| naomiiii a întrebat:

Iubitul meu nu îmi poate provoca niciodată orgasm. Când încerc singura întotdeauna e un succes dar el chiar daca da atenție clit., tot nu mă simt bine, nu mă simt excitata și nu am orgasm. E vina mea?

14 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu e vina ta, el e nepriceput

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este intotdeauna vina barbatului, fiindca tu nu ai penis si nu ai cum sa bagi nimic in vagin care sa -ti provoace ceva.
Incearca sa-l indrumi si sa-i spui ce vrei sa-ti faca, poate va reusi sa te satisfaca daca sexul dureaz amai mult, daca ti-a facut un preludiu foarte bun, daca iti acorda atentie samd.
Daca are un cuc mic atunci este anatomic imposibil sa te satisfaca si sa-ti provoace orgasm vaginal.

| mihai69 a răspuns:

Nu e vina ta, dar e posibil să ai și tu ceva de remediat: comunicarea. A, și relaxarea totală, ruperea de realitate și imersiunea în senzații.
Și, de ce nu, dacă vezi că mai ai doar o treaptă, două până la marele O, bagă repede o degețică și gata!

| Floridori a răspuns:

Este vina ambilor, deoarece sexul pe care il faceti este un act de 2 persoane.
El nu este in totalitate responsabil pentru placerea ta si nici tu nu esti in totalitate responsabila de placerea lui.
Comunicati deschis si in afara actelor sexuale, dar si in timp ce, fiti asumati sexual si amandoi veti fi satisfacuti.
Nu poti astepta ca partenerul sa faca totul si sa fie in totalitate responsabil de ceva ce se petrece in corpul tau.

Daca poti, raspunde sincer: cat de asumata sexual esti?

| naomiiii explică (pentru Floridori):

Nu înțeleg la ce te referi prin "asumata".

| Floridori a răspuns (pentru naomiiii):

O persoana asumata sexual stie ce vrea in materie de sex si nu este pudica in momentul in care trebuie sa puna dorintele si fanteziile in aplicare.
De exemplu, sa zicem ca tie iti place (fie ca vorbim in general, fie ca este o chestiune atunci, pe moment) sa ti se vorbeasca vulgar, sau te-ar excita asta, i-ai spune partenerului sa o faca? Atentie, este doar un exemplu, deoarece nu stiu ce ti-ar placea tie.
Dar daca tu in momentul ala vrei ca el sa continue, sau sa faca altceva, ii spui asta in mod direct, sau macar il ghidezi?

Ii spui ce nu iti place? Ati vorbit la modul sincer despre ce va place?

Tu, atunci cand te masturbezi, iti imaginezi ceva ce pe tine te excita, faci ceea ce iti place.Deci ai libertatea de a fi tu insati la nivel sexual.Este la fel, simti aceeasi libertate de a face orice atunci cand faci sex cu partenerul tau?

| naomiiii explică (pentru Floridori):

Nu e niciodată la fel ca și cum aș fi singura pentru că sunt lucruri care pe el nu-l incanta. Dar pot sa zic că în rest, totul e bine și după cum am spus, daca nu mă penetrează și doar îmi atinge clitorisul totul e bine, dar daca încearcă asta in timpul penetrării nu simt nimic, parca corpul meu e axat numai pe penetrare

| helpforyou a răspuns:

Posibil sa fi dezvoltat o obisnuinta de a de masturba singura. Iar cum tu iti cunosti corpul desigur ca si stii cum trebuie sa o faci. Cred ca trebuie sa-l inveti asta. Cu toate ca poate fi aproape imposibil, din moment ce el nu te "simte".

| DjSannan a răspuns:

Nu e vina ta. Poate că încercați lucruri noi împreună care să vă ajute să ajungeți la același nivel de excitație și să vă conectați mai bine și să încercați să vă relaxați unul pe celălalt. Luați-vă timp pentru a descoperi ce vă face plăcere și comunicați-vă deschis despre asta. Este important ca ambii parteneri să fie deschiși la învățarea unul despre celălalt și să se simtă confortabil în a explora și a încerca lucruri noi

| naomiiii explică (pentru DjSannan):

Tocmai că suntem chiar bine la capitolul asta, nu mă plâng de nimic si e ciudat pentru că dacă mă atinge la clit când nu mă penetrează mă excită, dar în timpul penetrării nu simt deloc excitație

| DjSannan a răspuns (pentru naomiiii):

Este important să vorbesti deschis cu iubitul tău despre acest lucru și să îi spui ce anume îți place sau ce alte tehnici vă ajută să atingi orgasmul. De asemenea, puteți încerca să experimentați cu diverse poziții, și să vezi care funcționează cel mai bine pentru tine. Poti de asemenea, să căutați cărți sau alte resurse pentru a vă ajuta să învățați cum să vă bucurați unul pe altul și să atingeți orgasmul împreună

| DjSannan a răspuns (pentru naomiiii):

Este important să înțelegem că orgasmele pot fi dificil de obținut pentru unele femei, indiferent de cine le provoacă sau de mărimea penisului partenerului. Comunicarea este cheia pentru a găsi soluții și pentru a îmbunătăți experiența sexuală împreună. Este important să vorbești deschis cu partenerul tău despre ce te excită și cum te poate face să te simți bine, și să lucrați împreună pentru a găsi o metodă care funcționează pentru amândoi.
Exista multe modalitati de a obtine orgasmul si nu numai prin penetrare, asa ca ar fi bine sa va exprimati liber si sa incercati diverse tehnici pentru a gasi ceea ce va functioneaza cel mai bine.

| mihayy a răspuns:

Schimba-l, nu sunteti compatibili.

| BosuteMici a răspuns:

Gaseste altul.