| wannex01 a întrebat:

La 18 zile dupa luarea pastilei Escapelle (si da, a fost de urgenta), prietena mea sustine ca i-au crescut sanii. A avut menstruatie (sau sangerarea de dupa pastila, nu stiu) pe data de 7, la 7 zile dupa luarea pastilei. Voi ce parere aveti in legatura cu cresterea sanilor?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca e posibila in cadrul dereglarilor hormonale date de Escapelle (nu degeaba crestea ea riscul de cancer de san). Repejor la ginecologul care i-a prescris-o si care o supravegheaza in aceasta perioada, exista tratamente de protectie hormonala pentru san.

| NatureSelf a răspuns:

Asta depinde si in cat timp i-au crescut sani, ca poate e natural, sa mai ingrasat a mai pus pe ea cateva kg. nu neaparat ca i-s-a intamplat ceva. de ce nu merge la doctor? eu cred ca voi doi stiti ceva. si de aia voi intrebati aici pe TPU, in loc sa mergeti la doctor.

| alessia5158 a răspuns:

Modificarile la nivelul sanilor pot aparea datorita dereglarilor hormonale induse de medicament. Dar, pentru ca medicamentul nu este 100% eficient in privinta prevenirii unei sarcini, trebuie sa mearga neaparat la ginecologul care i-a recomandat Escapelle. Acesta ii poate confirma sau infirma prezenta unei sarcini fapt necesar mai ales ca, acum, are rubeola --- in caz ca se confirma prezenta unei sarcini, infectia fatului cu virusul rubeolei in primul trimestru de sarcina este deosebit de periculoasa ( va explica medicul de ce este periculoasa )

| wannex01 explică:

Later Edit: ea are de doua zile rubeola, si am uitat sa mentionez faptul ca la 13 zile dupa pastila (in a 6-a zii a ciclului, a 2-a zii dupa menstruatie) am avut un contact neprotejat foarte foarte scurt (uscata am bagat-o, uscata am scos-o) iar dupa aceea am facut o baie fierbinte.