| EmyMartin94 a întrebat:

Pastila de a doua zi isi face efectul? chiar daca te-ai terminat inauntru? Exista un risc de a ramane insarcinata chiar si dupa ce ai luat pastila, chiar daca te-ai terminat inauntru? Ciclul o sa intarzie sau o sa se declanseze normal? Vreau rasp urgent multumesc mult.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Producatorul considera ca daca este prescrisa de ginecolog, in urma unei consultatii (medicul alege preparatul si recomanda o schmea personalizata de administrare), pastila ed a doua zi are o eficienta maxima de 70-75%. E greu de spus ce se intampla daca o iei dupa ureche, alegand la intamplare un preparat si administrandu-l dupa prospect, fiindca sunt prea putine femeile care recurg la acest mod de administrare. Dar se poate considera ca eficienta este semnificativ mai redusa.
Ginecologul care supravegheaza femeia ii va spune acesteia cand sa astepte urmatoarea menstrautie, cand sa se intoarca la consultatii si ce trebuie sa faca suplimentar (e o bomba cu hormoni si timp de 6 luni femeia trebuie supravegheata foarte atent ginecologic)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în 80-100 % din cazuri, pilula îşi face efectul!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior...

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca esti intro grava eroare si habar nu ai in ce conditii se administreaza pastila de a 2-a zi. Acea pastila nu se ia pentru ca partenerul tau sa se poata termina in tine.Acea pastila se administreaza doar in cazul in care medicul ginecolog in urma consultatiei ajunge la concluzia ca evitarea sarcinii este inevitabila si il prescrie el.In alta situatie nu se administreaza din cauza posibilitatii aparitiei unor reactii adverse grave care nu se pot intui. In concluzie daca din greseala sau in urma unui accident (prezervativ rupt) sperma a ajuns in vaginul tau in perioada fertila te prezinti la medicul ginecolog, nu ti-o administrezi dupa capul tau sau dupa auzite.

| SkyPilot a răspuns:

Nimic in materie de contraceptie nu este sigur. Prezervativele se rup, ovulatia nu vine cand ar trebui, contraceptivele nu sunt efective 100%.
Daca iei pastila de a doua zi, ciclul tau se poate deregla chiar pana la un an.