| XxxIullyxxX0810 a întrebat:

Intrebarea aceasta as vrea sa o adresez fetelor. Ieri, toata ziua am avut o durere de burta oribila si am vomitat de 2 ori. Am luat 5 medicamente si nu mi-a trecut (durerea)! Dimineata cand m-am trezit am vazut ca mi-a venit ciclul. Si azi am avut o sensatie in gat si in stomac din nou. Nu durere. O sa ma doara burta atat de ingrozitor de fiecare data cand mi vine menstruatia? Am 13 ani si sunt ingrijorata! Ce pot sa fac

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de mușețel/gălbenele, pune o sticlă cu apă caldă pe burtică, stai în pat.
Dacă poziția colului nu este cea normală, mereu vei avea această problemă.
Poți face un ecograf pelvian, nu doare, nu înțeapă, etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu am 5 ani de cand am menstruatie si durerile care l am m omoara...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Din câte înţeleg, aceasta este PRIMA menstruaţie ( sau eşti la început, în primul an de ciclu menstrual ).

Unele fete au dureri menstruale mai puternice, iar altele nu au dureri deloc.
Iar aceste simptome pre/menstruale se pot schimba ( în timp ) sau pot dispărea complet.

Deci, NU înseamnă că vei avea dureri aşa de mari de fiecare dată!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu a fost mami langa tine sa-ti spuna ce te astespta? 5 medicamente ( ce fel de pastile ai luat?) mi se pare mult.
Durerile si starea de care spui tu se confrunta majolitatea femeilor cand se afla la mestruatie.NU e neaparat sa le ai in fiecare luna, mai ales ca ciclul tau va fi neregulat ( nu va veni in fiecare luna)
Intreaba la farmacie de pastile pentru dureri menstruale, dar nu uita sa specifici varsta pentru unele medicamente ( chiar si analgezice) sunt pentru adolescenti de 16 ani sau adulti.
Stai cat mai linistita in acea perioada, evita eforturile fizice mari. Pune pe burtica o sticla de apa calda si neaparat vorbeste cu mama ta.

| XxxIullyxxX0810 explică (pentru Fatamuntilor):

In primul rand, chiar mama mi-a dat medicamentele. Doar ca credea ca am indigestie ca am mancat ceva greu la pranz. Si de asemenea mi-a mai spus ca o sa imi ia medicamente daca mai am dureri. Dar nici ea nu poate stii daca o sa mai am dureri. Vroiam sa vad daca s-a mai confruntat cineva cu asta si daca mai sunt alte metode prin care se reduce durerea.winking

| KMaddieK a răspuns:

Asa e prima data ( daca e prima data la tine ), si la mine a fost la fel, am vomitat aproape toata ziua si mi-a venit apoi, dar cu timpul nu o sa te doara burta atat de rau si nu o sa mai vomiti, o sa fie dureri doar la inceput, dar suportabile happy

| marya868686 a răspuns:

In primele zile este normal sa te doara