| Ninik a întrebat:

Si am o problema ...cu penisul.

Din ce am citit pe internet s-ar parea ca am fimoza. Cand este in erectie si ma masturbes nu se decaloteaza ...si daca o face se decaloteaza putin pana ajunge sub "cap"
Dar cand este in stare fleasca pot sa il decalotez.

Deci ...am fimoza sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, cel mai probabil, ai fimoză :(
În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Mai omule, noi nu suntem medici sa iti dam un raspuns concret. Mergi la medic si vezi ce spune dupa consultatie.
Nu te mai lua dupa toate prostiile de pe net.

| Holy2010 a răspuns:

Intreaba-ti medicul de familie...