| Marrythenight a întrebat:

Intarzie menstruatia de 11 zile, am avut contacte sexuale protejate totusi am facut test in a8-a zi, si a iesit negativ.De la ce poate fi deraglarea? mi-am inceput viata sexuala in aprilie, deci sunt la inceput. Nici inainte de asta, nu aveam menstra regulata. Stiu ca am niste chisturi pe ovare, se poate ca acele chisturi sa fi crescut, si asta sa fie cauza?

7 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Intarzierea ciclului poate fi provocata de mai multi facturi: stres, oboseala, alimentatie, o raceala, etc.
Ai zis ca nici inainte nu aveai o menstruatie regulata, deci ...ai probleme si va trebui sa mergi la medicul ginecolog.
E mai bine sa fii preventiv decat sa te trezesti prea tarziu la realitate.

| Satango a răspuns:

Bună! Întârzierea menstruaţiei se poate face din mai multe cazuri, ca de exemplu stresul, modificări în program, medicamente, boli. Alte cauze ar putea fi kilogramele în minus, în plus. Baftă!

| Kriss96 a răspuns:

Menstruatia se deregleaza dupa inceperea vietii sexuale si ii ia ceva timp sa se regleze. Pentru ce iti faci griji? Daca erai dereglata si inainte iti dai seama ca esti dereglata rau acum. Asteapta si o sa-ti vina.

| Kitsune92 a răspuns:

Ai uitat sa specifici ce varsta ai? Daca esti la inceput atunci e normal sa nu ai menstruatia regulata si sa intampini astfel de chestii. Daca testul ti-a iesit negativ, atunci nu ai de ce sa-ti faci probleme, eventual daca iti mai intarzie inca 2 saptamani, du-te la un medic ginecolog.

| mimoza111 a răspuns:

26 ani... poate inca nu e bine regulat, stiu ca el este bine regulat dupa 18 ani