| Giulia97Anna a întrebat:

Intrebare pentru fete.La ce varsta ati avut prima relatie? Spun asta pentru ca eu am 16 ani si inca nu am avut un prieten.Stiu,puteti sa radeti de mine sau orice ati vrea, oricum nu ma intereseaza.Cred ca la mine principala problema a fost ca sunt timida si ca nu ma simt bine in pielea mea(ma consider urata). Cand i-am spus unei colege ca nu am avut pana acum un prieten, a facut o fata de speriata la mine.Ma puteti ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| yekto a răspuns:

Da-mi voie sa iti spun un secret. stii povestea cu strugurii acri? tocmai de aia ti-au si zis asta. poate ca esti greu de abordat. si daca nu aveau sanse ce erau sa isi zica? mama ce tipa dar eu nu sunt de ea? sau e prea tare pentru mine? nicidecum. mai bine dau vina pe tine. e mai comod;)
stii cantecul asta? http://www.youtube.com/watch?v=A2vqXrEYmhI
nu te mai lasa asa usor influentata de altii. cei mai multi o fac din invidie, rautate, rachiuna.
be smart si nu ai decat de castigat

53 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este absolut nimic de râs, după 18-20 de ani poți avea un prieten.
Crede în tine!
Pa, pa.

| DeeaMarry a răspuns:

Cunosc o gramada de fete de 18 ani (varsta mea) care nu au avut niciun prieten pana acum.
Eu ma simteam foarte vinovata pentru ca aveam prieten la 12 ani. Ironia sortii laughing.
O sa ai prieten atunci cand o sa gasesti baiatul potrivit. Nu are rost sa iti cobori standardele doar pentru nu a fi singura. Nu are rost sa iti complici viata(pentru ca exact impresia asta o sa o ai) daca nu esti indragostita.
Rabdare happy.

| SaveTheNature a răspuns:

Ma mir cate copile se lauda ca au avut "iubit" la 12 -13 ani. e penibil.
Copilaria se incheie in momentul in care ai iubit, ba mai mult, atunci cand ai raporturi sexuale, si trebuie sa faci avort de ex..Practic de acolo incep alte si alte probleme de adulti.Copilariti cat aveti timp, ca mai tarziu o sa va para rau.
Tu july, nu te mai considera urata, ca sigur nu esti. Fetele timide sunt cele mai frumoase, in ochii multor baietiwinking

| BiuL a răspuns:

Nu avem de ce sa radem, nu exista o regula pentru chestia asta, sincer e o chestie de noroc, sa fii omul potrivit la locul potrivit sa cunosti pe cineva care sa iti placa, sa te placa, sis a va potriviti.
acuma depinde ce intelegi prin relatie, ca asa cu statusuri de iubrie pe mess si prostii am avut de la 15 ani, dar ceva mai serios doar dupa 19 aniwinking

| yekto a răspuns:

Stai linistita in ce priveste aspectul tau ca nu ai dc sa iti faci griji. sunt barbat si iti zic ca daca as mai fi baiat esti super ok.
nu am inteles o faza. de fapt ai nevoie de un prieten [t tine sau pentru a face pe placul celorlalti?

| Giulia97Anna explică (pentru yekto):

Ei bine, imi doresc sa am si eu un prieten, m-am saturat cand vad fete cu iubitii lor si eu singura sad. Spun ca sunt urata pentru ca au fost cativa baieti care m-au jignit spunand ca arat la naiba etc.

| Giulia97Anna explică (pentru yekto):

Multumesc pentru sfat mi-ai fost de ajutor happy

| yekto a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Da-mi voie sa iti spun un secret. stii povestea cu strugurii acri? tocmai de aia ti-au si zis asta. poate ca esti greu de abordat. si daca nu aveau sanse ce erau sa isi zica? mama ce tipa dar eu nu sunt de ea? sau e prea tare pentru mine? nicidecum. mai bine dau vina pe tine. e mai comod;)
stii cantecul asta? http://www.youtube.com/watch?v=A2vqXrEYmhI
nu te mai lasa asa usor influentata de altii. cei mai multi o fac din invidie, rautate, rachiuna.
be smart si nu ai decat de castigat

| Giulia97Anna explică:

Bine pun o poza cu mine ca sa va convinge-ti daca sunt urata sau nu http://fc00.deviantart.net/fs70/f/2013/212/9/d/i_by_pispispis-d6g1q7z.jpg

| gingergirl1 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nu esti urata, mie mi se pari ok! Si ai 16 ani? :o sper ca nu te superi dar pari de 13-14 happy
Eu am 14 ani si nu am avut pana acum un iubit(bine prostii din*astea de relatii recunosc ca am avut, dar...ma rog laughing Mdaa...stiu cum te simti! cand vezi unele fete de 11 ani care au "iubiti"si eu nu mi se pare chiar ciudat, adica na eu la 11 ani ma jucam cu papusile! :/
Bai si eu sunt timida, mai ales, recunosc, cand era mica imi era teama sa intru in vorba cu altii si etc dar acum...m-am imprietenit cu mai multa lume, m-am integrat si nu imi mai este asa de greu.Cat despre baieti am inceput sa ma bag in seama cu un tip laughing (EU, sa ma bag in seama cu un baiat?! nu as fi crezut ca as fi in stare, dar vad ca...merge treaba laughing
Si nu stiu, fi si tu mai optimista, ai incredere in tine si nu mai baga lumea in seama! pana la urma o sa gasesti si tu un baiat care sa te aprecieze! trebuie doar sa astepti...pana la urma ai doar 16 ani, mai ai timp :*

| Giulia97Anna explică (pentru gingergirl1):

Nu ma supar laughing Multa lume imi spune asa, niciodata nu mi-am aratat anii, eu il consider un avantaj.Si eu la 11 inca ma mai jucam cu papusile laughing

| Giulia97Anna explică (pentru gingergirl1):

Am o intamplare amuzanta.Cand am fost la aeroport, eu imi luasem niste sandale cu toc ortopedic.Si era o fata, cred ca era cam de varsta mea, si a spus:I-a uite, o fetita cu tocuri! Cred ca daca stia varsta mea cadea lata laughing

| gingergirl1 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Apropo,mai am ceva de punctat! laughing Am vazut comentariul tau in legatura cu acei baieti! Daca te-au jignit tu trebuie sa ii bagi in seama? Eu am niste vecini, care ce sa zic, asa se comporta si cu mine("ma jignesc"gen urato, blondo(nu ca as fi blonda dar ma rog laughing dar cine crezi ca ii baga in seama? :/ Eu nu iau parerile tuturor in seama, si ma cunosc foarte bine si te-as sfatui sa faci si tu la fel! happy

| Giulia97Anna explică (pentru gingergirl1):

Bine,mersi pentru sfat happy

| gingergirl1 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Ehh...mie fetele gen mai "micute"si par mai tinere decat varsta lor mi se par simpatice, cred ca si baietii cred acelasi lucru thinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poti avea primul prieten si la 30 de ani daca atunci consideri tu ca este necesar. Vad ca relatiile au devenit o moda si s-au departat mult de ceea ce insemna candva o relatie (iubire, incredere reciproca, respect). Este fix treaba ta ce faci cu viata personala iar colega ta este imatura si superficiala. Decat sa schimbi baietii ca pe sosete ca asa e la moda mai bine astepti pe acel baiat pe care-l meriti si care te merita. (numai sa nu ai asteptari prea mari pentru ca de regula acel baiat este fix cel pe care-l treci tu cu vederea si nu prea-l bagi in seama)

| Xtadelo a răspuns:

1. Fii mandra!
2. Esti frumoasa.

| Cristiann25 a răspuns:

Hai ca incepem cu sfarsitul.Biata colega, nu ti-ai dat seama? Ea nu s-a speriat de faptul ca nu ai avut prieten ci s-a speriat de fata ta.Ma bucur si pentru asta ai tot respectul meu ca recunosti ca esti urata! Poate esti tu fiona? Eu sunt Shreck al tau. Vrei sa ne combinam la o culoare albastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai cuminte. 16 ani nu e tirziu pentru iubit. Dupa majorat ai timp de toate. De ce va intreceti voi la copiat exemple negative?

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu e tarziu, dar m-am saturat atunci cand o fata ma intreaba daca am avut un prieten, si eu ii spun nu, sa se uite cu o fata de speriata la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ne pe noi,lasa-i pe ceilalti.
Tu contezi,nu restul.
Cand va aparea baiatul potrivit pentru tine, fii sigura ca nici macar timiditatea nu te va impiedica sa dai friu liber sentimentelor.
Acum, majoritatea fetelor de varsta ta sunt profesioniste in ale sexului, asa ca nu te astepta la alte reactii. Considera-te speciala si clar, pe cale de disparitie!
Nu trebuie sa iti fie rusine sau sa o iei personal.

Lucra la incredere.Stai atat de prost la capitolul asta si nimeni nu ar trebui sa aiba o parere urata despre 'el'.
Fiecare persoana are calitati si defecte.Descopera-le si accentueaza-ti calitatile.Scoate-le in evidenta.
Fii naturala!
Citisem undeva o chestiuta care mi-a placut tare mult.Citez :
''Nu exista femeie urata. Exista doar femeie neingrijita''.E tare adevarata, sa stii.
Si eu am avut o parere foarte, foarte proasta despre mine.Ma criticam mai mereu, dar culmea, asteptam ca ceilalti sa ma 'laude', sa ma aprecieze.Or, asta era imposibil atata timp cat nici eu nu ma apreciam.Pana cand, m-am saturat sa fiu atat de bosumflata si sa aplec capul cand vad pe cineva cunoscut.Asa ca, am decis sa-mi schimb atitudinea.Am inceput sa ma rasfat mai mult, sa am grija exagerata laughing de mine si voila! Acum sunt prea sigura laughing pe mine.

Poti si tu happy

| dragodana a răspuns:

Salut! Eu prima relatie am avut-o la 15 ani si eram timiditatea in persoana.Primul contact sexual la 17 ani, dar atunci scapasem ca vaca in lucerna si o luasem pe o panta descandenta.Mi-a trebuit mult timp sa-mi recladesc reputatia de fata cuminte.Nu e nicio tragedie ca nu ai avut un prieten pana la 16 ani.Ai tot timpul din lume.Iesi in lume cu prietenii.Alege intelept.

| stark47 a răspuns:

Cu ce sfat sa te ajutam?! ai spus ca nu te intereseaza daca radem de tine, deci opinia altora nu interseaza. daca te consideri urata(poate ai dreptate, cine stie, nu te am vazut), insa e vorba si de incredera care o ai in tine.si nu numai asta.esti mai retrasa nu umbli cu aia de bani gata, nu fumezi si nu injuri profi, nu esti cool si nu te ia nimeni in seama.TOTAL GRESIT.stai calma, cineva te place sau o sa te placa asa cum esti.nu iti bate capul atat de mult cu asta.sunt sute de chestii mai importante decat noi, baieti.

| suntZeu a răspuns:

E ok, baietilor sa stii ca le plac fetele timide pentru ca si baieti sunt timizi, cand vorbesti cu un baiat cu cat vezi tu ca el e mai sigur pe tine nici nu ai vrea sa stii ce e gandu lui...decat tentative esuate mai bine incepi cu ceva bun

| UngUrU777 a răspuns:

Rau ca nu te intereseaza! Pana acuma am zis ca uite copile de 13, 14 ani cu iubit, ce prostie! Eh uite ca nu e asa, te ajuta mult, te ajuta in socializare! Stiu o fata de 22 de ani care tot asa timida si nu o interesa eh acu ii pare rau! Are nevoie de sprijin si nu gaseste nu e adaptata! Parerea mea e sa o iei cu incetu ...copilari asa, pe fb, etc!,) sper sa gasesti pe cineva!

| SparkleO a răspuns:

Salut.

stiu ca nu trebuia sa o fac, dar nu m-am putut abtine s anul citesc ceva interesant.

draga mea, tu esti o fata speciala.
ai incredere inc e spun. si stiu ca nu sunt singurul.
ascult-o pe "AcoloUndeViselePleaca". Femeia asta m-a dat pe spate. Are o minte si o experienta... dar in fine, sa revenim si sa o luam logic. De ce se iau toti de tine? pentru ca tu esti soarele care apare dintre nori intr-o zi ploioasa. Esti puternica, si ei nu te pot afecta altfel, doar prin cuvinte. Nu trebuie sa te injosesti pentru ca nu ai avut prieten. Fii bucuroasa, nu ai ranit si nu ai fost ranita de nimeni. Inca esti pura... rebuie sa intelegi timiditatea nu ca pe un obstacol, ci ca pe un avantaj.

| SparkleO a răspuns:

Salut

Am mai scris un comentariu, dar cred ca s-a cam pierdut. In fine, reiau. Am petrecut jumate de ora citind, dar a meritat. Am vazut poza aia... si sunt dezamagit de tine!

Cum poti sa te injosesti atat, sa crezi ca esti urata? Esti un inger pe lume... si sti de ce MAI zic asta? pentru ca esti curata, nu ca toate fetele care se cupleaza cu baieti mai mari decat ele, care si noapte se viseaza facand sex.

AcoloUndeViselePleaca a zis caeva de sex si 20 de ani. Intr-adevar, e demonstrat stiintific, ca virginitatea dupa o varsta dauneaza, te poate imbolnavi, te simti ciudata, si te dai pe langa toti barbatii care0ti ies in cale, dar nu e cazul tau.

Eu stiu ce zic. Esti frumoasa, si cand vei intalni baiatul perfect, nu va mai conta daca esti timida sau nu. El te va intelege, si va lupta pentru tine impotriva gurilor rele.

P.S. Din cate stiu eu, fetele timide se aleg cu elita fiilor lui Adam.

Inca ceva, ai vazut filmul "A walk to remember"? ti-l recomand.

| Giulia97Anna explică (pentru SparkleO):

Multumesc pentru incurajare happy

| SparkleO a răspuns:

Hei, lasa-mi un ID de mess. Vreau sa te intreb ceva...

| Giulia97Anna explică (pentru SparkleO):

Nu am mai intrat pe mess de cateva luni bune, si nu il am instalat si acum ca mi-ai spus tu sa-ti dau ID, am incercat sa instalez mess-ul dar imi da eroare.

| SparkleO a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Si eu sunt in aceeasi situatie, l-am instalat expres pentru TPU happy

un nume de facebook, ceva? chiar ma intereseaza situatia ta...

tine-o tot asa, cand va veni "alesul", o sa simti furnicaturi inn inima big grin

o sa stii ca e special, ca si cand l-ai cunoaste de o viata. nu te lasa impresionata de toti nataraii, care vor de la tine un singur LUCRU.

| Giulia97Anna explică (pentru SparkleO):

Iti spun pe privat

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Fa-ti mai repede un prieten cu care sa o faci, o sa te obisnuiesti asa si ajungi la 20 de ani cand altele sunt deja experte iar tu esti incepatoare, o sa te simti neinteleasa, o sa ai mai putine sanse sa gasesti un baiat cu rabdare, o sa te simti mai naspa, o sa ai complexe, o sa te imbolnavesti psihic in cel mai rau caz, cunosc cazuri in care si la 20 ani sunt virgine, si daca te iei dupa faza cu "trebuie sa stau 2 ani cu el dupa sa ma ard", o sa ajunga la 22 ani, dupa 1anjumate de despare ca ala numai suporta, are 22 de ani, o sa se arda cu un nenorocit din prima saptamana ca s-a saturat de asteptat, si tot asa. Cel mai indicat fa-ti unprieten si simte placerea! PA :*

| Giulia97Anna explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Nu vad problema ca o fata la 20 de ani sa fie virgina.Nu crezi ca tu cam exagerezi? De fapt nu ma mira dupa ce ti-am citit ultimile intrebari de ale tale.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Bai, cand o sa te arzi si o sa vezi cat de libera si cand te uiti in trecut o sa vezi cat de fraiera erai, o sa-mi dai dreptate, e ceva frumos dar trebuie sa ai cu cine, fiecare persoana e foarte frumoasa asa cum e, si de asta o sa-ti dai seama si o sa vezi cat de fraiera erai in trecut, o sa-ti dai seama de multe. Iar intrebarile pe care le-am pus sunt din pura curiozitate, lucrurile materiale sunt efemere, conteaza ce ramane, si tot ce ramane e o vorba buna, gaseste-ti jumatatea si arde-te cat de mult poti! Tu decizi cand e momentuwinking

| Raiiiisa a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Da de ce sa se arda cu cat mai multi poate?
Mia bine sa se arda cu mai putini, da care stiu sa faca treaba, nu aia care dupa 5 miscari sunt lesinati.

Nici tu ca baiat nu cred ca dai in orice gaurahappy

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Raiiiisa):

Iti dai seama ca nu-i propun sa dea cu pasarica unde apuca, ci sa o faca cu cap, de preferat sa isi gaseasca un tip si sa ramana cu ala, dar cum nu e asa usor...

| Damon01 a răspuns:

| ChemoshRDB a răspuns:

Stai calma...E mai bine sa nu ai un prieten la momentul potrivit decat unul prea devreme, doar din moft.

| thestyle a răspuns:

In primul rand esti foarte frumoasa..chiar daca nu ai avut prieten pana acu.o sa-ti faci intr-un timp

| Giulia97Anna explică (pentru thestyle):

Serios? Chiar crezi ca sunt frumoasa?blushing

| thestyle a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Eu asa cred...in poza arati foarte bine..si nu mint cand spun ca esti frumoasa

| STeEaaNuuTtTzZz a răspuns:

Trebuie sa ai o relatie de la +18 ani. Cele de la 16 ani sau mai mici, sunt nebune

| PrivateUsername12345 a răspuns:

Stai calmaa altele au copil de 2/3 ani la varsta ta laughing

| Ninaaaa a răspuns:

Eu am avut prima relatie la 13 ani. Sincer, nu avem de ce sa radem de tine. Inseamna ca inca nu ai gasit niciun baiat care sa te merite. Toate la momnetul lor. Unele fete au primi iubiti la 12-13 ani, altele mai tarziu, dar nu conteaza. Si app.Fiecare fata este frumoasa in felul ei. Nu te mai considera urata. Nu cred ca esti. Toate fetele sunt frumoase. Si nu te simti nasol pentru ca nu ai avut prieten inca. O sa ai si tu la momentul potrivit. Iar daca vrei cat mai repede, iesi mai mult, fi mai indrazneata si zambeste mult happy Sper ca te-am ajutat. Succes happy

| Girl555 a răspuns:

Stai linistita nici eu nu am avut pana la 15 si nu regret :*

| Bogdan372 a răspuns:

Stai linistita ca am vazut fete destul de urate cu prieten stai in banca ta si stai linistita o sa ai timp de toate

| DedeMnY a răspuns:

Buna! Prima relatie am avut-o la varsta de 12-13 ani. Si eu sunt timida dar cu timpul, incet-incet incep sa ma integrez in grupuri, trebuie sa ai incredere in tine. Si nu pentru ca, zici tu..esti urata, toate fetele sunt frumoase in felul lor. Ai incredere in tine si totul va fi bine!

| sport098 a răspuns:

Ha ha ha, si stii de ce, findca sunt inaceiasi
situatie ca si tine, nu ma simt in pelea mea
ma consider urit etc.Dar un prieten mi-a spus cine asteapta mai mult mai mult ii vine, eu am 17 ani si nu am avut nici o fata, prietenii mei cind ma intreaba intrebari de genu ai avut vreo fata, eu evit intrebarea.Credema 80 % din fete sunt curve, asta din cauza ca de pe la 13 -14 ani se intilnesc cu baieti mai mari, nu te grabi ce e al tau ii pus deoparte, acuma rar gasesti o virgina!

| iony97 a răspuns:

Coincidenta? Eu am tot 16 si nu am avut inca o relatie, am avut ocazia sa am dar nu m-am simtit pregatita. Am si eu prietene care, cand au auzit ca nu am avut pana acum o relatie au facut niste feţe si totusi nu inteleg de ce m-as grabi cu asa ceva.