| dєdєloaia a întrebat:

INTARZIEREA MENSTRUATIEI!
Buna. in primul rand vreau sa va spun ca am 16 (curand 17) ani si sunt impreuna cu prietenul meu de un an, iar viata sexuala mi-am inceput-o de 5-6 luni. pana acum nu mi s-a mai intamplat sa imi intarzie ciclul menstrual.Azi deja e o saptamana de cand trebuia sa apara... Dureri de burta si de spate am aproape zilnic,dar ciclul tot nu apare. Care o fi cauza? Multumesc. (precizez ca nu am facut-o niciodata neprotejati, fara prezervativ).

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Durerile de burtă/spate/ovare sunt simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstruaţia - deci, după aceste semne, ar TREBUI ca în următoarele zile să-ţi vină "ciclul".

Apoi, eu "înţeleg" că aţi făcut sex PROTEJAT - dacă prezervativul a fost ok şi nu era rupt ( sper că le verificaţi DUPĂ actul sexual ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi, din contră, trebuie să ai RĂBDARE că o să-ţi vină menstruaţia!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului".

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste.

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută.

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ.

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării ).

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon, ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă.

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin.

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" ).

Deocamdată NU ai de ce să te stresezi, şi din cauza stresului îţi poate întârzia menstruaţia.

| dєdєloaia explică (pentru bursuc001):

Multumesc de raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru dєdєloaia):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru "fundiţă".

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate fi si o dereglare hormonala nu neaparat sarcina

| dєdєloaia explică:

Multumesc mult! Incerc sa raman calma deocamdata, ca am citit ca si stresul poate cauza asta... Sper sa revina la normalhappy

| Roxana30R a răspuns:

In primul rand prezervativul nu are eficienta 100% asa ca oricand te poti trezi cu surprize, in al doilea rand, in momentul in care iti incepi viata sexuala intervin niste modificari in corp asa ca ar putea sa iti intarzie ceva timp, daca trec mai mult de 2 saptamani ar trebui sa incerci un test de sarcina. Iti recomand daca tot ai inceput viata sexuala sa incerci sa vizitezi si un medic ginecolog! Aveti grija de voi.

| MadyLarysa a răspuns:

Buna.La varsta ta e normal sa fie asa.Si eu am aproape 18ani si vine neregulat...Am facut-o si eu cu pr meu de multe ori si neprotejat dar nu am avut niciodata surprize.Este din cauza varstei, am patit sa nu imi vina 1luna...Asa ca nu te speria, iar daca nu esti sigura de ce ti se intampla intreab-o pe mama ta, o prietena mai mare sau in cel mai rau caz medicul ginecolog.