| romaniandog a întrebat:

Iubita mea a luat pastila de a doua zi, i-a venit ciclul normal, apoi i-a venit la aproape doua saptamani si acum ii intarzie. Este normal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca nu ati citit inainte sa luati medicamentul ala, prospectul acelei "bombe hormonale", care i-a "explodat/spulberat/ distrus" un ovul fecundat, sa vedeti cat de serioase si grave sunt efectele negative ale acelei pastile, printre care si intarzieri masive ale ciclului menstrual si ovulatiei pe o perioada de 6-12 luni.

Cum o alta pastila de a doua zi nu se mai poate lua in viata asta, este recomandat sa folositi prezervativul la sex, ca sa nu rsiacti o sarcina.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, deoarece pastila de a doua zi deregleaza tot corpul.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate da.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e da.Pastila de a doua zi are ca efecte secundare dereglarea ciclului menstrual si sangerari intre menstruatii.

| dullcat a răspuns:

Ce varste aveti? Este necesar sa va informati amandoi:

Https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://donaonline.ro/......-si-mituri

https://www.medlife.ro/......de-urgenta

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

Si vezi ca aceasta nu este recomandata fetelor care au sub 16 ani!

| romaniandog explică (pentru dullcat):

18.

| dullcat a răspuns (pentru romaniandog):

Bine atunci.Si vezi ca pastila de a doua zi se mai poate lua in viata asta.Informatia cum ca nu de fapt este eronata si face parte din alt secol, cand asa doreau sa le sperie pe fete.Ai grija de cine asculti pe aici si citeste de pe siteuri serioase, articole actuale scrise de medici, caci suntem totusi in 2024.

| User123666 a răspuns:

Da.