iubitul prietenei mele cele mai bune sau baiatul de care ei ii placea ca ceea ce este... iubit sau posibil iubit al ei. e ca si cum ai avea o sora.nici prin cap nu iti trece sa te dai la cumnat...sau asa cred eu.si dupa cum ai spus ai mai facut greaseala...invata si nu o mai face... o prietena buna e greu de gasit...baietii vin .trec...si cat o sa dureze o relatie creata pe nefericirea prietenei tale? bft.winking

Răspuns utilizator avertizat
| kenzo007 a răspuns:

Din experienta iti spun. Mai bine fa orice pentru el daca el te place si esti sigura de fapt ai putea sa vb cu el pe ascuns daca el ar fi de acord pentru o relatie de lunga durata.
Cel mai bine este sa fi iubit/a este cel mai frumoshappy sa ai un partener sau partenera si sa fiti fericitihappy. daca el nu este fericit cu ea si este de acord cu tine fa ce trebuihappy. Spor

| aylyn a răspuns:

Buna! eu cred ca a trebui sa valutezi bine situatia, in primul rand sa fii sigura c acest baiat este pentru tine te vrea si el in aceeas masura in care i vrei tu, si mai mult pune in balanta prietenia cu acea persoana pe care tu o numesti "una din cele mai bune prietene" si acel baiat care spui ca iti place si vei vede. dupa parerea mea e mai bine sa iti pastrezi prietena daca acest baiat nu iti va fi sot vei ramane si fara prietena si fara barbat.

| a2 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva... intr-un fel :-s... celei mai bune prietene ale mele ii placea de un baiat cu care eu eram buna prietena... cam prea buna... apoi am fost la o eterecere imperuna si el... se cam dadea la mine... atunci mi-am dat seama ca si eu il plac si ma prefaceam ca nu il plac pentru ca prietena aceea sa nu se supere pe mine... pana si imprezent ne place la aman2 de el rolling on the floor chiar azi am intrebat-o daca il mai placerolling on the floor. Eu una cred ca prietenele sunt mai importante dacat baietii... ei vin si se duc oh go on dar o prietena adevarata este tot timpul langa tinewinking

| Vasilina a răspuns:

Daca stii ca chiar merita poti sa o faci. dar sa nu regreti dupabig grin
pentru ca prietena ta nu va mai fi o prietena rell voastra se va schimba si din pacate in rau. dar fa ce simti ai grija sa nu regreti dupa pentru ca se poate ca si el sa te placa dar gandeste-te ca intr-o zi sentimentul asta va disparea si tu vei avea nevoie de prietena ta atunci ea nu va mai fi langa tine. sper ca te-am ajutat... funda?happy

| adika a răspuns:

Nu strica prietenia din cauza unui baiat...........nu merita.

| den a răspuns:

Daca esti 100% convinsa ca iti e prietena...nu cred ca ar merita... dar daca esti dispusa sa lupti pentru el.eu zic sai spui prietenei tale ce ai de gand...sa nu zic dupa aia ca ai tradata...fii sincera cu ea. spune-i ce ai decis... pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-ai dat singura raspunsul. 1. ai mai facut asta si nu a iesit bine. 2. o prietena valoreaza mai mult! Da, crezi ca te place pentru ca se simte macho stiind ca il placi, este flatat, dar o iubeste pe prietena ta.