| Nicolcea_Tiberiu_2001 a întrebat:

Întrebare, dacă mă masturbez îmi trece mini fimoza, adică vreau să spun că penisul meu se decalotează complet când nu e în erecție dar când e, deloc și mă doare. Intrebarea mea este dacă îl belesc, capul penisului imi va trece? Am citit pe un site că trebuie să ai un inel alb circular sclerotic eu nu am http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro. html uite aici site-ul unde am citit dar eu nu am, că penisul meu se decalotează complet când nu e în erecție, doar când e în erecție nu se decalotează. Ar trebui să îmi fac griji? Ps vreau seriozitate maxima, vă rog frumos ajutați-mă, nu vreau să mor sau să mă opereze, îmi e dragâ viața cu bune și cu rele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza are grade de severitate, de la 1 la 4 - grade care pot fii constatate doar de un medic UROLOG, in urma unei consultatii.
http://materiale.pvgazeta.info/......imoza.html

Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la un medicul urolog sa se constate gradul de severitate al fimozei, ca sa se poata intervenii la momentul potrivit, sa-ti elibereze glandul, permitandu-i sa creasca, ca altfel nu se poate dezvolta, iar timpul este critic, deoarece penisul creste DOAR pana la 16 ani.
In orice caz, nici sexul nu se poate face, tot din cauza ca nu este posibila decalotarea penisului, cand este in erectie.
Operatia de fimoza este de fapt o mica interventie chirurgicala, mai usoara decat scosul unei masele, durand 10 minute sub anestezie, dupa care mergi acasa, pe picioarele atle. de la atata lucru nu se moare, dar daca nu mergi acum sa o rezolvi, vei ramane pe veci cu un cuculet foarte-foarte mic, pentru ca nu are unde creste, iar cresterea lui se opreste in jurul varstei de 16 ani.

PS Tibi, daca ai nevoie de curaj, vorbeste cu tata Aurica, ia-l de manuta si mergeti impreuna la medic. Chiar nu este timp de pierdut pentru tine, daca mai vrei sa creasca cuculetul ala, ca raami cu cat acum pana la batranete.

| Gofigi a răspuns:

Nu trebuie să mergi la medic și o simplă operatie care nu doare și scapi

| Andrei3890 a răspuns:

Depinde eu la 4-5 ani am fost decolotat și am ajuns la 13 ani sa cred ca mai am fimoza sa merg la spital ca doctorul sa îmi spună ca e nevoie doar de exerciții...

Eu te sfătuiesc sa tragi sus jos încet când nu e sculata dar zilnic sau dacă poți când mergi la baie sa o tragi și după ce termini o tragi la loc eu sincer nu am putut, Eu am făcut exerciții normal când nu era sculata și după nici o luna am reușit sa decalotez o parte când era sculata apoi
Am tras și recunosc ca m-a durut dar nu e insuportabil
Și apoi am ținut asa 2 minute și am continuat.

Secretul e sa tragi din vârf nu de de mijloc sau de mai jos...

Se deschide mult mai ușor dacă tragi din vârf.

Sper ca te-am ajutat.