| Bacemi a întrebat:

Iubirea dintre un introvertit si un extravertit in psihologie: magia contrariilor sau blestemul lor?

Asa suna titlul unui articol considerat de mine interesant. De asta mi-am zis sa va ofer si voua un link :

http://www.garbo.ro/......l-lor.html

Ce parere aveti despre situatia asta? Puteti eventual descrie o experienta de viata in acest sens?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Fiind abonata la Garbo.ro, chiar in aceasta seara am citit articolul si mie mi se pare ca are dreptate cand apreciaza ca atunci cand isi unesc destinele doua firi diferite, trebuie sa se accepte asa cum sunt fara a incerca sa se schimbe unul pe altul.
Eu si sotul meu suntem intr-o asemenea situatie si viata a dovedit ca poti sa fii fericit, fara sa ingrdaesti pe cel de langa tine. Farmecul este ca nu este de loc plictisitoare viata intr-un asemenea cuplu, intodeauna esti pus intr-o situatie inedita si trebuie sa te adaptezi din mers cum se zice.
Cine incearca sa se prefaca si se prezinta altfel decat ii este firea, poate s-o faca o bucata de vreme dar apoi, cand dragostea a prins "teren", reintra in forma pe care a avut-o initial.
Putini oameni pot fi schimbati si acest lucru este posibil doar cand esti f. tanar, ulterior insa acest lucru este o cauza pierduta.
Trasaturile de caracter, temperamentale le ai si ele te reprezinta si daca esti un om educat, poti sa faci fata si poti sa convietuiesti cu un om diferit de tine, pe baza sentimentelor de iubire pe care le ai pentru partenerul/a ta.
Articolul este interesant si iti da de gandit, poti sa tragi invataminte si poti sa fii de "nota 10" intr-o relatie introvertit- extrovertit si invers.
Nu uitati, mirajul dragostei te face sa vezi in omul iubit, unicul pe lume care ti se potriveste.
Sa fiti iubiti, acesta este elementul cheie si la randul vostru sa iubiti sincer si fara poleiala data de aburerile cuceririi. Sa fiti voi insiva si atunci viata voastra poate intr-adevar sa va faca sa va simtiti impliniti langa omul care v-a cucerit sufletul.

12 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cine si-a ales pana acum perechea in functie de zodie, temperament, grupa sanguina, etnie, etc?!

NIMENI! Pentru ca inima DECIDE pe cine sa iubeasca! Iar inima nu prea are criterii!

Deci faza cu introvertit, extraveritit sunt lucruri pur psihologice, pur stiintifice, deci partial adevarate sau chiar eronate - doar presupuneri!

Nu putem generaliza, asa ca poate eu si vecina de la 2 n-o sa ne intelegem bine cu introvertitii pentru ca noi suntem extravertite, dar vanzatoarea de la colt si barbatu-sau se inteleg de minune desi sunt diferiti din punctul asta de vedere.

Psihologia n-o sa fie nicioadata precisa, se bazeaza doar pe premise.Deci decat sa te mai gandesti si la criteriul ca posibilul tau iubit e introvertit si tu invers, atunci, mai bine ne internam la nebuni cu totii!hee hee

Fiecare om e UNIC!

| Razvan a răspuns:

Nu cred ca m-as baga intr-o relatie cu un introvertit. E mult prea multa bataie de cap si in plus de ce "extremele se atrag" si nu "cine se aseamnana, se aduna"?hee heePentru ambele parti e mai bine sa semene in esenta.Cred insa ca invers adica ea, intoverita, el extrovertit ar merge relatia.Sunt mai multe reusite asa zic eu, decat in formula initiala.Cazul horror e intovrtit-intorvertita pentru ca relatia ar avansa cu viteza melculuioh go on

| Luori a răspuns:

Da, interesant articolul; si da, mai toti stim ca polii opusi se atrag.

Daca relatia dintre cei 2 va merge, depinde cel mai mult de cele 2 persoane. Iubirea poate invinge, daca isi propun asta. Intr-o astfel de relatie, plictiseala apare mai greu, descoperi lucruri noi la cel de langa tine mai des, este interesanta si mai "condimentata ". Dar pentru a reusi este nevoie ca fiecare sa stie ce are de facut, cum trebuie sa procedeze, sa existe incredere in cei doi si comunicare [ mai mult decat intr-o relatie normala ].
Mie mi-ar placea sa incerc o astfel de relatie happy.

| Minnie a răspuns:

Eu cu sotul meu suntem asa.Eu sunt f inchisa, retrasa, timida, "nevorbareata", "muta" iar el este exact opusul meu si uneori ma oboseste cat de mult vorbeste dar ne intelegem, toleram si incet incet ne-am invatat fiecare cu celalalt si acum totul e f bine...

| raulinho0805 a răspuns (pentru Minnie):

Buna chiar ma intereseaza problema asta as vrea daca poti sa ma ajuti si pet introvertit si am avut o relatie cu o extrovertita cam 3 ani a durat relatia dar nu a mers pentru erau certuri dese, nu cred ca ne potriveam intr un fel, dar ma gandesc ca nu ar fi stat atat cu mine daca era din cauza faptului ca sunt o fire inchisa desi imi spunea de multe ori ca eu sunt mul ca nimeni nu o sa stea cu mine daca ma lasa ea. acum ca ne am despartit sunt in dubii cred ca nu o sa gasesc o persoana care sa ma accepte asa cum sunt eu si vreau sa te intreb mai multe detalii adica ce probleme intampinati voi si daca intr-adevar va intelegeti ca eu cu asta cred ca daca ne am fi inteles ar fi mers ca ne iubeam.

| cornculapte a răspuns:

As zice ca in aceasta situatie e blestemul lor. Extravertitul va cauta mereu sa-si faca noi prieteni, sa socializeze, in timp ce introvertitul va sta pe margine si va privi. Bineinteles ca la un moment dat va interveni gelozia sau orice alt obstacol. Introvertitul va fi indignat poate ca nu primeste suficienta atentie, ca partenerul nu acorda suficient timp relatiei lor. Pentru extravertit, partenerul va deveni ca un bagaj pe care in cara in spate peste tot, pentru ca nu e in stare sa se mobilizeze sau daca nu, cel putin introvertitul se va simti asa, nu se va simti in largul lui sau ca are ceva in comun cu aceasta lume in care a intrat.
Din experienta mea de viata, nu pot sa-ti spun, deoarece mereu am cautat parteneri extravertiti cu care sa am ceva in comun, dar pot sa-ti spun din experienta unei prietene, experienta pe care am simtit-o si eu prin intermediul ei. Ea era foarte extrovertita. Mereu cauta sa fie in centrul multimii, in aglomeratie, sa se distreze si sa socializeze. Prietenul sau insa era mai timid, nu prea adresa intrebari ci prefera mai degraba sa i se raspunda, iar cand o persoana care nu era din cercul sau de prieteni discuta cu el mai mult de 5 minute, se intimida extrem. Bineinteles ca relatia lor nu a durat deoarece, cum am zis si mai sus, prietena mea a inceput sa-l perceapa ca pe un bagaj care nu scoate nici un sunet si pe care il poarta aiurea de ici-colo, plictisindu-se cu el.
Si nu e singurul caz, am avut cativa prieteni care au trecut prin experiente asemanatoare. Dupa parerea mea, nu prea poti sa alaturi un introvertit si un extravertit pentru ca relatia lor are slabe sanse de supravietuire.
Pe de alta parte, nu putem sa dam un verdict pornind doar de la o singura caracteristica a personalitatii, pentru ca sunt multe altele care conteaza si mereu depinde de situatie, de persoana.

| cornculapte a răspuns:

As zice ca in aceasta situatie e blestemul lor. Extravertitul va cauta mereu sa-si faca noi prieteni, sa socializeze, in timp ce introvertitul va sta pe margine si va privi. Bineinteles ca la un moment dat va interveni gelozia sau orice alt obstacol. Introvertitul va fi indignat poate ca nu primeste suficienta atentie, ca partenerul nu acorda suficient timp relatiei lor. Pentru extravertit, partenerul va deveni ca un bagaj pe care in cara in spate peste tot, pentru ca nu e in stare sa se mobilizeze sau daca nu, cel putin introvertitul se va simti asa, nu se va simti in largul lui sau ca are ceva in comun cu aceasta lume in care a intrat.
Din experienta mea de viata, nu pot sa-ti spun, deoarece mereu am cautat parteneri extravertiti cu care sa am ceva in comun, dar pot sa-ti spun din experienta unei prietene, experienta pe care am simtit-o si eu prin intermediul ei. Ea era foarte extrovertita. Mereu cauta sa fie in centrul multimii, in aglomeratie, sa se distreze si sa socializeze. Prietenul sau insa era mai timid, nu prea adresa intrebari ci prefera mai degraba sa i se raspunda, iar cand o persoana care nu era din cercul sau de prieteni discuta cu el mai mult de 5 minute, se intimida extrem. Bineinteles ca relatia lor nu a durat deoarece, cum am zis si mai sus, prietena mea a inceput sa-l perceapa ca pe un bagaj care nu scoate nici un sunet si pe care il poarta aiurea de ici-colo, plictisindu-se cu el.
Si nu e singurul caz, am avut cativa prieteni care au trecut prin experiente asemanatoare. Dupa parerea mea, nu prea poti sa alaturi un introvertit si un extravertit pentru ca relatia lor are slabe sanse de supravietuire.
Pe de alta parte, nu putem sa dam un verdict pornind doar de la o singura caracteristica a personalitatii, pentru ca sunt multe altele care conteaza si mereu depinde de situatie, de persoana.

| cornculapte a răspuns:

As zice ca in aceasta situatie e blestemul lor. Extravertitul va cauta mereu sa-si faca noi prieteni, sa socializeze, in timp ce introvertitul va sta pe margine si va privi. Bineinteles ca la un moment dat va interveni gelozia sau orice alt obstacol. Introvertitul va fi indignat poate ca nu primeste suficienta atentie, ca partenerul nu acorda suficient timp relatiei lor. Pentru extravertit, partenerul va deveni ca un bagaj pe care in cara in spate peste tot, pentru ca nu e in stare sa se mobilizeze sau daca nu, cel putin introvertitul se va simti asa, nu se va simti in largul lui sau ca are ceva in comun cu aceasta lume in care a intrat.
Din experienta mea de viata, nu pot sa-ti spun, deoarece mereu am cautat parteneri extravertiti cu care sa am ceva in comun, dar pot sa-ti spun din experienta unei prietene, experienta pe care am simtit-o si eu prin intermediul ei. Ea era foarte extrovertita. Mereu cauta sa fie in centrul multimii, in aglomeratie, sa se distreze si sa socializeze. Prietenul sau insa era mai timid, nu prea adresa intrebari ci prefera mai degraba sa i se raspunda, iar cand o persoana care nu era din cercul sau de prieteni discuta cu el mai mult de 5 minute, se intimida extrem. Bineinteles ca relatia lor nu a durat deoarece, cum am zis si mai sus, prietena mea a inceput sa-l perceapa ca pe un bagaj care nu scoate nici un sunet si pe care il poarta aiurea de ici-colo, plictisindu-se cu el.
Si nu e singurul caz, am avut cativa prieteni care au trecut prin experiente asemanatoare. Dupa parerea mea, nu prea poti sa alaturi un introvertit si un extravertit pentru ca relatia lor are slabe sanse de supravietuire.
Pe de alta parte, nu putem sa dam un verdict pornind de la o singura calitate/un singur defect, pentru ca sunt multe altele care conteaza si conteaza toate impreuna, nu luate separat. Mereu depinde de situatie si de persoana.

| mossu a răspuns:

Sal TPU. Eu am incercat si nu a mers. La inceput a fost totul frumos, sfarsitul a fost urat. Greseala mea cred ca a fost ca am incercat sa-mi scot partenera din lumea ei. Nu am reusit, mai mult, m-am afundat si eu acolo si nu a iesit bine. Eu zic ca autorul articolului are dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe moment eram uşurată că citisem o întrebare atât de scurtă postată de tine... până când am văzut articolul! :o
O să-mi spun întâi o părere înainte de a-l citi: Temperamentele reprezintă un criteriu insuficient şi nu de ajuns de relevant pentru a prezice decursul unei relaţii dintre un băiat şi o fată. Ar însemna să ne luăm după stereotipii - am spune că doi melancolici ar plânge unul pe umărul celuilalt, doi colerici ar fi ca şoarecele şi pisica, un melancolic şi un coleric, ori s-ar completa, ori s-ar enerva. În plus, nu putem nici să generalizăm şi să "combinăm" pur şi simplu un introvertit cu un extravertit, contează şi subramurile; sangvinicii, cred eu, s-ar potrivi foarte bine cu flegmaticii, fiecare fiind un reprezentat "echilibrat" al temperamentului său, pe când colericii şi melancolicii sunt instabili. Totuşi, sunt mai multe lucruri care contează aici, nu doar temperamentele (caracterul, mediul etc., ştim).
Acum voi citi articolul.
"Oamenilor le place să aibă în preajmă oameni ca ei, oameni care le seamănă. Ca să supravieţuiască, un introvertit va simula ca este extravertit, suferind în realitate din cauză ca nu este." Citatul acesta m-a uns la inimă.
Din restul articolului, nu prea îmi schimb părerea, doar că m-a făcut să-mi amintesc cât de greu mă înţelegeam uneori cu colegele mele de cameră în serile când ele plănuiau o ieşire, iar eu preferam să mă relaxez cu un ceai şi o lenevie în pat citind o carte sau stând în faţa calculatorului. De aici se poate extrapola la o relaţie dintre un băiat şi o fată, închipuind un scenariu în care fiecare încearcă să-şi impună punctul de vedere, crezând că îl va face fericit pe celălalt cu propria metodă, când în realitate ar trebui să formeze o echipă, să se sprijine, nu să se critice.
Până la urmă, eu cel puţin, în alegerea partenerului, nu o să ţin cont nici de temperament, nici de zodie, nici de grupă sanguină. Va trebui să fie un cumul de calităţi pe care eu să le apreciez, să mă ajute să progresez şi să fiu şi eu capabilă să-l sprijin în aceeaşi manieră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. O sa incerc sa imi rezumez gandurile.
Nu suntem creati ca "tipare". Intoteauna vom fi cate putin si introvertiti si extrovertiti. Ca exemplul cel mai clar, la ora de psiho eu paream tuturor genul etrovertit. Dupa care concluzia a fost: "hmmm, nu stiu... Mai degraba un gen special de introvertit". Stii, adica nici cal nici magar, fiinda suntem fiinte complexe, unice si pusul etichetelor. lasa-l "lor".
Intrebarea reala era de fapt: SIMILARITATE SAU COMPLEMENTARITATE IN REL DE CUPLU?
Raspunsul meu: cate putin din fiecare, pentru echilibru. Experientza m-a invatat ca nu ne putem rezuma la mai putin decat suntem de fapt. E nevoie tocmai de complexitate. Doar similaritate... e ca si cum ai fi in oglinda si uuneori nu ne place reflexia noastra, deci e nevoie de un "altceva". Doar completare. get serious, imagineaza-ti o plenificare de vacanta: la mare sau la munte? big grin
Hope u got my point.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@I'm Perfect(a), referitor de prima ta propoziţie... Mulţi oameni au anumite criterii şi dintotdeauna le-au avut datorită educaţiei. Dintotdeauna tinerii, în unele familii, erau educaţi de părinţi să evite legătura cu cineva de altă religie etc. (de exemplu, pe timpul când boierii foloseau negri ca sclavi, erau educaţi să trateze pe aceştia ca pe nişte obiecte şi categoric nu se putea pune problema căsătoriei dintre o fată albă şi un negru). Că respectau ei sau nu această prejudecată, asta a altceva.
Dar când discriminările sunt adânc înrădăcinate, atunci şi inima ţine cont de ele, omul crescând cu aceste idei şi excluzând din start persoane de diferită - etnie, religie etc. Contează mult educaţia şi gradul de toleranţă.