| gemeni6226 a întrebat:

Intrebare pentru un EL:ai accepta dragostea unei Ea chiar daca tu nu ai iubi-o? Adica crezi in posibilitatea ca cu timpul ai putea sa o iubesti daca ea ar tine la tine?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca e o tipa care pare cumsecade ii zic ca nu poate sa ramana cu mine pentru ca imi place sa schimb femei cu multi km si sant un om rau. Pt ca nu vreau sa distrug viata unui om nevinovat. Asa se va speria si ma lasa impace

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Nu exista dragoste doar senzatie de atasare "

| SG1995 a răspuns:

Cu vreo 3 ani în urmă, eram îndrăgostit nebunește de o franțuzoaică superbă din toate punctele de vedere, doar că nu era genul meu, în aceea perioadă avem un amic care mi-a zis așa: "Tu în momentul ăsta ai accepta orice, chiar și dragoste din milă, dar dragoste din milă nu se poate."
La acel moment nu am înțeles acum, înțeleg, cu câteva luni am vorbit cu o fată cunoscută aici (nu o să îi dau numele), știam din start că nu o să meargă, nu ne potriveam, nu era chimie, voiam să mă despart de ea, dar nu voiam să o rănesc, așa că am rămas cu ea până când a realizat și ea că relația noastră e una toxică și nu ne potrivim. Concluzia: Deși în general sunt dintr-o bucată și spun verde în față, de fapt i-am și spus că nu ne potrivim, am avut câteva tentative despărțire, dar relația a durat vreo 3 luni cu o singură între-vedere fizică, a fost una din cele mai neispirate decizii să rămân cu cineva care nu mă atrage în niciun fel (deși era o oarecare atracție sexuală), și probabil că în viitor n voi mai avea o relație doar din milă.

| gemeni6226 explică (pentru SG1995):

Da,am inteles ideea si eu am vorbit foarte multi ani cu cineva pe watsap si nu merge ca unul sa tina la celalat si celalalt nu cand am simtit asta ca eu tin si el nu si nici nu o sa tina am considerat ca e absurd sa mai insiste sa vorbim cand sentimentele sunt numai de partea mea e o chinuiala din partea lui sa vrem sa vorbim cand el simte doar prietenie si eu as simti cu mult mai mult, asa ca i-am dat ignor el s-a suparat dar e treba lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta numesc eu o relatie de compromis. El sta cu ea doar din mila sau pentru ca nu l-a luat nimeni si s-a gasit una disperata sa-l ia? Si la executii se mai gasea cate o doamna care salva pe talhar de la moarte daca era dispusa sa-l ia de barbat. Nu stiu cat au fost de fericiti dupa. El clar ca se bucura ca i-a salvat cineva capul happy
Acum serios vorbind. Stiu cateva tipe care ma plac dar daca eu nu simt nimic nu ma bag in nici o relatie. Daca nu simt nimic asa ramane si ne vedem din departare. Problema e ca pe care le plac eu nu ma plac ele pe mine sad

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

De aceea sunt foarte multi oameni singuri in lumea asta pentru ca Cupidon nu nimereste itotdeauna ca doi oameni sa simta la fel.Pe vremea cand eram tinara era aceasta melodie care ilustreaza foarte bine aceasta situatie:
https://www.youtube.com/watch?v=sHdqf5DvbSU

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Știu ca nu sunt un "EL" dar o sa spun și eu ceva (nu ma pot abține deh big grin ). Dacă el o place, poate sa accepte dragostea ei și în timp exista posibilitatea sa o iubească, desigur ca exista aceasta posibilitate! DAR (din păcate exista și acest dar) dacă accepta dragostea ei, și nu se comporta cum trebuie cu ea, e posibil ca iubirea ei, in timp, sa se diminueze! E posibil ca el sa ajungă sa o iubească abia atunci când ea nu mai simte nimic pentru el. Mai exista și posibilitatea ca el sa accepte dragostea ei (adică o relație cu ea) dar să o vadă ca pe ceva mai mult fizic! Problema mare este că, dacă se întâmplă asa, ea o sa sufere foarte tare. Încă odată, scuze, nu sunt un EL, dar consider ca răspunsul meu este unul destul de corect, iar dacă nu consideri asta, nu îl lua în considerare. Mulțumesc!