| Bacemi a întrebat:

Am gasit un articol interesant si mi-am zis sa vi-l impartasesc.

http://www.garbo.ro/......lumii.html

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Multumesc pentru postarea link-ului, mi-a facut placere sa vad ca si in prezent exista preocupare pentru asemenea teme.
Eu cunosc importanta grafologiei in cunoasterea individului pe plan psihologic, precum si faptul ca, semnatura fiecaruia dintre noi reprezinta modul in care "aratam afara". Chiar daca nu suntem constienti atunci cand scriem ca, formatul literelor respective, modul in care punem punctul pe i, modul cum taiem litera T, cum pune virgula, cum este inclinat scrisul in sus ori in jos, fiecare caracteristica a scrisului poate sa defineasca o parte din felul in care esti construit tu sufleteste.
Unii nici nu inteleg ce importanta are aceasta specialitate si cum se poate vedea, cand este vorba de o "proba" in instanta de exemplu daca o corespondenta scrisa manual, este ori nu a persoanei respective, ori daca actul emis, este ori nu este semnat de tine, ori cineva ti-a plagiat semnatura.
Sigur eu am invatat aceste lucruri fiind ca am o specialitate care se confrunta cu acest gen de probleme, ca jurista, dar este bine ca oamenii in general, sa inteleaga ca, din detalii mici de scriere, omul poate fi cunoscut, poate mai bine decat a reusit sa se cunosca el insusi.
Malvina iti multumes c si tie pentru link-urile postate sunt interesante si ma bucur ca le-am putut lectura.
Ce trebuie sa stim insa cu precizie este faptul ca, specimenul de semnatura(adica modul cum iscalesti un act, o hartie bancara etc), trebuie sa fie acelasi de fiecare data, pentru ca modificandu-l mereu, poti avea necazuri, mai ales daca ai o functie unde trebuie sa pui semnaturi oficiale, ori particulare doar pe contractul pe care-l inchei cu proprietarul daca esti chirias etc. Faptul ca-ti schimbi semnatura dese ori si acest lucru da posibilitatea de a fi caracterizat ca nestatornic si neglijent.
O seara buna tuturor si multa sanatate.

13 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Imi place articolul tau, si eu ma semnez intr-un mod foarte diferit de cum scriu. Iata inca un articol interesant(poate iti place):

http://www.referatele.com/......le-com.php

sau acesta (mie mi-a placut):

http://www.garbo.ro/......-tine.html

Sunt foarte multe articole de acest gen:

http://www.garbo.ro/......-mana.html

| Petronela a răspuns:

Interesant articolul.Multumesc pentru articol

| MisterKat a răspuns:

Interesant articolulwinking

| Vizitiul a răspuns:

Mda. Nu m-am gandit niciodata la chestia asta, fapt ce-mi sustine inca o data sintagma : "omul cat traieste tot invata, dar tot prost ramane."
Mersi pentru linkwinking.

| CosteaVlad a răspuns:

Eu de regulă când semnez scriu numele de familie şi punct. Nu prea mă iscălesc eu cu mâzgăleli, litere japoneze şi alea alea. happy
Interesant articolul.
O zi frumoasă!

| cornel a răspuns:

Interesant. dar poate ca nu prea conteaza pe criza astasad.

| mariaw a răspuns:

Multă vorbărie născută in jurul unui simplu gest. Chiar nu înțeleg de ce există tendința să se ofere explicații pentru orice acțiune(acest „orice" nu e exagerat, e in curs de completare). Probabil din ambiția omului de a-și dovedi ca rațiunea este baza a tot ceea ce face. Daca vreau să mă scarpin la ceafă, nu o fac pentru ca, vezi doamne, ascund o durere launtrică care mă apasă, ci vine mai mult involuntar. Ca atare, nu am nevoie de niste explicatii filosofice care să mă lamurească în legătură cu ceea ce întrerpind in mod firesc.
„Datoria noastră in fața unui mister este sa-l adancim așa de mult incât să-l prefacem intr-unul si mai mare". S-a intâmplat ceva cu aria de manifestarethinking

| Cryssbest a răspuns:

Mi se pare un articol foarte interesant, abordand o tema cel putin interesanta - inspirat aleasa, oricum - si destul de bine scris. Multumesc, @bacemi! :*

| Denisaa a răspuns:

Foarte interesant.Imi place.Nu stiam ca semnatura iti poate "spune" cine estihappy

Răspuns utilizator avertizat
| cioco1tweety a răspuns:

Foarte interesant!
Multumim pentru articol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte interesant si are in unele cazuri dreptate.Multumim pentru articolhee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am învăţat la şcoală, ora de limba engleză. Era o lecţie despre aşa ceva.

Mulţumim!