| Mihaelaa98 a întrebat:

La 14 ani pot lua anticonceptionale pentru oprirea menstruatiei?. De vineri pana luni plec la mare si ma gandeam sa iau 4 pastile de miercuri pana sambata..Pot fi si dezavantaje? ( cum ar fi aparitia acneei, dureri de burta ).Nu mi-am inceput viata sexuala, iar OB nu vreau sa folosesc.

Răspuns Câştigător
| 48KRazvan a răspuns:

Nu ti-as sugera sa iei anticonceptionale fara sa iti zica medicul ginecolog, poti ajunge la probleme mai grave daca iei anticonceptionale fara reteta.Bafta!

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti lua. In primul rand ca trebuie sa iei intai doua luni corect, la indicatia si sub supravegherea ginecologului (ecografica) si abia in a treia luna poti jongla cu ele, cum iti permite ginecologul si numai sub atenta supraveghere. Insa chestia asta este posibila dupa varsta de 19-20 de ani si numai daca este o situatie de viata si moarte (nu pentru o aiureala de mers la mare). Dupa asta, vei mai ramane cam un an in atenta supraveghere ginecologica (ecografie la 2-3 luni) si, posibil, vei lua tratament.

| mona a răspuns:

Nu poti lua daca nu ti le recomanda medicul

| lindsay a răspuns:

Nu. Nu poti lua. Sunt medicamente ce contin hormoni si iti poti distruge organismul si modul lui de functionare.
Anticonceptionalele se prescriu de medic pe baza unor teste efectuate in prealabil.
Nu ai solutie la problema cu marea decat sa intri in apa sa iti schimbi absorbantul de fiecare data dupa ce iesi din apa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi face acest lucru!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Lol...

| Mihaelaa98 explică (pentru h3r):

? Ce e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Chiar ca ai dreptate straight face.

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe sunt in situația ei... capul ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Sa sti ca te admir foarte mult, ai niste raspunsuri demne de intrebari, nu esti prefacuta si nu te astepti ca toata lumea sa te creada perfecta! Respect utilizator Diabla!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pentru asta am fost suspendată.

big hug Vino aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

big hug ...Pacat de oamenii astia. Poate ar fi avut si eu un viitor, dar prostia invinge mereu... sad.

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa am zis și eu, uneori trebuie să ne lăsăm bătuți de prostia altora.

Ai grijă de tine, rămâi așa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Scuze,*ei laughing. Macar nu mai locuiesc in tara aia nenorocita...As vrea sa mai vorbim, dar trebuie sa ma duc la scoala.Succes!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic, tot aici mă găsești.
Cred că ești plecată... cine știe, poate Zeelanda laughing

O să mai vorbim, spor la școală!

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

laughing Sigur ca o sa mai vorbim! Dar sunt plecata cu un proiect care dureaza o luna de zile straight face. Trebuie sa stau la un calculator cu nu stiu ce programe...Deci,God,elibereaza-maaa sad. Unica consolare este ca am o saptamana libera sa si alte zile libere sa vizitez :X.

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă, te aranjez eu!
Recuperăm când te întorci.

Hai... fugi, fugi! :* Și succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Eeee,oricum stau la PC laughing. Slava Cerului ca nu esti una care pune intrebari cu pedofili :X. Chiar sunt fana ta!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai fugit?!
Nu, nu.

Fugi!

| Mihaelaa98 explică (pentru h3r):

Sincer nu stiu cine te-a pus sa raspunzi la intrebare. Si, imi pare rau ca nu ti-a venit menstruatia ( CICLU ) dar asta e. S-ar putea sa iti vina dupa ce implinesti 12 ani! Oricum este o intrebare foarte serioasa.Vai de site-ul asta. NUmai idioti care isi bat joc. Pacat ca ei vorbesc inainte de a intelege ce se petrece. Iti urez multa bafta in continuare. Mai vorbim cand ajungi in clasa a 6-a!

| h3r a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Mai vorbim când treci clasa a 8-a.

| Mihaelaa98 explică (pentru h3r):

Ca sa stii si tu asa sunt a 10-a :*

| FetitzaCuOchiAlbastrii a răspuns:

Ia anticonceptionale si vei avea dereglari mari si nici nu vei mai face copii vreodata