| larissaaaa5 a întrebat:

Iubitul meu spune ca relatia nu va dura mai mult de 2-3 luni fiindcă se plictisești. A mai avut o relație inainte de a mea unde la fel ii zicea fetei ca mai mult de 2-3 luni n-o sa dureze și au fost vreo 6 luni împreuna. Eu îmi doresc o relație de lunga durata, nu trecătoare fiindcă încep sa țin foarte mult la acea persoana și sa-mi fie greu sa ma despart de ea. Sunt foarte sensibilă dar de când mi-a spus asta parca am așteptarea ca in orice clipa sa ne despartim. Nu știu ce as putea face. Îmi spune ca ma iubește, ca niciodată n-o sa ma lase dar in schimb îmi spune ca după 2-3 luni se plictisește. Niște sfaturi m-ar ajuta mult, mulțumesc!

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iarta-ma ca voi fi dur.
Prietenul tau are doar o jucarie. Se joaca cu ea, o foloseste, si cand se plictiseste, renunta la ea.
Nu e vorba de dragoste la el. Dragostea implica mult mai mult. Ea merge pana la moarte. Chiar si dupa ea. Bunica mea, inainte de a muri, la 15 ani de la moartea bunicului meu, mi-a facut o afirmatie frapanta, mi-a zis: "Stii, daca ar fi sa iau viata de la capat, tot pe bunicul tau l-as alege.". Aceea a fost dragoste.
Iubitul tau nu te iubeste. Te foloseste. Ai grija cui ii incredintezi inima! Meriti pe cineva care sa te iubeasca, nu sa se plictiseasca de tine candva.
E de apreciat totusi sinceritatea lui.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Stii, daca ar fi sa iau viata de la capat, tot pe bunicul tau l-as alege.".

E stiut ca unii nu invata niciodata din greseli.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Bunicul meu nu a fost o greseala in viata bunicii mele. Ei chiar s-au iubit. Nu am auzit niciodata vreo cearta intre ei. Daca chiar gresea unul cu ceva, aveau ei o vorba intre ei, si i-o spunea celalalt: "Du-te la oi!" Si acum rid cand imi aduc aminte, insa nu am auzit niciodata injurii, vorbe grele, nu am vazut nervi sau atitudini gresite.
Ar fi trebuit sa intelegi ca viata bunicii mele linga bunicul meu a fost atit de frumoasa incit, de se putea, ar fi luat-o de la capat tot cu el.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Ok, dar asta nu inseamna ca nu exista si variante mai bune. Aici e lipsa de logica. Sa consideri ca ai nimerit cea mai buna optiune din cate exista, e o prostie. Aa, ok, n-o schimbi in cazul de fata pentru ca...motive religioase, obisnuinta, lene, reticenta la schimbare, motive financiare, etc, pot intelege, dar sa ai ocazia s-o iei din nou si sa nu incerci si altceva, asta nu e de inteles.
E ca si cand toata viata mergi in concediu la Eforie Nord, iar daca ai lua din nou viata de la inceput, tot numai acolo te-ai duce.
Bine, eu nu inteleg nici intr-o viata de ce te-ai duce numai la Eforie, dar asta e alta discutie.

| Ofiintă a răspuns:

"Eu îmi doresc o relație de lungă durată", atunci caută în altă parte.
Nu poți avea asemenea așteptări de la o persoană care îti spune cu o lejeritate faptul că se plictisește de tine.
O relație devine una în timp.

| darrio2007 a răspuns:

Daca iti spune asta, porniti prost din start in relatia voastra. Eu cred ca ar trebui sa-ti faci alt iubit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de el acum cand inca sunte ti la început nu lasa sa treaca timp te vei atasa de el si te va părasii cand i ti va fi lumea mai dragă, ăsta nu este un om matur cu care sa cladesti o relatie, este un aventurier si i si bate joc de voi fetele care pune ti suflet, nu merită nimic un astfel de om decat un sut in fund, sa stea singur toata viata lui, a ti facut sex? Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum spune iubitul tau, el nu vrea relatii de dragoste ci sexuale. Cam atat ii ia unui curvar sa se sature de o femeie, de aceea nu crede ca va rezista mai mult, fiindca asta vrea el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Copilarii, daca tu chiar ai ganduri serioase, ar trebui sa stii ce ai de facut, adica ca nu ar trebui sa stai cu el.

Noi nu avem cu ce sa te ajutam. Este relatia ta, daca iti convine situatia actuala, atunci stai asa. Daca nu, atunci schimba. Daca nu ai cum, atunci nu o mai considera relatie.

| Freya1 a răspuns:

Aici e nevoie de cominicare si intelegere.
În momentul in care un om spune ca se plictisește de o relație În N timp, insemna ca a inceput acea relație tocmai ca sa isi mai omoare timpul, dar nu e neapărat obligatoriu.Multe relații încep dintr-o joacă si mai tarziu devin serioase, dar asta se poate intampla doar dacă e intelegere si comunicare.
Dacă tu crezi ca e o relatie de viitor și ti la el, încearcă să îl întrebi ce il nemulțumește, de ce se plictisește si remediată problema.Dar daca asta nu functioneaza nu pierde timp încercând să tragi de un om.

| Frank51 a răspuns:

Tipic. Te-a manipulat, e smecher. Așa fac și eu cu cine nu mă văd în viitor, te folosește pe post de suport emoțional și sexual, asta nu înseamnă că tu trebuie să accepți.

| Crackman a răspuns:

Caută pe altul. Ce atâta atasare... Faci chestia asta cu cineva care merita. Așa stai linistita și dă-i cu back off, chiar daca te caută. Dar asta este problema ta și dacă te frigi pe limba sa nu plângi

| NotNamed a răspuns:

E un dobitoc care nu stie ce vrea de la viata. Mama prostilor e mereu gravida. Schimba.l ca e made in China.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu în secunda doi i-aș spune la revedere. Știu că sună dur dar genul acesta de persoane nu-și doresc o relație de lungă durată și nici să își întemeieze o familie.

| tzionut a răspuns:

Comunica draga, comunica cu el. Explicai ca daca merge pe ideea ca se va plictisi alaturi de tine, iar relatia se va destrama in 2-3 luni, e mai bine sa iti spuna si sa o terminati amiabil acum, decat in viitor. Are sens sa pierzi timpul?
La tine lipseste incredere in el, ca va ramane alaturi de tine. Doar comunicand cu el constant o poti obtine.
O spun si o voi spune încontinuu. O relatie fara comunicare, incredere si respect nu e o relatie sanatoasa.

| palaxce111 a răspuns:

Daca vrei sa te ajut trebuie sa vb in pv pe sau ceva ca sunt prea multe detalii