| OPunGG a întrebat:

Iti mai vine menstruatia daca esti insarcinata?
Pana acum am gasit doar termenul de:
-"intarziere a menstruatiei" care nu inteleg ce ar trebui sa insemne adica, inseamna ca iti intarzie menstruatia cateva zile si dupa iti vine sau nu iti vine deloc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid ia nastere o sarcina care se instaleaza in uter printr-un proces de implantare in endometrul care captuseste intreriorul uterului. Din acel moment organismal femeii prin neurotransmitatori instiinteaza creierul de formarea sarcinii si drept urmare din acel moment organismului ii sunt retransmise de la creier indicatiile de a NU mai fi activat si declansat procesul necesar pornirii menstruatiei incepand din acel moment. In urma modificarilor aparute in urmatoarele 9 luni de zile perioada in care se dezvolta sarcina procesul menstrual este oprit, si aceasta interupere va continua si dupa nastere de obicei in primele 3-4 luni. Doar dupa trecerea acestei perioade de circa 12-14 luni se reia ciclul menstrual si reapar menstruatiile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing ai ce ai cu dona, dar vad acu esti suprata rau s-au suparat.Ce esti fata sau baiat? Cu dona ceai mai rezolvat?laughing

| OPunGG explică (pentru relian):

Instaleaza romana

| MihaiNicu23 a răspuns:

Iti intarzie atat de mult menstruatia ca timp de 9 luni de zile nu mai vine in cazul in care ramai insarcinata.

| OPunGG explică:

Vezi ca iti cedeaza cerebelu'