| Mariaaa129 a întrebat:

Cam dupa cat timp de la luarea pastilei de a doua zi, iti vine menstruatia? Mentionez ca eram cam cu 4-5 zile inainte de menstruatie cand am luat-o. Am luat pastila pe 9 noiembrie seara, si inca nu mi-a venit.

5 răspunsuri:
| Violente a răspuns:

Nu trebuia s-o iei, nu erai în perioadă fertilă.
Pastila reacționează diferit la fiecare organism, nu îti poate spune nimeni cand vine.
Cert este că tot ce se va întampla rău și orice dereglare a menstruației de acum în colo 6 luni va fi din cauza pastilei care este o BOMBĂ HORMONALĂ, nu e drops.

| Mariaaa129 explică (pentru Violente):

Am avut niste dureri de burta in timp ce spalam vasele, si cand m-am dus la baie, am vazut ca am o sangerare. Este posibil sa fie menstruatia?

| Violente a răspuns (pentru Mariaaa129):

Nu, este sangerarea de la pastilă.
Citește prospectul.
Fă-ți un test de sarcină după o lună de la luarea pastilei ca să fii sigură și nu aștepta menstruația!
Nu te mai baza pe ea, e ca și dispărută timp de 6 luni.
În orice caz, depinde de organism, dar ea nu va fi una normală mai mult ca sigur.

| Mariaaa129 explică (pentru Violente):

Uite, nu am de ce sa-mi fac testul de sarcina, pentru ca actul sexual nu a fost dus la capat, eu fiind virgina, el nu si-a dat drumul in mine, decat au ramas urme de spermatozoizi de la un sex oral din urma cu 14 ore.

| Violente a răspuns (pentru Mariaaa129):

Nu a avut loc penetrarea, asta vrei să spui?
Dacă așa este și nu am înțeles eu greșit, ești nebună.
Cum să iei PASTILA DE A DOUA ZI dacă nici măcar nu ai făcut SEX?
Ca să rămăi însarcinată, trebuie să fii în perioadă fertilă și să prinzi în viață ovulul matur care trăiește 12-24 de ore deci întalnirea dintre spermatozoid și ovul este CRITICĂ, este greu să rămai însărcinată nu așa cum cred copiii din ziua de azi care își pun mana la păsărică și întreabă dacă au rămas. Ai nevoie de un jet de spermatozoizi ca să ajungă sus la ovul, nu mai spun că în drumu către ovul au multe obstacole, din sute de milioane de spermatozoizi ejaculați o dată, doar zeci răman în cursa către ovul, iar aici depinde de bărbat dacă este potent și are spermatozoizi puternici.
Ntz, ntz.