| RAY a întrebat:

Intrebare din plictiseala carantinei, te-ai compromite sa stai cu una urata daca alea dragute, frumoase nu te plac?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu m-as compromite ca nu am ce castiga din asta, nu pot sa stau cu una care nu ma atrage, nu imi vine sa o mangai, sa o iau in brate si altele, poate de sex ar merge, dar la mine o relatie nu se invarte doar in jurul sexului, asta e ultimul lucru important pentru ca aia obtin simplu si oricum, partea afectiva e prima, aia nu o ai oricum si oricand.

Mi s-a spus asa de catre unii care erau internati, ca, cu toata suferinta, cand vedeau o medica sau asistenta misto, parca ii lua jumate de suferinta! Pana si doar compania cu una care te atrage iti urca psihicul, e ceva fantastic. Cand vedea un doctor sau unele nasoale si ii bagau perfuzia, il durea, era nasol, cand venea una invers, parca nici nu-l mai durea asa.
Deci nu ne jucam cu asta.
Desi toti se purtau la fel de okey sa zicem.

Ca mi-ar fi mai rau cu una care nu ma atrage dacat singur. Si inca ceva foarte tare, chiar una misto care nu ma atrage, da acelasi efect daca figura nu ma atrage. Ca stim si noi ca daca avem 10 de sex opus de nota 9, poate sa te atraga doar 2, restul nu, adica figurile, ca alea atrag sau nu! Damite la cineva de nota 4, nici vorba.

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu m-aș băga în relație cu unu de care să nu fiu atrasă, măcar spiritual că aia fizică poate apărea mai târziu

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

In primul rand fizicul e primul, ca daca nu te atrage fizic, nici nu te mai intereseaza spiritual, ca e ok sa fie cum zici, este alta treaba.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am trecut prin asta, de aia îmi și permit să vorbesc

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Te-a atras ceva si la ala care zici tu ca fizicul a venit mai tarziu, nu ai constientizat, ai trecut dar nu conteaza, nu ti-ai dat seama. Altfel am zis, nici nu mai conta altceva. O trasatura fizica de la el a facut click-ul. Nu mereu constientizam asta!
De aia si ai stat si ai apreciat spiritualul, a fost facut acel click si apoi a contat restul, apoi in timp ai constientizat ca te atrage si fizicul, asta e corect.

Multa lume trece prin multe dar nu isi da seama de mecanisme, ca dovada ca multi oameni mor cu intrebari de viata si relatii desi au trecut prin 15 relatii. Dar e normal sa nu isi dea seama daca nu constientizeaza. Insa daca stii mecanismele sti despre ce e vorba si daca nu ai constientizat.
Practica e teorie aplicata.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba nu. nu m-a atras deloc fizic când l-am cunoscut, da mi-a plăcut personalitatea și cum se purta cu mine și cei din jur și chiar îmi ziceam că uite ce persoană faină păcat că n-arată cine știe ce laughing). am vorbit mult prin mesaje și începusem să-mi creez o conexiune psihică iar apoi când am ieșit la început tot nu-l vedeam atractiv fizic dar după 2-3 întâlniri și continuatu să vorbim, chiar m-am îndrăgostit și după putea să vină cel mai frumos bărbat tot nu l-aș fi lăsat pentru el

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Am zis ca nu ai constientizat ca te-a atras ceva fizic la el, normal ca zici ba nu. Nu trebuie sa fie super frumos ca sa atraga, poate avea anumite trasaturi discrete care atrag. Acuma depinde si ce fizic ai tu, asta clar, dar si daca ai ca lumea nu comt, te putea atrage ceva la el, de multe ori se intampla asa.
Personalitatea, este corect, insa fin exista o trasatura fizica care indica ca exista personalitatea aia.
Dar imi asum sa nu fie asa totusi, si sa ai tu dreptate. De multe ori auzi "ce o fi vazut la uratul ala", poate figura, personalitatea emiteau masculinitate, degeaba e unu ok ca om care nu e considerat sa zic urat, dar nu are masculinitate, ca nu te uiti la fel ca sa-i mai afli personalitatea, sau daca esti in mediu ala, iti e indiferent.
Ca dovada ca sunt barbati care se poarta urat si tot sunt placuti. Dar aia atrag intens fizic, si se constientizeaza asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba, tu chiar stai aici și le explici unor fete ce simt ele? Ai fost femeie în altă viață?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca cunosti cum merge un TV, o sa stii ce se intampla acolo, nu trebuie sa fi Tv ca sa stii.
Plus ca da, am amice fete, rude, si mi-au tot spus. Doar trei verisoare fete sunt, am crescut impreuna. Foste colege de liceu, facultate, doua vecine, una sub mine, alta usa in usa.
Bine ne-am zis unii altora sincer, nu parveniri, ipocrizii si altele, gen "aaa fizicu nu cont, conteaza sufleru", dar tot dupa fizic alege in final, si barbatu si femeia.
Teoria se aplica!

Pai si ele o sa confirme! Majoritatea confirma ca daca nu le atrage deloc fizic, nu le mai intereseaza. Asa suntem programati genetic, toti, si tu, si eu si toti, nu conteaza sexul, toti avem acelasi mecanism al atractiei, sincer din pacate, ca asta face mult rau dupa un anumit timp.
Alea care nu confirma ori mint, ori nu constientizeaza asta.
Pentru ca uneori exista trasaturi nu foarte puternice care te atrag la un om fie femeie fie barbat, initial nu sti ca de fapt aia a deschis interesul, treci direct la comportament, si zici ca ala te-a atras.
Evident ca, conteaza enorm si ala si e de apreciat, insa dupa ce usa se deschide fie fin, fie violent.

Si se stie de ce este asa! Daca nu sti, ce sa zic? Intreaba, invata, nici eu nu stiam pana acum 3-4 ani. Dar am intrebat. Se intamplau chestii si nu intelegeam de ce, ma miram, si ala stia ce simt eu! Si mi-a explicat, si gata, am inteles, psihologia evolutionista explica, dar si realitatea o arata.
Nu am tinut-o in prostie "du-te ba de aici", am zis "ia ma, hai, ia zi sa vedem ce ai de zis", si mereu ma punea sa verific in real ca sa realizez ca zice bine, studiase de mult problema. Toata viata invatam, evoluam, daca dorim, evident.
Nu te-am auzit "ia zi ma de ce? Sa aud si eu, poate am dreptate sau poate nu".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba, cât poți să aberezi

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia explica tu de ce aberez, sa vad, ca poate cine stie, ca trebuie a avea un argument! Eu mi-am sustinut ideile, sustine-ti si tu argumentele. Bine nu am explicat aici si de ce, am spus tot aici dar in alta parte.

Iti dau un singur indiciu de baza:
Barbatul frumos este ala care emite trasaturi masculine, trasaturi care in trecut ajutau la supravietuire, forta, putere, baza, descurcareala. Femeia frumoasa da semn de sanatate si fertilitate. Celelalte pe vremea aia nu erau importante pentru atractie.
Si de aici inconstientul nostru alege dupa fizic.
Am zis, exista si exceptii, nu zic nu, dar putine.
Mai departe spune tu de ce nu e asa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vi sa-ti argumentezi afirmatia ca aberez? Sau vorbesti total aiurea de fapt? Inseamna ca vorbesti fara sa stii despre ce e vorba si aia e. Inseamna ca nu aberez, altfel veneai si ziceai de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

N-am chef de tine, mă plictisesti

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci dai inapoi vezi? Te plictisesc ca stiu mai multe ca tine, aia e tata, pune mana pe studiu! Asta e, invata! Evolueaza, nu te supara ca cineva stie mai multe! Altfel confruntai, contraziceai cu argumente. Dar nu sti despre ce e vorba dar contrazici! Nici eu nu stiam! Dar am intrebat, am ascultat, am analizat si am invatat, nu ma ofticam.
De fapt tu stii ca e ca mine dar nu-ti convine! Ai vazut ca e asa dupa realitate si ai sa vezi si mai in colo.
Sigur ca mai sunt si exeptii de cazuri, nu 100 % sunt asa, dar majoritatea ala e mecanismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Scrii mult și prost, ai prea mult timp liber

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, am mult timp liber, aici ai dreptate, dar accept ce spui daca imi zici de ce scriu prost, ca de scris mult scriu si altii, multi scriu mai mult ca mine mai ales la intrebare, oricum eu citesc tot f atent, la sub ce ma int, bineinteles. Si daca spui de ce scriu prost, jos palaria. Din punctul tau de vedere, deci subiectiv, ca nu ma deranjeaza. Adica parerea ta, dupa valorile tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai bine citește o carte

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu mi-a placut sa citesc carti, am citit doar doua, in general ma documentez din documentare, citit din surse sigure, din fapte trag concluzii. Ca faptele vorbesc in final.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Niciodata fra mai bine laba decat cu o urata

| Yurisa a răspuns:

Eu in general am gusturi oribile la baieti, asa ca m-as compromite orice as face.
Raspunsul e da laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Yurisa):

Nu ai nici un gust oribil, ai gusturi foarte bune pentru tine, nu conteaza cum ii vad altii pe aia, cont cum ii vezi tu, daca te atrag, atat conteaza, a avea gust oribil nu inseamna a nu te atrage. Poate gust oribil zici ca ar inseamna ca nu e de calitate ca om.

Ca mie daca-mi place una care e a dracu, violenta, rebela doar pentru sex, zic ca am gusturi oribile, dar real ma atrage sexual.
Nu stai niciodata cu cineva care nu te atrage!

| Yurisa a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu e de calitate ca om. Ma simt ca un rahat in fata lui. Are multe calitati, dar are si un defect cu care eu nu as putea trai o viata. In fine laughing trecem peste

| Mosotti a răspuns (pentru Yurisa):

Deci nu e de calitate ca om insa te atrage mult fizic, la asta ma refer. Ca nu ai gusturi oribile la fizic, ca de fizic era vorba in subiectul acesta, nu de gusturi la celelalte calitati sau necalitati. Nici nu aveai cum sa ai gusturi oribile la fizic.

| Yurisa a răspuns (pentru Mosotti):

Iti dai seama ca toata lumea se uita la fizic mai intai, dar cand vorbesc de atractie, persoanele despre care zic au acel je ne sais quoi laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Yurisa):

Pai da, normal ca fizicu e proba eliminatorie, chiar daca atrage ca lumea sau trasaturi mai fine si nu ne dam seama, altfel crede-ma ca ori il ti doar ca amic, ori nu te mai intereseaza sa stai sa afli personalitatea si alte, sau daca le stii, cum am zis ori amic ori nu te intereseaza.

De ex daca unu cat de cat atractiv face o gluma, aia rade, daca unu neatractiv face, zice "ia uite si prostu asta, ma ia cu glume de doi lei, nu-l duce capul". Dar daca simtea atractie, si de un golan se lipea.
Sau daca atrage ceva subtil si nu ne dam seama, o sa apreciem personalitatea, comportamentul, glumele, si zicem ca alea ne-au atras.
Evident ca fizicul nu e si suficient, asta e altceva, pentru o rel serioasa, dar pentru distractie ajunge!

| Yurisa a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sunt de acord cu ce zici tu. Uite eu am o prietena f buna, foarte frumoasa, desteapta, dar are o atractie imensa pentru tipii grasi laughing Fizicul nu e proba eliminatorie, nu pentru cele care vor sa construiasca un viitor. Mie imi plac persoanele care stiu ce vor de la viata si pentru viitorul lor de exemplu. Am intalnit multe persoane cu fizic frumos dar care isi irosesc potentialul.
Fizicul nu e cel mai important factor, dar da, conteaza.
La baieti la fel. Cu i-ai da mesaj sa va cunoasteti? Unei tipe dragute, frumoase, care arata decent, sau uneia de 1.50 la 75 de kile? laughing

| RAY explică (pentru Yurisa):

Conversatia intre voi doi este una buna, pentru ca va exprimati liber bravo, eu nu as sa o dam in generalizari

| Mosotti a răspuns (pentru Yurisa):

Eu am zis cum e in 95 % din cazuri, sunt si exceptii, evident. Daca nu e fizic, merge sa faci ceva de viitor, dar nu va fi atractie, e o relatie de carton ca da, merge si asa daca partenerii sunt multumiti asa si se inteleg, merge poate mai bine, ca relatia nu se bazeaza pe fizic, si cand el trece, nu va fi o problema.
De aia i-am zis lui caste ca din pacate fizicul e eliminatoriu in marea majoritatea a cazurilor. E mai bine cum zici tu.

Ce inseamna la tine persoanele care stiu ce vor de la viata?!