| RAY a întrebat:

Intr-o relatie daca exista interese aia se mai poate numi relatie bazata pe iubire sincera?

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intotdeauna exista interese,dar comune.
Intr-o relatie bazata pe iubire,cei doi doresc un camin, o familie, un copil sau mai multi, nu poti pune ca nu exista interes, dar dupa cum vezi e comun.
Termenul "interes comun" nu contravine dragostei.
Chiar deloc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce sa caute iubire sincera intr-o relatie bazata pe atractie sexuala?, instinctul de reproducere.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Eu is cam somnoros, n-am inteles nimic

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Iubire "sincera" = Iubirea pe care o simte o mama fata de propiul copil (si viceversa), Iubirea pe care o simti tu fata de un pui de catelus, iubirea de sine, iubirea spirituala : dau fara sa cer.

Atractie sexuala : O vad, imi place, ne cuplam, facem sex, facem un copil, apare monotonia, certurile si in unele cazuri divortul.

| OnuOnulică a răspuns:

Nici vorbă de relație.Aia se numește doar interes.

| cristimihailov a răspuns:

Cum spunea si greece12. Si iubirea este un interes.

| Mussette a răspuns:

Daca iubesti fara sa astepti nimic, poate. dar si cand astepti sa-ti raspunda la iubire, tot un interes e.
Ca sa nu mai vorbesc de cel material sau de alt fel.

| RAY explică (pentru Mussette):

Eu ma refer moral daca e ok

| Mussette a răspuns (pentru RAY):

Moral, nu e ok. Dar mereuexista un interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Daca ar disparea motivele alea pentru care ea este impreuna cu tine (adica ce o face sa te foloseasca in o oarecare masura) si ea tot te-ar iubi inseamna ca e tine la tine cu adevarat. Daca interesele dispar si ea devine mai rece, iti dai seama ca nu e iubire pura.
Eu nu cred ca exista iubire pura si interese in acelasi timp.Depinde si de situatie, dar eu iti urez bafta!

| dandree11 a răspuns:

Depinde ce fel de interese, caci pana si faptul ca astepti sa ti se raspunda cu aceeasi moneda la afectiune si dulcegarii este un fel de interes. Mereu ai interese intr'o relatie, chiar si a intalnii fericirea este unul, desi'l iubesti\o iubesti.